niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
29 listopada 2015

Republika TV – rzetelna alternatywa

Dodano: 14.02.2013 [20:55]
Republika TV – rzetelna alternatywa - niezalezna.pl
foto: Filip Blazejowski/Gazeta Polska
Gra toczy się o to, by zmienić kształt Polski. (…) I nie chodzi o umowne 30 proc. opinii publicznej. Chodzi o zdecydowaną większość Polaków, którym usiłuje się narzucić obce im poglądy – komentuje jeden z celów powstania telewizji Republika TV w rozmowie z „Gazetą Polską” Bronisław Wildstein. Z publicystą rozmawia Joanna Lichocka.

Na jakim etapie jest tworzenie telewizji Republika?
Zaczęliśmy półtora miesiąca temu, a w tej chwili mamy już lokal, kompletujemy zespół, mamy zgromadzone pieniądze, by rozpocząć nadawanie. Trwają też procedury formalne, podpisujemy zobowiązania nadawcze, załatwiamy sprawy techniczne. Liczę, że jeszcze pod koniec lutego będziemy mogli zacząć realizować „program na sucho”, czyli po prostu robić normalny program telewizyjny, taki jak go przewidujemy, ale jeszcze bez emisji. Takie ćwiczenie nadawania, po to, by potem program funkcjonował bez wpadek, zajmuje w wypadku stacji informacyjno-publicystycznych co najmniej pół roku. Zakładam, że w naszym wypadku potrwa to niewiele ponad dwa miesiące.

To by oznaczało, że planujesz start na 1 maja?
Nie chcę niczego ściśle planować ani ogłaszać żadnych dat. Wystartujemy, gdy będziemy gotowi. Nie żyjemy w środowisku, mówiąc eufemistycznie, szczególnie nam przychylnym, możemy więc być pewni, że jeśli podam jakiś termin i z jakichś powodów on się przesunie, to natychmiast zostanie to ogłoszone jako nasza klęska. Już wciąż podaje się, że mamy wystartować 10 kwietnia. Nigdy takiej daty nie podawaliśmy, ale to najwyraźniej nie ma znaczenia.

W takim razie, skąd pojawia się taka data?
To manewr propagandowy, naszym przeciwnikom chodzi o to, byśmy funkcjonowali wizerunkowo jako telewizja „sekty smoleńskiej”. My oczywiście katastrofą w Smoleńsku będziemy się zajmowali, bo to jest bardzo ważna sprawa, i będziemy o tym mówili tyle, ile trzeba, by dobrze informować o związanych z tą sprawą kwestiach. Ale będziemy też zajmować się wszystkimi innymi sprawami. Chcemy stworzyć dobrą telewizję publicystyczno-informacyjną, która wreszcie stanie się alternatywą dla jednobrzmiącego chóru, jaki jest w obecnie działających stacjach. Nie dość, że to chór jednorodny, to jeszcze stronniczy i naruszający elementarne standardy dziennikarskie.

Być może perspektywa powstania niezależnej telewizji skoryguje nieco nachalność propagandową prorządowych stacji. Czy widzisz już, że sama zapowiedź stworzenia telewizji Republika sprawia, że tamte media troszeczkę się reflektują?
Tak daleko jeszcze nie można tego określić, ale mam wrażenie, że w ogóle zaczyna się już coś zmieniać. Może dlatego, że pojawiło się więcej niezależnych mediów, w związku z tym, mówiąc brutalnie, nie można już tak ostentacyjnie kłamać i manipulować. Chociaż z drugiej strony, jak popatrzeć na debatę o związkach partnerskich, to widać cały zestaw manipulacji i naruszania wszelkich możliwych standardów. Jest front propagandowy, który funkcjonuje w mediach elektronicznych i jest wspierany przez gazety i tygodniki głównego nurtu. Z tych mediów nigdy żaden odbiorca nie dowie się, na czym polega ustawa o związkach partnerskich, jakie są argumenty strony przeciwnej. Ba, nawet nie dowie się o istnieniu samych tych argumentów, bo usłyszy, że to wszystko nietolerancja, nienawiść, kołtun. Tym bardziej więc trzeba budować alternatywę.

Oferta mediów niezależnych robi się coraz szersza, a media mainstreamowe skompromitowały się już tak bardzo, że muszą chyba jakoś zareagować. Inaczej będą tracić – i chyba już tracą – widzów.
Mam wrażenie, że już pokazanie ostatnich manifestacji, na przykład tej z okazji Święta Niepodległości, było inne niż rok temu. Oczywiście także było stronnicze, ale mniej więcej przynajmniej został pokazany wymiar tych demonstracji, kłamstwo nie było już tak ostentacyjne. Nie ma wprawdzie jeszcze żadnej stacji telewizyjnej, która by to rzetelnie przedstawiała, ale już w internecie takie relacje można było zobaczyć. Jestem przekonany, że powstanie Republiki zmieni przekaz konkurencji. Jeśli będziemy mieli rzetelne informacje, zmusi to drugą stronę choćby do tego, by z pewnymi faktami się liczyć.

Myślisz, że TVN albo „Wyborcza” postanowią rzetelnie informować?
Tak daleko bym się nie posunął. W każdym razie nie będą mogli tak ostentacyjnie przemilczać faktów, jak ostatnio informacji, że na posiedzeniu komisji sejmowej przedstawiciele prokuratury potwierdzili, że na wraku tupolewa znaleziono trotyl. W jakim głównym serwisie informacyjnym w mediach elektronicznych znalazła się o tym choćby wzmianka? W żadnych.

Czy wiadomo już, jak Polacy będą mogli odbierać telewizję Republika?
Najprawdopodobniej będzie to płatny kanał. Nie mamy pieniędzy i inaczej po prostu nie będziemy funkcjonowali. Najprawdopodobniej będzie to pięć złotych od gniazdka. Każdy, kto będzie chciał odbierać nasz program w ofercie operatora kablówki lub na platformie cyfrowej, będzie musiał właśnie tyle zapłacić miesięcznie, by mieć kanał Republika w ofercie. Tymi pięcioma złotymi będziemy zresztą musieli się podzielić z operatorem kablówki albo platformy satelitarnej. Myślę, że przez pierwszy miesiąc będziemy emitowali program bezpłatnie, żeby widzowie mogli zorientować się, co to jest, a potem zaproponujemy kupno dostępu do kanału. Będziemy też starali się przeprowadzić to najprościej technicznie, jak to będzie możliwe.

Republika zawsze będzie płatną telewizją?
Jesteśmy pewni, że w przyszłości, kiedy się rozwiniemy, będziemy mogli zrezygnować z płatnego nadawania. Republika będzie funkcjonowała jak kanały informacyjne, które istnieją obecnie. Będziemy nadal docierać przez satelity i kablówki, da nam to dostęp do zdecydowanej większości Polaków. Stacja, gdy okrzepnie, będzie żyła tak jak inne telewizje – głównie z reklam, a trochę z opłat, które będzie dostawała od pośredników za umieszczanie Republiki w ich pakiecie. Teraz niestety to nie jest możliwe. Odpłatnie, choć za nieco mniejszą kwotę, będzie można nas także oglądać w internecie.

Rozumiem, że nie obawiasz się, iż KRRiT będzie starała się uniemożliwić start tej telewizji?
Krajowa Rada Radiofonii nic nam zrobić nie może. Złożyliśmy już podanie o zgodę na nadawanie. To koncesja, którą po złożeniu odpowiednich dokumentów powinno się dostać bez przeszkód. Nie ubiegamy się o miejsce na multipleksie, na którym liczba miejsc jest ograniczona. Zgodnie z prawem, jeśli dostarczy się prawidłowo wypełnione dokumenty i uiści odpowiednią opłatę, wydanie zgody na nadawanie jest właściwie automatem. Ale jeśli polskie władze będą usiłowały sabotować powstanie Republiki, to przychodzi nam w sukurs prawo Unii Europejskiej. Zwrócimy się do odpowiedniej instytucji na przykład w Wielkiej Brytanii albo w Holandii – tam te decyzje wydawane są naprawdę automatycznie, nawet jest opisane w prawie, ile dni trwa procedura. Wyślemy dokumenty, zapłacimy parę funtów więcej i będziemy mieć prawo nadawania. Na szczęście pan Dworak ze swoją ekipą, czyli pośrednio prezydent Bronisław Komorowski z premierem Donaldem Tuskiem, nie będą mogli o tym zdecydować.

Ale mogą być jeszcze naciski na środowisko operatorów kablówek.
Nie sądzę, żeby to było możliwe, a zresztą byłoby bezskuteczne, bo i tak mamy duże możliwości nadawania przez satelitę, i tu już nic nie można nam zrobić. Jesteśmy w trakcie rozmów z operatorami, wyrażają bardzo duże zainteresowanie.

Podniosły się głosy obawy, że Republika może być konkurencją dla telewizji Trwam.
To jest nieporozumienie. Media stworzone przez ojca Tadeusza Rydzyka mają przede wszystkim charakter religijny. My będziemy inni, co nie znaczy, że nie będziemy mówili o religii. To wprawdzie dziś jedyna alternatywa dla głównego nurtu w mediach elektronicznych, ale przecież nie jest tak, że widz ogląda wyłącznie jedną telewizję. Bardzo bym chciał oczywiście, by widzowie oglądali w przyszłości wyłącznie Republikę, ale wiem, że jest to mało prawdopodobne – tak jak nie czyta się tylko jednej gazety, tak nie ogląda się tylko jednej stacji. Ale ja bardzo liczę na współpracę z mediami ojca Tadeusza Rydzyka. W ogóle chcę postawić na współpracę ze wszystkimi mediami naszej strony. One mogą ze sobą konkurować i konkurują, to nie jest nic złego, ale nie ma powodu, by konkurencję zmieniać w antagonizm albo wrogość. Chodzi o to, by względy konkurencyjności przekroczyć, aby wspólnie stworzyć przedsięwzięcia, które są większe, ważniejsze. Przykład budowy tej naszej telewizji wiele mówi. Tu są obecne środowiska z większości tygodników tzw. prawej strony, które na co dzień ze sobą konkurują. „Gazeta Polska”, „Do rzeczy”, ale także „W sieci”, bo bracia Karnowscy także będą mieli program w Republice. I inni publicyści i dziennikarze, którzy są krytyczni wobec obecnego status quo w Polsce i rozumieją potrzebę istnienia takiej telewizji. Na co dzień rywalizują w ramach swoich tygodników, co przecież nie oznacza bezpardonowej walki. Tak naprawdę powinniśmy się cieszyć, że tych tytułów jest teraz tak dużo. Natomiast w mediach elektronicznych nie ma ich prawie wcale. Mam nadzieję, że w relacjach z telewizją Trwam wykorzystamy coś, co się modnie nazywa synergią, to znaczy będziemy się nawzajem wspierali. Że będziemy na przykład reklamowali media ojca Rydzyka i pokazywali, co w nich jest interesującego, i spotkamy się ze wzajemnym takim działaniem. Jestem przekonany, że w tej sprawie się porozumiemy. Tak jak byliśmy w stanie wszyscy porozumieć się, tworząc Republikę. Mamy świadomość, że gra toczy się o dużo większą stawkę i chodzi o coś większego.

Bo kanał w kablówce to coś więcej niż kilka tygodników?
Gra toczy się o to, by zmienić kształt Polski. Trzeba odbudować prawdziwy pluralizm, żeby odbudować demokrację. Bo teraz nie ma ani pluralizmu, ani demokracji – jesteśmy spychani, próbuje się nas wypchnąć poza margines debaty. I nie chodzi o umowne 30 proc. opinii publicznej. Chodzi o zdecydowaną większość Polaków, którym usiłuje się narzucić obce im poglądy. Otóż my się nie damy. To są działania, które mają służyć przywróceniu zasad demokratycznych i odbudowie postaw obywatelskich. Nieprzypadkowo nazwaliśmy się Republika – chodzi nam o dobro wspólne, telewizja ma być środkiem, by odbudowywać takie pojmowanie rzeczy. Mimo że wszędzie funkcjonują hasła jak sztandary – debata, pluralizm, wielogłosowość, wreszcie demokracja – to są to tylko hasła. W praktyce pluralizmu nie ma, a bez niego demokracja nie istnieje.

Zatem Republika mogłaby mieć motto – głos wolny, wolność ubezpieczający.
Dokładnie tak, to ma być głos obywateli, którzy nie obawiają się być wolnymi. Głos Polaków. Liczymy na ich pomoc, mamy nadzieję, że będą chcieli nas kupować, że będą kupować nasze akcje, gdy będziemy funkcjonować na giełdzie, na rynku new connect. To umożliwi nam lepsze funkcjonowanie. Ale liczymy też na interaktywność, chcemy współpracować z wieloma środowiskami, także lokalnymi, obywatelskimi. Mam nadzieję, że to wszystko stworzy nową jakość. Będziemy głosem Polaków. To wszystko, co jest wypchnięte z debaty – wróci do niej.

Wywiad Joanny Lichockiej z Bronisławem Wildsteinem ukazał się w aktualnym wydaniu „Gazety Polskiej”

Bronisław Wildstein w książce pt. "Niepokorny" (wydawnictwo Fronda), która jest jednocześnie wywiadem-rzeką z dziennikarzem, ujawnia, że lata temu był członkiem masonerii. Wildstein przyznaje również, że choć sam się już za masona nie uważa, to wolnomularze nadal uważają go za swojego członka w stanie "uśpienia".

- Nie będę się tego wypierał. Byłem w Wielkiej Loży Narodowej Francji. (...) My wierzyliśmy w wielkiego architekta, czyli stworzyciela. Spotkałem tam wielu ciekawych ludzi. Po powrocie do Polski nawiązałem kontakt z polskimi wolnomularzami - wyznaje dziennikarz w wywiadzie-rzece przeprowadzonym przez Piotra Zarembę i Michała Karnowskiego.

Publicysta twierdzi, że do masonerii skłoniło go poszukiwanie wiedzy ezoterycznej, do której dochodzi się przez wtajemniczenie. Po pewnym czasie zrezygnował jednak z członkostwa. - Odszedłem od nich ostatecznie, choć według ich reguł jestem uśpiony. Ale tego akurat nie będę opowiadał - mówi dziennikarz.

Pomimo rezygnacji i odcięcia się od masonerii Wildstein nadal skrywa sekrety wolnomularzy. - Jestem wobec nich lojalny tylko w tym sensie, że poczuwam się do dyskrecji. - kończy.

Ja i moja rodzina wreszcie będziemy mogli oglądać telewizję normalną, a nie twór propagandowy dla debili. WIELKIE DZIĘKI.

PYTANIE: p. Wildstein, kiedy TV Republika będzie sprzedana Hajdarowiczowi ?

i ja też kupie i zapłace za abonament
Pozdrawiam i życze powodzenia

http://www.youtube.com/watch?v=0iMmcm5Y8wA

Ogromnie nam brakuje Wolności i Prawdy. Czas skundlenia w końcu musi się skończyć. Ale bądźmy przygotowani na podłe zagrywki AmberNierządu. Oni przed niczym się nie cofną. My będziemy Pana wspierać.

Moj mozg broni sie przed zatruciem TVN-woska papka! Nikt nie bedzie ogladal juz programow zydokomuny!

Tak trzymać!

Jak nie będzie rzetelna telewizja ,to szybko ją rozszyfrujemy. Przecież wiadomo kiedy będzie prawda a kiedy manipulacja!! Ja np; wyszkoliłam się na TVN i POlsacie i wiem jakie sztuczki używają i nie dam sie omamić ,nie te czasy . Umię rozróżnić dobro od zła!!!! I zawsze można skonfrontować z TV TRWAM!!!!!

UmiEM rozróżnić dobro od zła!!!

internauci! czytajcie teksty bo wyglada na to ze ten masakryczny blad sie upowszechni

... nie spróbować z pomocą finansową potencjalnych widzów ( a także innych środowisk )wykupić TV Puls lub TV Puls2 na multipleksie - przecież to dało by 100% zasięg "z powietrza" bez opłat dodatkowych, również dla tych co nie korzystają z internetu, a przede wszystkim nie mają dostępu do kablówki.

Panie Bronisławie -szczere gratulacje dla całego Zespołu założycielskiego.Bardzo Was proszę -pospieszcie się , bo Polska ma co raz mniej czasu.Ludzi ogłupianych tuskową propagandą jest naprawdę dużo.

minut Panstwa program.
Jak to jest mozliwe w Zachodniej Europie?
Prosze o adresy i powazna odpowiedz

c.d.
Na 390 tys. nowonarodzonych dzieci, blisko 130 tys., a więc co trzecie rodzi się w Polsce w biedzie lub nędzy i rodzinach w których miesięczny dochód nie przekracza 539 zł, a 500 zł i minimum egzystencji w naszym kraju. Polską gospodarkę w dwóch najbliższych latach dobiją banki i długi Polski i Polaków. Przestajemy spłacać kredyty, przyrost tzw. złych kredytów jest najwyższy i najszybszy od 2005r. PKB w tym roku będzie w okolicach zera, spadają obroty firm, słabną wynagrodzenia i dochody. Już prawie 9 proc. zaciągniętych w bankach kredytów jest zagrożonych, zagrożona jest co 6 pożyczka konsumpcyjna, wzrasta zagrożenie dla płatności kredytów hipotecznych, wskaźnik ubóstwa wśród małżeństw z czwórką dzieci oscyluje wokół 35 proc. W Polsce nawet ludzieżyjący w skrajnej biedzie muszą płacić podatek dochodowy. Polska jest coraz bardziej uziemiona, LOT nie będzie mógł korzystać do końca 2013 r. z Dreamlinerów, Modlin będzie nieczynny do stycznia 2014r. Idzie więc prawdziwa bieda i kryzys, o jakim Polacy ogłupiani medialnie wirtualnym sukcesem unijnego budżetu nie maja nawet bladego pojęcia.

Czeka nas załamanie na giełdzie, bańka na obligacjach SP i kompletny brak pieniędzy w budżecie, oraz skok bezrobocia do 15-18 proc. Należy się spodziewać zarówno załamania się konsumpcji, sprzedaży detalicznej, inwestycji publicznych i prywatnych i ostrego wyhamowania polskiego eksportu, który i tak w dużej mierze nie jest już polski. Bo jaki to polski eksport Fiata, Opla, Siemensa czy Philipsa.

Blisko 10 mln Polaków jest już zagrożonych biedą i wykluczeniem, a dopiero wchodzimy w kryzys, 70 proc. młodych Polaków nie ma stałego etatu, 2,5 mln rodaków żyje na poziomie minimum socjalnego – ok. 997 zł, bezrobocie wśród młodych wynosi już 30 proc., a 250 tys. wśród bezrobotnych ma wyższe wykształcenie. I żadne slajdy z rządowych konferencji i bajkio 500 mld zł dla Polski z budżetu Unii nic tu nie zmienią.

Rząd zaczyna żyć w wirtualnym świecie swych historycznych „sukcesów”. Jednocześnie nie panuje już tak naprawdę nad niczym, ani nad polskimi długami, ani nad polską gospodarką, ani nad polską walutą. Nadchodzi prawdziwe finansowe i gospodarcze tsunami. Mamy humorystyczny i kompletnie nierealny budżet państwa, załamanie w produkcji, konsumpcji i inwestycjach. Sytuacja jest ze wszech miar alarmowa. Rząd i jego eksperci nie ogarniają organizacyjnie i intelektualnie, nawet w przybliżonej skali nadchodzących zagrożeń. Legislacyjne bezprawie, urzędnicze niechlujstwo oraz pogarda dla zwykłego obywatela osiągają prawdziwe apogeum. Już wkrótce staniemy w obliczu największego kryzysu gospodarczego ostatniego 20-lecia. Władzo, co Ty powiesz swojemu teściowi, dlaczego nie przygotowałeś nas na skutki tego kryzysu. Teściowie polscy mogą nie wybaczyć.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl