niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
27 listopada 2015

Nasz wywiad: „Pokłosie” powiela fałsz historyczny

Dodano: 14.11.2012 [15:53]

fot.: arch.

W krajach zachodnich podobne traktowanie własnego narodu byłoby niemożliwe. Tam po prostu działa społeczeństwo obywatelskie. Ktoś, kto o swoich rodakach wyrażałby się z podobną pogardą, byłby publicznie „spalony” – mówi prof. Bogdan Musiał, historyk, znawca historii Polski w XX wieku w rozmowie z portalem Niezależna.pl.

Pokazywane od kilku dni na ekranach polskich kin „Pokłosie” Pasikowskiego porusza ważny temat relacji polsko-żydowskich. Niestety, w krzywym zwierciadle, na siłę puszczając zgraną płytę, że oprócz kilku sprawiedliwych wszyscy Polacy to odpychający antysemici. Dlaczego wciąż próbuje się nam coś takiego wkładać łopatą do głowy?
Musimy tutaj starannie rozdzielić zainteresowanie tym tematem w Polsce, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Amerykańskie uwarunkowania są zupełnie inne, co ma związek z silną w tym kraju diasporą żydowską. Wielu amerykańskich Żydów wyjechało z Polski, a ich dziadkowie czy rodzice byli ofiarami Holocaustu. Stosunkowo duża część diaspory utożsamia Polaków z antysemitami. A pamiętajmy, że to środowisko ma silne wpływy w kulturze, przemyśle filmowym, mediach.  I narzuca swoje wewnętrzne przekonanie o polskim antysemityzmie. Z kolei w Niemczech obowiązuje szkodliwa i nieprawdziwa zbitka myślowa „polski nacjonalizm – polski antysemityzm”. Na to wszystko nakłada się pewnego rodzaju brak świadomości w Polsce.

Co Pan ma na myśli?
Reakcje na oskarżenia o antysemityzm powinny być wyważone. Reagując histerycznie, Polacy potwierdzają jedynie to, co druga strona chce usłyszeć. Najważniejsze, by przeanalizować powody, z których wzięły się uprzedzenia polsko-żydowskie. Oczywiście nie twierdzę, że wśród Polaków w ogóle antysemitów nie było. Byli. Ale odpowiedzmy sobie na pytanie, czy polski antysemityzm był silniejszy od niemieckiego, francuskiego czy amerykańskiego? Czy był szczególny? Uważam, że w Polsce po 1989 r. debata rozliczeniowa z antysemityzmem ma odciągnąć uwagę od zbrodni komunizmu w czasach PRL. To często widać po biografiach. Osoby, które były silnie związane z systemem komunistycznym, często później naukowo czy publicystycznie angażowały się w rozliczanie polskiego antysemityzmu. Przy czym rozliczyć z niego powinien się naród, a nie jego elity. Najlepszym przykładem takiej postawy jest sprawa Jedwabnego.

Do której wprost nawiązuje film „Pokłosie”...
Gdzie doszło do zbrodni i to jest fakt, ale takim samym faktem jest, że książka Grossa o Jedwabnem jest nierzetelna i przekłamuje historię. Największy problem w tym, że tę przekłamaną historię tzw. siły postępowe w Polsce wciąż uważają za dogmat. Kto temu zaprzecza od razu słyszy, że jest oszołomem i nacjonalistą. Taki przekaz zatwierdzają tzw. autorytety, jak Andrzej Wajda, który dzisiaj wychwala film Pasikowskiego. Niestety to myślenie, które współbrzmi z tym, jak Polacy w czasie wojny są postrzegani na Zachodzie. Przez okulary Grossa: chciwi, prymitywni, mordujący dla żądzy posiadania. W dodatku współodpowiedzialni za Holocaust i tak samo antysemiccy, jak naziści. Nie – Niemcy, tylko naziści! W Niemczech powstaje zresztą film dokumentalny, którego reżyserka w rozmowie ze mną wyraziła taki właśnie sąd. Aż mnie zatkało. Czyli przekaz Polak-antysemita wciąż ma się na Zachodzie dobrze. Filmy takie jak „Pokłosie” mają go tylko umocnić, tym razem w masowej świadomości. Ludzie mają chodzić do kin. Pasikowski, robiąc swój film, bardzo dobrze wiedział, czego oczekuje się dzisiaj od filmu postępowego. Chcąc dostać nagrodę, mieć dobre recenzje, musiał zrobić to, co odpowiada głównemu nurtowi.

Gdzie w takim razie są choćby próby poszukiwania prawdy? W końcu film nawiązuje do autentycznych wydarzeń w czasie wojny. Jak można postawy nielicznych ludzi ogłaszać normą? Przecież większość Polaków wobec Żydów zachowywała się co najmniej przyzwoicie.
To powielanie fałszerstwa Grossa, który właściwie wykreślił Niemców ze zbrodni w Jedwabnem. Czyli nie uznał ich ewidentnego sprawstwa przywódczego. „Pokłosie”, gdzie pokazuje się „kilku sprawiedliwych”, powiela myślenie stalinowskie, komunistyczne. Film ma udowodnić, że w Polsce jest nieliczna warstwa ludzi postępowych, tolerancyjnych, czytelników "Wyborczej" i "Tygodnika Powszechnego". Reszta to niebezpieczny motłoch. Typowo elitarne myślenie. Komuniści też byli przekonani, że wiedzą lepiej. Dlatego trzeba było wyrżnąć tylu ludzi, bo nie nadawali się do budowy społeczeństwa socjalistycznego. Takie myślenie polskim postępowcom zostało do dziś. Nie mają korzeni szlacheckich, tylko stalinowskie. Typowa postawa, którą obserwuję w państwach postkomunistycznych. W krajach zachodnich podobne traktowanie własnego narodu byłoby niemożliwe. Tam po prostu działa społeczeństwo obywatelskie. Ktoś, kto o swoich rodakach wyrażałby się z podobną pogardą, byłby publicznie „spalony”.
 
Autor: 
Rafał Kotomski
Źródło: 
niezalezna.pl
Nasz wywiad: „Pokłosie” powiela fałsz historyczny - niezalezna.pl
foto: arch.
Opinie użytkowników
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Uwagi i reklamacje kierowane do nas należy kierować na adres: straznik(at)niezalezna.pl Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych. Komunikaty ukazujące się na blogu Morusa są rozwinięciem niniejszego regulaminu.

Antysemityzm w POLSCE? No cóż być może i jest, ale to tylko dzięki temu, że co niektórzy osobnicy pochodzenia IZRAELSKIEGO starają się nam udowodnić jacy to my jesteśmy źli. No cóż skoro mamy być źli to może jednak nie wszyscy - może jednak powinniśmy zobaczyć tych ludzi stojących na uboczu widzących we wszystkich jedynie ludzi - współbraci- obojętnie jakiej narodowości ONI są.
No cóż skoro to POLACY byli tymi złymi a NIEMCY nie przyczynili się do HOLOKAUSTU wobec tego proponuję wziąć paru neonazistów do IZRAELA w celu rozpropagowania idei świata tylko dla jednego narodu.

Nie jest prawdą,że to ludobójstwo niemieckie na Żydach wpłynęło na powstanie nienawiści rasowej Żydów do Polaków.
Gdyby tak było,byłaby jakaś radykalna cezura między postawą Żydów amerykańskich do Polski przed wojną ,i po wojnie.
Tymczasem dobrze wiadomo,że takiej cezury,ŻADNEJ ,po prostu nie ma.
Kampanie oszczerstw i nienawiści ,zupełnie IDENTYCZNE,były przez cały okres międzywojenny.
Ba,również przed Pierwszą Wojną Światową ,Żydzi działali i wpływali na rządy na całym świecie ,by nie dopuścić do odrodzenia Państwa Polskiego...

Nie chcę poruszać zbyt wielu wątków,by nie wprowadzać zamieszania.
Ten jeden wątek myślę wystarczy na razie z nawiązką.

Poruszanie w tym kontekscie ludobójstwa niemieckiego jest więc całkowicie mylące i wprowadzające błąd.
A jeszcze bardziej,takie GŁUPIE komentarze.
Jak to ,"oczywiscie istniał w Polsce antysemityzm,jak i w innych krajach ".
Jest to kłamstwo.
To TYLKO jedna Polska ,gdy CAŁA Europa mordowała Żydów w czasie Wypraw Krzyżowych,Polska Ich przyjęła do siebie,i uratowała ich istnienie jako NARÓD.
Później przez wieki całe każdy Żyd ,który we wszystkich tych krajach,które obecnie zarzucają nam antysemityzm,by się pojawił napotykał na prawo,które Go skazywało automatycznie ,za samo pojawienie się tam fizyczne,na śmierć.
Np.Anglia ,czy Szwecja.
Te kraje,łatwo zauważyć ,nie uchodzą za antysemickie.
Porównywanie Polski do innych krajów to jest ,w najlepszym wypadku,ignorancja.

Zamiast rozliczać realną komunę, chcą rozliczać rzekomych antysemitów.

Proste - bojkot pana o nazwisku Pasikowski i bojkot jego tworów rodzaju "Pokłosie"; nie ma ludzi, nie ma kasy ... :-) statystyki nie kłamią

kremlowską. I to daje do myślenia.

Jak tak dalej pójdzie z takim przyzwoleniem społecznym doczekamy się filmu o tym jak to Polacy budują Oświęcim i zabijają masowo żydów a niemiecy rozpętują druga wojnę światowa żeby właśnie tych żydów ratować. Obudźcie się bo to dzieje się zbyt szybko i zgodnie z planem.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl