Pogrzeb Jadwigi Kaczyńskiej w środę

Jacek Bialy/Gazeta Polska

  

W środę na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie odbędzie się pogrzeb Jadwigi Kaczyńskiej - matki Jarosława i Lecha Kaczyńskich.

W środę o godzinie 12 w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie będzie odprawiona msza św. żałobna. Pogrzeb odbędzie się na warszawskich Starych Powązkach.

Ciało Jadwigi Kaczyńskiej zostanie złożone w rodzinnym grobowcu.

Matka Jarosława i Lecha Kaczyńskich zmarła w czwartek wczesnym popołudniem w Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów w Warszawie, gdzie przebywała od dłuższego czasu.

Jadwiga Kaczyńska, z domu Jasiewicz, urodziła się 31 grudnia 1926 roku w Starachowicach, jako córka inżyniera budownictwa - Aleksandra Jasiewicza i Stefanii z Szydłowskich. Była filologiem. Pracowała w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, przez kilka lat uczyła języka polskiego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,PAP


Wczytuję komentarze...

Można wybrać świąteczną choinkę i kupić wprost z plantacji

/ bialystok.lasy.gov.pl/

  

Ponad dziewięć tysięcy drzewek choinkowych przygotowali na Boże Narodzenie leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. W sobotę i niedzielę w Nadleśnictwie Knyszyn można samemu wybrać drzewko, ściąć i kupić.

Drzewka z plantacji choinkowej można wybrać w Przewalance koło Białegostoku. W sobotę akcja cieszy się od rana dużym zainteresowaniem - poinformował rzecznik RDLP w Białymstoku Jarosław Krawczyk. Taka "bezpośrednia" sprzedaż w Przewalance prowadzona jest w godzinach od 9 do 14.

Na tej plantacji rośnie kilka tysięcy drzewek, głównie świerki srebrzyste i pospolite. Jarosław Krawczyk powiedział, że po drzewka wybrały się nawet całe rodziny, które tłumaczą, że to przyjemność samemu wybrać choinkę, a nie być zdanym tylko na takie, które są dostępne w punktach sprzedaży drzewek przed Bożym Narodzeniem. Podkreślają też - jak dodaje rzecznik - przedświąteczny klimat, który panuje wtedy, gdy wybiera się drzewko.

Przed świętami choinki sprzedają wszystkie nadleśnictwa białostockiej RDLP. Jest ich 31 w Podlaskiem i części województwa warmińsko-mazurskiego. Leśnicy będą sprzedawać choinki także przed świętami prawosławnymi. Boże Narodzenie, według kalendarza juliańskiego, którym posługuje się polska Cerkiew, przypada 7-8 stycznia.

"Zakup naturalnych choinek z legalnego źródła w żaden sposób nie zagraża trwałości polskich lasów – tych od wielu dekad stale nam przybywa. Dość powiedzieć, że każdego roku leśnicy sadzą w kraju 500 mln drzew, a w regionie północno-wschodniej Polski co roku sadzi się około 30 mln sadzonek"

- podkreśla RDLP w informacji prasowej na temat sprzedaży choinek.

Leśnicy argumentują, że drzewka, które sprzedają, są świeże. Białostocka RDLP w ostatnim sezonie sprzedała około 9 tys. choinek. "Cieszy nas to, ponieważ wystrój świąteczny naturalnym bożonarodzeniowym drzewkiem jest najbardziej przyjazny dla środowiska" - podkreślają leśnicy.

Dowodzą, że choinki pochodzą z miejsc, gdzie wykonywane są tzw. cięcia pielęgnacyjne i ze specjalnych plantacji, z których drzewka są na sprzedaż. "Najczęściej są to miejsca w lesie, na których nie mogą rosnąć wysokie drzewa (np. pod liniami energetycznymi), lub w przyszłości planowane jest inne wykorzystanie tej powierzchni, na przykład będzie tam założona szkółka leśna" - czytamy w komunikacie prasowym RDLP. W białostockiej RDLP jest około 50 ha choinkowych plantacji. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl