Berlin uczci polskie ofiary nazizmu?

  

Kongres organizacji polskich w Niemczech domaga się utworzenia w Berlinie miejsca pamięci poświęconego Polakom pomordowanym przez nazistów.

Przewodniczący Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech Wiesław Lewicki przypomniał, że mieszkający w Niemczech Polacy już od dłuższego czasu walczą o utworzenie w Berlinie miejsca upamiętniającego wszystkie polskie ofiary nazizmu. Formalnie postulat ten znalazł się też we wspólnym oświadczeniu polsko-niemieckiego okrągłego stołu z 12 czerwca 2011 roku, podpisanym przez przedstawicieli rządów Polski i RFN.

- Kongres zwraca się dziś do rządu niemieckiego o realizację tego punktu i nieodkładanie jej na dalszy plan. Pokolenie naszych dzieci nie pamięta tragedii wojny, dlatego należy się nam Polakom miejsce pamięci - nie musi być to pomnik - powiedział Wiesław Lewicki.

Jego zdaniem miejsce upamiętnienia polskich ofiar nazistowskich prześladowań powinno znaleźć się w centrum niemieckiej stolicy, podobnie jak odsłonięty kilka tygodni temu pomnik ofiar nazizmu wśród narodowości Sinti i Romów.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,PAP


Wczytuję komentarze...

Tragiczny finał wystrzału opony. Nie żyje 32-letni pracownik warsztatu samochodowego

/ zdjęcie ilustracyjne / fot. Aleksander Mimier

  

W wyniku eksplozji opony samochodu ciężarowego zginął 32-letni pracownik warsztatu samochodowego – poinformował Polską Agencję Prasową Tomasz Krzemieniowski, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Opolu.

Do wypadku doszło w środę, na terenie warsztatu samochodowego koło Grodkowa. Według wstępnych ustaleń, pracownik warsztatu naprawiał koło samochodu ciężarowego, próbując zaspawać felgę, na której była założona i napompowana opona.

Prawdopodobnie podczas sprawdzania szczelności skompletowanego już koła znaleziono ubytek, pęknięcie w metalowej obręczy, na której była założona napompowana opona. W takiej oponie ciśnienie mogło wynosić kilka atmosfer. Być może na skutek wysokiej temperatury towarzyszącej spawaniu doszło do eksplozji opony, w wyniku której poszkodowany zmarł

- powiedział PAP Krzemieniowski.

Dodał, że nie wiadomo jeszcze, „czy pracownik podjął się próby zaspawania felgi z własnej inicjatywy, czy na czyjeś polecenie”. „Wszystkie okoliczności zdarzenia będą przedmiotem naszego postępowania” – wskazał.

Niezależnie od działań Państwowej Inspekcji Pracy śledztwo w sprawie wypadku prowadzi policja pod nadzorem prokuratury.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl