Republika TV – rzetelna alternatywa

Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Joanna Lichocka

Dziennikarka telewizyjna, publicystka, autorka filmów dokumentalnych, posłanka na Sejm, od 2016 r. członek Rady Mediów Narodowych.

Kontakt z autorem

Gra toczy się o to, by zmienić kształt Polski. (…) I nie chodzi o umowne 30 proc. opinii publicznej. Chodzi o zdecydowaną większość Polaków, którym usiłuje się narzucić obce im poglądy – komentuje jeden z celów powstania telewizji Republika TV w rozmowie z „Gazetą Polską” Bronisław Wildstein. Z publicystą rozmawia Joanna Lichocka.

Na jakim etapie jest tworzenie telewizji Republika?
Zaczęliśmy półtora miesiąca temu, a w tej chwili mamy już lokal, kompletujemy zespół, mamy zgromadzone pieniądze, by rozpocząć nadawanie. Trwają też procedury formalne, podpisujemy zobowiązania nadawcze, załatwiamy sprawy techniczne. Liczę, że jeszcze pod koniec lutego będziemy mogli zacząć realizować „program na sucho”, czyli po prostu robić normalny program telewizyjny, taki jak go przewidujemy, ale jeszcze bez emisji. Takie ćwiczenie nadawania, po to, by potem program funkcjonował bez wpadek, zajmuje w wypadku stacji informacyjno-publicystycznych co najmniej pół roku. Zakładam, że w naszym wypadku potrwa to niewiele ponad dwa miesiące.

To by oznaczało, że planujesz start na 1 maja?
Nie chcę niczego ściśle planować ani ogłaszać żadnych dat. Wystartujemy, gdy będziemy gotowi. Nie żyjemy w środowisku, mówiąc eufemistycznie, szczególnie nam przychylnym, możemy więc być pewni, że jeśli podam jakiś termin i z jakichś powodów on się przesunie, to natychmiast zostanie to ogłoszone jako nasza klęska. Już wciąż podaje się, że mamy wystartować 10 kwietnia. Nigdy takiej daty nie podawaliśmy, ale to najwyraźniej nie ma znaczenia.

W takim razie, skąd pojawia się taka data?
To manewr propagandowy, naszym przeciwnikom chodzi o to, byśmy funkcjonowali wizerunkowo jako telewizja „sekty smoleńskiej”. My oczywiście katastrofą w Smoleńsku będziemy się zajmowali, bo to jest bardzo ważna sprawa, i będziemy o tym mówili tyle, ile trzeba, by dobrze informować o związanych z tą sprawą kwestiach. Ale będziemy też zajmować się wszystkimi innymi sprawami. Chcemy stworzyć dobrą telewizję publicystyczno-informacyjną, która wreszcie stanie się alternatywą dla jednobrzmiącego chóru, jaki jest w obecnie działających stacjach. Nie dość, że to chór jednorodny, to jeszcze stronniczy i naruszający elementarne standardy dziennikarskie.

Być może perspektywa powstania niezależnej telewizji skoryguje nieco nachalność propagandową prorządowych stacji. Czy widzisz już, że sama zapowiedź stworzenia telewizji Republika sprawia, że tamte media troszeczkę się reflektują?
Tak daleko jeszcze nie można tego określić, ale mam wrażenie, że w ogóle zaczyna się już coś zmieniać. Może dlatego, że pojawiło się więcej niezależnych mediów, w związku z tym, mówiąc brutalnie, nie można już tak ostentacyjnie kłamać i manipulować. Chociaż z drugiej strony, jak popatrzeć na debatę o związkach partnerskich, to widać cały zestaw manipulacji i naruszania wszelkich możliwych standardów. Jest front propagandowy, który funkcjonuje w mediach elektronicznych i jest wspierany przez gazety i tygodniki głównego nurtu. Z tych mediów nigdy żaden odbiorca nie dowie się, na czym polega ustawa o związkach partnerskich, jakie są argumenty strony przeciwnej. Ba, nawet nie dowie się o istnieniu samych tych argumentów, bo usłyszy, że to wszystko nietolerancja, nienawiść, kołtun. Tym bardziej więc trzeba budować alternatywę.

Oferta mediów niezależnych robi się coraz szersza, a media mainstreamowe skompromitowały się już tak bardzo, że muszą chyba jakoś zareagować. Inaczej będą tracić – i chyba już tracą – widzów.
Mam wrażenie, że już pokazanie ostatnich manifestacji, na przykład tej z okazji Święta Niepodległości, było inne niż rok temu. Oczywiście także było stronnicze, ale mniej więcej przynajmniej został pokazany wymiar tych demonstracji, kłamstwo nie było już tak ostentacyjne. Nie ma wprawdzie jeszcze żadnej stacji telewizyjnej, która by to rzetelnie przedstawiała, ale już w internecie takie relacje można było zobaczyć. Jestem przekonany, że powstanie Republiki zmieni przekaz konkurencji. Jeśli będziemy mieli rzetelne informacje, zmusi to drugą stronę choćby do tego, by z pewnymi faktami się liczyć.

Myślisz, że TVN albo „Wyborcza” postanowią rzetelnie informować?
Tak daleko bym się nie posunął. W każdym razie nie będą mogli tak ostentacyjnie przemilczać faktów, jak ostatnio informacji, że na posiedzeniu komisji sejmowej przedstawiciele prokuratury potwierdzili, że na wraku tupolewa znaleziono trotyl. W jakim głównym serwisie informacyjnym w mediach elektronicznych znalazła się o tym choćby wzmianka? W żadnych.

Czy wiadomo już, jak Polacy będą mogli odbierać telewizję Republika?
Najprawdopodobniej będzie to płatny kanał. Nie mamy pieniędzy i inaczej po prostu nie będziemy funkcjonowali. Najprawdopodobniej będzie to pięć złotych od gniazdka. Każdy, kto będzie chciał odbierać nasz program w ofercie operatora kablówki lub na platformie cyfrowej, będzie musiał właśnie tyle zapłacić miesięcznie, by mieć kanał Republika w ofercie. Tymi pięcioma złotymi będziemy zresztą musieli się podzielić z operatorem kablówki albo platformy satelitarnej. Myślę, że przez pierwszy miesiąc będziemy emitowali program bezpłatnie, żeby widzowie mogli zorientować się, co to jest, a potem zaproponujemy kupno dostępu do kanału. Będziemy też starali się przeprowadzić to najprościej technicznie, jak to będzie możliwe.

Republika zawsze będzie płatną telewizją?
Jesteśmy pewni, że w przyszłości, kiedy się rozwiniemy, będziemy mogli zrezygnować z płatnego nadawania. Republika będzie funkcjonowała jak kanały informacyjne, które istnieją obecnie. Będziemy nadal docierać przez satelity i kablówki, da nam to dostęp do zdecydowanej większości Polaków. Stacja, gdy okrzepnie, będzie żyła tak jak inne telewizje – głównie z reklam, a trochę z opłat, które będzie dostawała od pośredników za umieszczanie Republiki w ich pakiecie. Teraz niestety to nie jest możliwe. Odpłatnie, choć za nieco mniejszą kwotę, będzie można nas także oglądać w internecie.

Rozumiem, że nie obawiasz się, iż KRRiT będzie starała się uniemożliwić start tej telewizji?
Krajowa Rada Radiofonii nic nam zrobić nie może. Złożyliśmy już podanie o zgodę na nadawanie. To koncesja, którą po złożeniu odpowiednich dokumentów powinno się dostać bez przeszkód. Nie ubiegamy się o miejsce na multipleksie, na którym liczba miejsc jest ograniczona. Zgodnie z prawem, jeśli dostarczy się prawidłowo wypełnione dokumenty i uiści odpowiednią opłatę, wydanie zgody na nadawanie jest właściwie automatem. Ale jeśli polskie władze będą usiłowały sabotować powstanie Republiki, to przychodzi nam w sukurs prawo Unii Europejskiej. Zwrócimy się do odpowiedniej instytucji na przykład w Wielkiej Brytanii albo w Holandii – tam te decyzje wydawane są naprawdę automatycznie, nawet jest opisane w prawie, ile dni trwa procedura. Wyślemy dokumenty, zapłacimy parę funtów więcej i będziemy mieć prawo nadawania. Na szczęście pan Dworak ze swoją ekipą, czyli pośrednio prezydent Bronisław Komorowski z premierem Donaldem Tuskiem, nie będą mogli o tym zdecydować.

Ale mogą być jeszcze naciski na środowisko operatorów kablówek.
Nie sądzę, żeby to było możliwe, a zresztą byłoby bezskuteczne, bo i tak mamy duże możliwości nadawania przez satelitę, i tu już nic nie można nam zrobić. Jesteśmy w trakcie rozmów z operatorami, wyrażają bardzo duże zainteresowanie.

Podniosły się głosy obawy, że Republika może być konkurencją dla telewizji Trwam.
To jest nieporozumienie. Media stworzone przez ojca Tadeusza Rydzyka mają przede wszystkim charakter religijny. My będziemy inni, co nie znaczy, że nie będziemy mówili o religii. To wprawdzie dziś jedyna alternatywa dla głównego nurtu w mediach elektronicznych, ale przecież nie jest tak, że widz ogląda wyłącznie jedną telewizję. Bardzo bym chciał oczywiście, by widzowie oglądali w przyszłości wyłącznie Republikę, ale wiem, że jest to mało prawdopodobne – tak jak nie czyta się tylko jednej gazety, tak nie ogląda się tylko jednej stacji. Ale ja bardzo liczę na współpracę z mediami ojca Tadeusza Rydzyka. W ogóle chcę postawić na współpracę ze wszystkimi mediami naszej strony. One mogą ze sobą konkurować i konkurują, to nie jest nic złego, ale nie ma powodu, by konkurencję zmieniać w antagonizm albo wrogość. Chodzi o to, by względy konkurencyjności przekroczyć, aby wspólnie stworzyć przedsięwzięcia, które są większe, ważniejsze. Przykład budowy tej naszej telewizji wiele mówi. Tu są obecne środowiska z większości tygodników tzw. prawej strony, które na co dzień ze sobą konkurują. „Gazeta Polska”, „Do rzeczy”, ale także „W sieci”, bo bracia Karnowscy także będą mieli program w Republice. I inni publicyści i dziennikarze, którzy są krytyczni wobec obecnego status quo w Polsce i rozumieją potrzebę istnienia takiej telewizji. Na co dzień rywalizują w ramach swoich tygodników, co przecież nie oznacza bezpardonowej walki. Tak naprawdę powinniśmy się cieszyć, że tych tytułów jest teraz tak dużo. Natomiast w mediach elektronicznych nie ma ich prawie wcale. Mam nadzieję, że w relacjach z telewizją Trwam wykorzystamy coś, co się modnie nazywa synergią, to znaczy będziemy się nawzajem wspierali. Że będziemy na przykład reklamowali media ojca Rydzyka i pokazywali, co w nich jest interesującego, i spotkamy się ze wzajemnym takim działaniem. Jestem przekonany, że w tej sprawie się porozumiemy. Tak jak byliśmy w stanie wszyscy porozumieć się, tworząc Republikę. Mamy świadomość, że gra toczy się o dużo większą stawkę i chodzi o coś większego.

Bo kanał w kablówce to coś więcej niż kilka tygodników?
Gra toczy się o to, by zmienić kształt Polski. Trzeba odbudować prawdziwy pluralizm, żeby odbudować demokrację. Bo teraz nie ma ani pluralizmu, ani demokracji – jesteśmy spychani, próbuje się nas wypchnąć poza margines debaty. I nie chodzi o umowne 30 proc. opinii publicznej. Chodzi o zdecydowaną większość Polaków, którym usiłuje się narzucić obce im poglądy. Otóż my się nie damy. To są działania, które mają służyć przywróceniu zasad demokratycznych i odbudowie postaw obywatelskich. Nieprzypadkowo nazwaliśmy się Republika – chodzi nam o dobro wspólne, telewizja ma być środkiem, by odbudowywać takie pojmowanie rzeczy. Mimo że wszędzie funkcjonują hasła jak sztandary – debata, pluralizm, wielogłosowość, wreszcie demokracja – to są to tylko hasła. W praktyce pluralizmu nie ma, a bez niego demokracja nie istnieje.

Zatem Republika mogłaby mieć motto – głos wolny, wolność ubezpieczający.
Dokładnie tak, to ma być głos obywateli, którzy nie obawiają się być wolnymi. Głos Polaków. Liczymy na ich pomoc, mamy nadzieję, że będą chcieli nas kupować, że będą kupować nasze akcje, gdy będziemy funkcjonować na giełdzie, na rynku new connect. To umożliwi nam lepsze funkcjonowanie. Ale liczymy też na interaktywność, chcemy współpracować z wieloma środowiskami, także lokalnymi, obywatelskimi. Mam nadzieję, że to wszystko stworzy nową jakość. Będziemy głosem Polaków. To wszystko, co jest wypchnięte z debaty – wróci do niej.

Wywiad Joanny Lichockiej z Bronisławem Wildsteinem ukazał się w aktualnym wydaniu „Gazety Polskiej”

Źródło: Gazeta Polska

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

Kim jest ksiądz Jegierski? - "as w rękawie" Gawłowskiego. O co chodziło w kasą z Panamy?

/ Lukasz Szelemiej/Gazeta Polska

Wojciech Mucha

Dziennikarz, reporter i publicysta mediów związanych ze Strefą Wolnego Słowa (od 2011 r.).

Kontakt z autorem

Stanisław Gawłowski rozpoczął desperacką obronę - strach musi być wielki, skoro skorzystał z "rewelacji" księdza Tomasza Jegierskiego, który dzisiaj nawet pojawił się w Sejmie. Tymczasem informacje nie są nowe, także postać nowego sprzymierzeńca polityka Platformy Obywatelskiej była opisywana na łamach "Gazety Polskiej".

W związku z dzisiejszymi wydarzeniami w Sejmie i oszczerstwami jakie padły z mównicy, przypominamy tekst Wojciecha Muchy, który został opublikowany na łamach "Gazety Polskiej" na początku lutego tego roku.

CZYTAJ WIĘCEJ: Gawłowski pozostał na wolności. I w obrzydliwy sposób atakuje ojca premiera - posłużył się paszkwilem


Kariera księdza Tomasza. Nasze śledztwo

W Iraku ksiądz Tomasz Jegierski przekonywał walczących z ISIS Peszmergów, że „załatwi im broń od Antoniego Macierewicza”. W Polsce oskarża premiera Morawieckiego i jego ojca, marszałka seniora, o wyłudzenie i udział w karuzeli finansowej. Z kolei w dalekiej Panamie władze wciąż czekają, aż duchowny rozliczy się z ćwierć miliona dolarów, które dostał „na piękne oczy” od tamtejszego prezydenta.


Ksiądz Tomasz Jegierski bryluje na prawicy za sprawą medialnych wypowiedzi i wystąpień na spotkaniach m.in. w towarzystwie Witolda Gadowskiego, Tomasza Terlikowskiego czy Jana Pospieszalskiego. Był gościem klubów „Gazety Polskiej” oraz „Przystanku Niepodległość”, gdzie zachwyconej publice opowiadał, że z uchodźcami trzeba walczyć „jak Jan III Sobieski”.

Na froncie bezpieczeństwa


Początki działalności duchownego są owiane tajemnicą. Przyjechał z Kanady, z Archidiecezji św. Bonifacego w miejscowości Winnipeg. – Nie należę do hierarchii polskiej, co daje mi swobodę działania. Pewnie byście mnie nie oglądali, gdyby było inaczej – mówił tajemniczo w czerwcu ubiegłego roku. Chwalił się przy tym błogosławieństwem, jakie miał otrzymać od abp. Marka Jędraszewskiego „na wszystkie działania na froncie bezpieczeństwa Polski”. Opowiadał, jak kupił licencję do filmu „5 dni wojny” o rosyjskiej agresji na Gruzję. Film w 2012 r. był wyświetlany w polskich kinach. W ciągu ostatnich dwóch lat TVP wyemitowała go aż 10 razy, kupiwszy wcześniej licencję od firmy księdza – VEVO sp. z o.o.


„Gazeta Polska” zainteresowała się działalnością księdza Jegierskiego, ponieważ twierdzi, że w 2013 r. pożyczył Kornelowi Morawieckiemu 96 tys. zł z dotacji, jaką na działalność jego Fundacji „SOS dla Życia” przekazał w grudniu 2012 r. Bank Zachodni WBK, którego prezesem był wówczas… Mateusz Morawiecki. Duchowny sugeruje, że cała sprawa mogła być „sposobem wyprowadzania przez Morawieckich pieniędzy z BZ WBK”. Na „pokwitowaniu”, które przedstawia jako dowód, brak jednak szczegółów. Podpis marszałka seniora umieszczony jest na dole kartki, a nie bezpośrednio pod tekstem „pokwitowania”.


Ksiądz Jegierski twierdzi, że fakt pożyczki był odnotowany w sprawozdaniach fundacji. Sprawdziliśmy. W Sądzie w Rzeszowie brak takich sprawozdań. Fundacja nie składa ich do KRS ani nie publikuje ich na swojej stronie internetowej. Poproszony przez nas o udostępnienie dokumentów ksiądz zaczął straszyć… Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jednocześnie na Twitterze grzmiał: „Wydawało się, że okres skutecznego uciszania księży się skończył. Czy p. Kornel Morawiecki i Solidarność Walcząca podtrzymuje tę tradycję uciszania księży?”. Ten styl „moralnego szantażu” jest u ks. Jegierskiego charakterystyczny. Równocześnie duchowny utrzymuje, że w grudniu ubiegłego roku nachodziły go osoby, by go zastraszyć, i że zgłosił sprawę na policję. Sprawdziliśmy. Rzeszowska policja zaprzecza, by podejmowała interwencję w Fundacji „SOS dla Życia” – napisał do nas nadkom. Adam Szeląg z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie.


Ksiądz Jegierski grozi, że jeśli nie otrzyma „zwrotu pożyczki”, zainteresuje sprawą media. I „jako obywatel kanadyjski” nie zawaha się poinformować o pożyczce… „kanadyjskich władz, mediów na całym świecie” oraz „prokuratury, Urzędu Skarbowego, KNF, ABW i NIK”.

– Zdaję sobie sprawę, że nagłośnienie medialne tej sprawy mogłyby zaszkodzić premierowi, rządowi i Dobrej Zmianie. Dla opozycji byłaby to woda na młyn – czytamy w korespondencji księdza z KPRM, do której dotarliśmy.

Sam Kornel Morawiecki twierdzi, że nie brał od duchownego pieniędzy. – Niestety, obawiam się, że mamy do czynienia z oszustwem. Skierowałem sprawę do organów ścigania i wierzę, że wyjaśni się, kto za tym wszystkim stoi – mówi nam marszałek senior.

Panamskie pieniądze


Zgłosiło się do nas wiele osób z informacjami na temat działalności księdza Tomasza Jegierskiego i jego fundacji. Po żmudnym śledztwie dziennikarskim publikujemy sensacyjne wyniki, rzucające cień nie tylko na duchownego, lecz także na łatwowierność najważniejszych osób w Polsce i poza nią.


Trzon działalności księdza stanowi Fundacja „SOS dla Życia”, którą prowadzi od 2012 r. – Nie jest organizacją pożytku publicznego, więc jest prywatna – przekonuje ks. Jegierski. Fundacja organizowała pomoc humanitarną m.in. dla ofiar wojny w irackim Kurdystanie i w Jordanii. Zorganizowano w sumie dziewięć transportów. W dwóch z nich (wrzesień i listopad 2016 r.) pomocy udzielił prezydent Panamy, Juan Carlos Varela. I tu sprawa robi się wyjątkowo tajemnicza.


Jak ustaliliśmy, ksiądz Jegierski poznał panamskiego prezydenta w Krakowie, gdzie ten przebywał z okazji Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. Zostało wtedy ogłoszone, że Panama będzie kolejnym miejscem, gdzie odbędą się ŚDM. Powołując się na swoje rozległe znajomości w polskiej polityce, ksiądz Jegierski w jednym z krakowskich hoteli tak oczarował panamskiego prezydenta, że ten lekką ręką rozdysponował ze specjalnego funduszu rządu Republiki Panamy „Panama Coopera” aż 250 tys. dolarów dla rzeszowskiej fundacji.


Sprawy potoczyły się szybko. 30 sierpnia 2016 r. z konta Ambasady Republiki Panamy w Polsce pieniądze „w imieniu Rządu Republiki Panamy” trafiły na konto fundacji. Z naszych informacji wynika, że ta potężna kwota niemal rozpłynęła się w powietrzu. – Pan Ambasador prosił [księdza Tomasza – przyp. red.] o szczegółowy raport z wydatkowania przekazanych pieniędzy, niestety nigdy go nie otrzymał – mówi „Gazecie Polskiej” Aleksandra Mackiewicz z Ambasady Panamy w Polsce.


We wrześniu 2016 r. do Kurdystanu poleciały zaledwie dwie palety mleka w proszku z nalepkami „Panama Coopera”, które dostarczył na miejsce będący w dyspozycji MON samolot transportowy Herkules. – Gdy otworzyła się klapa od samolotu, opadły nam szczęki. Przecież sam transport tych palet musiał więcej kosztować – mówi mi jeden z dziennikarzy, których ksiądz Jegierski zaprosił ze sobą do irackiego Irbil. Ile kosztował transport? Nie wiadomo. MON nie odpowiedział na nasze pytania.

Ksiądz zawalczy z ISIS


Ale wróćmy do Kurdystanu, bo zachowanie księdza tam na miejscu mówi sporo o nim samym. Duchowny rozdawał ustawionym w kolejce dzieciom po jednej puszce mleka, udzielając błogosławieństwa i nakładając chorym dłonie na głowę. Przekonywał Kurdów o licznych kontaktach i możliwościach. Jedną z kobiet zapewniał, że jej chora na serce córka otrzyma w Polsce pomoc. – O wszystkim zapomniał zaraz po powrocie – mówią ludzie znający sprawę. 22-letnia Howida pomocy dotąd się nie doczekała, a jej matka Hanaa wielokrotnie dopytywała o „polskiego kapłana, który obiecywał leczenie w dalekim kraju”. To nie koniec. W czasie wyprawy do Kurdystanu ksiądz Jegierski opowiadał synowi Masuda Barzaniego, prezydenta rządu kurdyjskiego w północnym Iraku, że „zna się z polskim ministrem obrony” (wówczas był nim Antoni Macierewicz) i że gotów jest „załatwić z Polski uzbrojenie do walki z Państwem Islamskim”. – Mówił to do Peszmergów, którzy walczą z ISIS każdego dnia. To było coś nieprawdopodobnego – wspominają osoby obecnie wówczas przy tej rozmowie. Ponadto ksiądz złożył kurdyjskiej starszyźnie obietnicę budowy kin, centrum handlowego i remontu szpitala (to samo opowiada na spotkaniach w Polsce). Wyprawa do Kurdystanu okazała się niewypałem. Telewizja Polska zrezygnowała z relacji. To rozjuszyło księdza, który wysłał na Woronicza pismo, w którym… domaga się zwrotu kosztów podróży zaproszonych dziennikarzy.


Podobnie żąda pieniędzy (20 tys. euro) od grupy duchownych z Włoch, których również wówczas zaprosił. Oskarża ich, że koszty, które fundacja poniosła z tytułu ich zaproszenia, mogłyby zapewnić… operację chorej na serce dziewczyny. Duchowny wysłał nawet pismo – wraz z numerem konta – do biskupa Francesco Caviny, który był przełożonym włoskiej grupy i wydał zezwolenie na jej wyjazd. W listach regularnie straszy piekłem i wzywa do „wyzbycia się grzechu”: „Oszukać możecie fundację i mnie, ale Pana Boga nie oszukacie. (…) Ananiasz i Safira chcieli oszukać Pana Boga i co się z nimi stało? Zawsze jest szansa nawrócenia, ale tu trzeba by było zwrócić 100 tys. zł” – pisał ksiądz do osób, które najpierw zaprosił do Kurdystanu, a od których domaga się teraz zwrotu kosztów podróży.


Podobnego szantażu moralnego ks. Jegierski używa częściej – według naszych informacji, pieniądze „odzyskał” od popularnego aktora, który był z nim w Kurdystanie, Co stało się jednak z setkami tysięcy dolarów od prezydenta Panamy? Nie wiadomo.

Prezydent pomaga księdzu (medialnie)


Być może część tych pieniędzy poszła na VIII, przedostatni transport Fundacji „SOS dla Życia”. Ten, również MON-owskim samolotem, trafił w listopadzie 2016 r. do Jordanii. Tym razem księdzu udało się zaangażować do pomocy parę prezydencką – Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę. – To wspólny z Fundacją „SOS dla Życia” i prezydentem Panamy Juanem Carlosem Varelą projekt pomocy humanitarnej – mówił wówczas prezydencki minister Krzysztof Szczerski.


Jak czytamy na stronie prezydent.pl, chodziło o „transport pół tony mleka w proszku, koce, śpiwory i ubrania dla uchodźców”. Te ostatnie zapewniła para prezydencka. Sam prezydent unikał wspólnych fotografii z księdzem, co zasmuciło duchownego.


Jednak 500 kg mleka w proszku „Mami Lac”, o których czytamy na prezydenckiej stronie, to koszt rzędu 30 tys. zł. Jeśli brać za dobrą monetę, że nawet podobnej wielkości transport mleka trafił również do Kurdystanu (oba sygnowane naklejkami „Panama Coopera”), to daje to kwotę rzędu 20 tys. dolarów. Gdzie więc pozostałe 230 tys.?

Wojewoda rękę poda


Ostatni z transportów (grudzień 2016 r.) nie jest już sygnowany znakiem „Panama Coopera”. I tu jednak pomógł MON, zapewniając „Herkulesa” z 33. Bazy Wojskowego Transportu Lotniczego z Powidza. I nie tylko on. Województwo Małopolskie przekazało kwotę 100 tys. zł na zakup „mleka modyfikowanego, w ilości 8941 sztuk”. To około 3,6 tony. – Fundacja rozliczyła się z dotacji – zapewnia Filip Szatanik, rzecznik prasowy małopolskiego wojewody. Agencja Rynku Rolnego z kolei przekazała 2,5 tony mleka w proszku za 32 tys. zł brutto. Nie wiadomo, czy tyle mleka trafiło wówczas do Kurdystanu. To był ostatni transport zorganizowany przez Fundację. Z jakichś powodów ksiądz zaprzestał kolejnych, a w Regionalnym Przedstawicielstwie Kurdystanu w Warszawie (odpowiednik Ambasady) nie chcą o nim słyszeć. – Dziwne, że zainteresowaliście się tym wszystkim dopiero teraz – ucina nasz rozmówca.


Na zadane przez „Gazetę Polską” kilkanaście pytań ksiądz Jegierski nie odpowiedział. W przesłanej korespondencji pisze: „Skieruję sprawę do prokuratury za to, że ujawnił pan poufną korespondencję. Nadal pan zdobywa informacje nielegalną drogą. (…) Zawiadomienie zostanie również przesłane do ABW”. O dziwo, jak ma to w zwyczaju, piekłem nas nie straszył.


Przypadek księdza Tomasza jest wyjątkowo złożony. To elokwentny, potrafiący zdobyć uznanie publiki duchowny. W serwisach społecznościowych publikuje zdjęcia z aktorami i politykami – m.in. bokserem Mannym Pacquiao i aktorem Stephenem Baldwinem. Opowiada o spektakularnych projektach. Tym też uwiarygadnia się w swojej działalności. Pomimo widocznej mitomanii udało mu się zdobyć zaufanie najważniejszych osób w Polsce (i na świecie). Jak to możliwe, że ksiądz, który nie ma w naszym kraju żadnych przełożonych, nie podlega żadnemu biskupowi diecezjalnemu, był w stanie zyskać takie wpływy? No i gdzie są dolary z Panamy?

Źródło: Gazeta Polska

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl