Polskie „bezzałogowce” pod kontrolą Rosjan

Do Polski przyjeżdża gen. Shmaya Aviel, szef jednej z agend izraelskiego ministerstwa obrony. Według informacji „Gazety Polskiej Codziennie" ma on rozmawiać z wiceministrem Waldemarem Skrzypczakiem m.in. o dostawie samolotów bezzałogowych. Wcześniej Izraelczycy sprzedali technologię budowy tych maszyn Rosjanom. – Jeżeli posiadają oni wszystkie dane techniczne, będą mogli kontrolować nasze bezzałogowce – ostrzegają eksperci.

W Izraelu są dwie wiodące firmy, od których Polska mogłaby kupić samoloty bezzałogowe. Jedną z nich jest Israel Aerospace Industry (IAI). W 2010 r. podpisała wielki kontrakt z Rosją na sprzedaż technologii budowy maszyn bezzałogowych, tzw. dronów. Jego realizacja rozpoczęła się w ubiegłym roku. Dotychczasowa fabryka śmigłowców w Kazaniu ma się stać jednym z największych na świecie producentów nowoczesnych bezzałogowców.

Izraelsko-rosyjski kontrakt wzbudził zaniepokojenie Amerykanów. Specjaliści mówili nawet, że był to największy po II wojnie światowej transfer technologii wojskowej do Rosji. W zamian za sprzedaż przez IAI technologii produkcji samolotów bezzałogowych, Rosja miała się wycofać ze sprzedaży rakiet dla syryjskiej floty.

Tomasz Szatkowski, były wiceprezes Bumaru, największego polskiego koncernu zbrojeniowego, podkreśla, że gdyby MON zdecydował się na zakup dronów z IAI, musiałby zapewnić sobie możliwość całkowitej zmiany tzw. kodów źródłowych. Kody te zapewniają kontrolę nad maszynami. W innym wypadku Rosjanie mogliby np. sterować naszymi dronami lub zakłócać ich działanie.

Według nieoficjalnych informacji do takiej sytuacji doszło podczas wojny gruzińsko-rosyjskiej 2008 r. Wówczas Rosjanie mieli dostać od Izraelczyków kody źródłowe, które uniemożliwiały kontakt obsługi naziemnej z dronem. Gruzja miała 40 maszyn bezzałogowych innej firmy izraelskiej – Elbit Systems. Zakup tych samolotów przez Polskę również wchodzi w grę.

W październiku minister obrony Tomasz Siemoniak zapowiedział, że wojsko zamierza kupić ponad 80 maszyn różnej wielkości i zasięgu. Wyda na ten cel od 2 do 3 mld zł. Jednak wczoraj rzecznik MON Jacek Sońta stwierdził, że „procedury, związane z ilością oraz rodzajem samolotów bezzałogowych planowanych do pozyskania na potrzeby sił zbrojnych, trwają i nie zostały dotychczas zakończone".

Według informacji „Codziennej" podczas dzisiejszego spotkania ma dojść do podpisania umowy wstępnej na zakup bezzałogowców. Rzecznik Ministerstwa Obrony Jacek Sońta zapewnia, że nic mu na ten temat nie wiadomo. Wyjaśnia, że jest to kolejne posiedzenie wspólnej polsko-izraelskiej Komisji ds. Współpracy Przemysłów Obronnych.

Polska już raz chciała kupić drony z Izraela. Niestety firma Aeronauticus, która została wybrana przez resort obrony, nie dostarczyła wojsku maszyn. Ostatecznie trzeba było wyleasingować drony dla polskich żołnierzy w Afganistanie. W tym roku MON zerwał kontrakt z Aeronauticusem. Wynegocjował od firmy zwrot 30 mln zł. Teraz domaga się zapłaty kary umownej.

Poseł PiS Marek Opioła przypomina, że władze Izraela wyrażały zdziwienie tym, że Polska zdecydowała się na zakup maszyn Aeronauticus. Teraz negocjacje prowadzone są poprzez agendy rządowe.

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

Kibice nie mają wątpliwości. Oto największy wygrany meczu z Nigerią

Rafał Kurzawa / screen z Youtube, autor: GórnikTV, https://www.youtube.com/watch?v=KdzU5gs0aYU

Piłkarska reprezentacja Polski przegrała z Nigerią 0:1 w meczu towarzyskim, ale w grze biało-czerwonych dało się znaleźć optymistyczne akcenty. Jednym z nich był Rafał Kurzawa z Górnika Zabrze, który zagrał jako skrzydłowy i - w zgodnej opinii wielu kibiców - zaprezentował się z dobrej strony.

25-letni pomocnik Górnika Zabrze pokazał trenerowi Adamowi Nawałce, że warto na niego stawiać. W ósmej minucie meczu był blisko zaliczenia asysty, gdy dograł piłkę Robertowi Lewandowskiemu, po czym ten trafił w słupek. Szczególnie groźne były też stałe fragmenty gry wykonywane przez Rafała Kurzawę. Choć zdarzały mu się błędy w defensywie, to jednak jego gra wzbudziła wiele pozytywnych emocji.

Kibice nie mają wątpliwości: Kurzawa zdał egzamin i zasługuje na to, by poważnie brać go pod uwagę przy kompletowaniu kadry na Mistrzostwa Świata. Warto dodać, że był to drugi mecz Kurzawy w reprezentacji Polski i pierwszy, w którym wystąpił od początku, wcześniej zagrał jedynie 7 minut w towarzyskim starciu z Meksykiem.

Pomocnik zwraca uwagę nie tylko kibiców i Adama Nawałki, ale także klubów zagranicznych. Jak informuje włoski portal "Tuttomercatoweb", ściągnięciem Kurzawy zainteresowany jest klub Bologna FC.

Najlepszy chyba Kurzawa,juz dawno nie widziałem gościa w naszej kadrze po którego stalych fragmentach cały czas jest goraco pod bramką przeciwnika.Zielinski tragedia ,nie wiem czy jemu ktos nakazuje 90 minut biegać w jednym tempie...To ewenement żeby 1 sprintu na mecz nie zrobić

— Piotr Bieńkowski (@Pejinho7) 24 marca 2018

Wnioski po wczorajszym meczu są proste, Kurzawa na skrzydło z Senegalem, Kamiński to jednak nie poziom Reprezentacji a para Góralski&Zieliński to ciekawa alternatywa dla Krycha&Linetty/Mąka.

— Dariusz Nowicki (@19Daro64) 24 marca 2018

Kurzawa może się pakować do Rosji. Jedyny wygrany tego spotkania ????

— Szymon Komorowski (@szykom89) 24 marca 2018

We wczorajszym meczu wygrali Nigeryjczycy i Rafał Kurzawa.

— Paweł Plecha (@plechapawel) 24 marca 2018

Nie sądziłem, że kiedykolwiek będzie można to napisać. Rafał Kurzawa @GornikZabrzeSSA miał lepszy występ niż Robert Lewandowski. #POLNIG #naStadionie

— Mateusz Wondołowski (@wondolosky) 24 marca 2018

 

Źródło: twitter, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl