niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
28/02/2015
Paweł Krajewski
1 % SWS)

Nasz wywiad: „Pokłosie” powiela fałsz historyczny

Dodano: 14.11.2012 [15:53]

fot.: arch.

W krajach zachodnich podobne traktowanie własnego narodu byłoby niemożliwe. Tam po prostu działa społeczeństwo obywatelskie. Ktoś, kto o swoich rodakach wyrażałby się z podobną pogardą, byłby publicznie „spalony” – mówi prof. Bogdan Musiał, historyk, znawca historii Polski w XX wieku w rozmowie z portalem Niezależna.pl.

Pokazywane od kilku dni na ekranach polskich kin „Pokłosie” Pasikowskiego porusza ważny temat relacji polsko-żydowskich. Niestety, w krzywym zwierciadle, na siłę puszczając zgraną płytę, że oprócz kilku sprawiedliwych wszyscy Polacy to odpychający antysemici. Dlaczego wciąż próbuje się nam coś takiego wkładać łopatą do głowy?
Musimy tutaj starannie rozdzielić zainteresowanie tym tematem w Polsce, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Amerykańskie uwarunkowania są zupełnie inne, co ma związek z silną w tym kraju diasporą żydowską. Wielu amerykańskich Żydów wyjechało z Polski, a ich dziadkowie czy rodzice byli ofiarami Holocaustu. Stosunkowo duża część diaspory utożsamia Polaków z antysemitami. A pamiętajmy, że to środowisko ma silne wpływy w kulturze, przemyśle filmowym, mediach.  I narzuca swoje wewnętrzne przekonanie o polskim antysemityzmie. Z kolei w Niemczech obowiązuje szkodliwa i nieprawdziwa zbitka myślowa „polski nacjonalizm – polski antysemityzm”. Na to wszystko nakłada się pewnego rodzaju brak świadomości w Polsce.

Co Pan ma na myśli?
Reakcje na oskarżenia o antysemityzm powinny być wyważone. Reagując histerycznie, Polacy potwierdzają jedynie to, co druga strona chce usłyszeć. Najważniejsze, by przeanalizować powody, z których wzięły się uprzedzenia polsko-żydowskie. Oczywiście nie twierdzę, że wśród Polaków w ogóle antysemitów nie było. Byli. Ale odpowiedzmy sobie na pytanie, czy polski antysemityzm był silniejszy od niemieckiego, francuskiego czy amerykańskiego? Czy był szczególny? Uważam, że w Polsce po 1989 r. debata rozliczeniowa z antysemityzmem ma odciągnąć uwagę od zbrodni komunizmu w czasach PRL. To często widać po biografiach. Osoby, które były silnie związane z systemem komunistycznym, często później naukowo czy publicystycznie angażowały się w rozliczanie polskiego antysemityzmu. Przy czym rozliczyć z niego powinien się naród, a nie jego elity. Najlepszym przykładem takiej postawy jest sprawa Jedwabnego.

Do której wprost nawiązuje film „Pokłosie”...
Gdzie doszło do zbrodni i to jest fakt, ale takim samym faktem jest, że książka Grossa o Jedwabnem jest nierzetelna i przekłamuje historię. Największy problem w tym, że tę przekłamaną historię tzw. siły postępowe w Polsce wciąż uważają za dogmat. Kto temu zaprzecza od razu słyszy, że jest oszołomem i nacjonalistą. Taki przekaz zatwierdzają tzw. autorytety, jak Andrzej Wajda, który dzisiaj wychwala film Pasikowskiego. Niestety to myślenie, które współbrzmi z tym, jak Polacy w czasie wojny są postrzegani na Zachodzie. Przez okulary Grossa: chciwi, prymitywni, mordujący dla żądzy posiadania. W dodatku współodpowiedzialni za Holocaust i tak samo antysemiccy, jak naziści. Nie – Niemcy, tylko naziści! W Niemczech powstaje zresztą film dokumentalny, którego reżyserka w rozmowie ze mną wyraziła taki właśnie sąd. Aż mnie zatkało. Czyli przekaz Polak-antysemita wciąż ma się na Zachodzie dobrze. Filmy takie jak „Pokłosie” mają go tylko umocnić, tym razem w masowej świadomości. Ludzie mają chodzić do kin. Pasikowski, robiąc swój film, bardzo dobrze wiedział, czego oczekuje się dzisiaj od filmu postępowego. Chcąc dostać nagrodę, mieć dobre recenzje, musiał zrobić to, co odpowiada głównemu nurtowi.

Gdzie w takim razie są choćby próby poszukiwania prawdy? W końcu film nawiązuje do autentycznych wydarzeń w czasie wojny. Jak można postawy nielicznych ludzi ogłaszać normą? Przecież większość Polaków wobec Żydów zachowywała się co najmniej przyzwoicie.
To powielanie fałszerstwa Grossa, który właściwie wykreślił Niemców ze zbrodni w Jedwabnem. Czyli nie uznał ich ewidentnego sprawstwa przywódczego. „Pokłosie”, gdzie pokazuje się „kilku sprawiedliwych”, powiela myślenie stalinowskie, komunistyczne. Film ma udowodnić, że w Polsce jest nieliczna warstwa ludzi postępowych, tolerancyjnych, czytelników "Wyborczej" i "Tygodnika Powszechnego". Reszta to niebezpieczny motłoch. Typowo elitarne myślenie. Komuniści też byli przekonani, że wiedzą lepiej. Dlatego trzeba było wyrżnąć tylu ludzi, bo nie nadawali się do budowy społeczeństwa socjalistycznego. Takie myślenie polskim postępowcom zostało do dziś. Nie mają korzeni szlacheckich, tylko stalinowskie. Typowa postawa, którą obserwuję w państwach postkomunistycznych. W krajach zachodnich podobne traktowanie własnego narodu byłoby niemożliwe. Tam po prostu działa społeczeństwo obywatelskie. Ktoś, kto o swoich rodakach wyrażałby się z podobną pogardą, byłby publicznie „spalony”.
 
Autor: 
Rafał Kotomski
Źródło: 
niezalezna.pl
Nasz wywiad: „Pokłosie” powiela fałsz historyczny - niezalezna.pl
foto: arch.
Opinie użytkowników
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Uwagi i reklamacje kierowane do nas należy kierować na adres: straznik(at)niezalezna.pl Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych. Komunikaty ukazujące się na blogu Morusa są rozwinięciem niniejszego regulaminu.

Nie rozumiem, jak można dojść do wniosku, że film pokazuje, że w Polsce byli w większości "ci źli" i jedynie garstka sprawiedliwych, jeżeli akcja rozgrywa się w Jedwabnem - w małej wsi. Moment, moment... nie nad-interpretujmy filmu. Wieś Jedwabne nie jest od razu metaforą polskiego społeczeństwa, bez przesady!
Myślę, że wywiad jest za bardzo opiniotwórczy i nieobiektywny ze strony dziennikarza.
Brakuje argumentów, to zaczyna się atakować inną sprawę.Bardzo nieprofesjonalne zagrania, droga "Niezależna".
Pozdrawiam.

Antysemityzm w POLSCE? No cóż być może i jest, ale to tylko dzięki temu, że co niektórzy osobnicy pochodzenia IZRAELSKIEGO starają się nam udowodnić jacy to my jesteśmy źli. No cóż skoro mamy być źli to może jednak nie wszyscy - może jednak powinniśmy zobaczyć tych ludzi stojących na uboczu widzących we wszystkich jedynie ludzi - współbraci- obojętnie jakiej narodowości ONI są.
No cóż skoro to POLACY byli tymi złymi a NIEMCY nie przyczynili się do HOLOKAUSTU wobec tego proponuję wziąć paru neonazistów do IZRAELA w celu rozpropagowania idei świata tylko dla jednego narodu.

Właśnie w krajach zachodnich społeczeństwa nie są tak zakompleksione jak w Polsce niestety i tam kręci się mnóstwo takich filmów, krytykujących własny naród. Zwłaszcza Amerykanie w tym przodują. To jest właśnie umiejętność rozliczenia się z własną przeszłością a nie ciągłe jej zaklinanie.

Nie jest prawdą,że to ludobójstwo niemieckie na Żydach wpłynęło na powstanie nienawiści rasowej Żydów do Polaków.
Gdyby tak było,byłaby jakaś radykalna cezura między postawą Żydów amerykańskich do Polski przed wojną ,i po wojnie.
Tymczasem dobrze wiadomo,że takiej cezury,ŻADNEJ ,po prostu nie ma.
Kampanie oszczerstw i nienawiści ,zupełnie IDENTYCZNE,były przez cały okres międzywojenny.
Ba,również przed Pierwszą Wojną Światową ,Żydzi działali i wpływali na rządy na całym świecie ,by nie dopuścić do odrodzenia Państwa Polskiego...

Nie chcę poruszać zbyt wielu wątków,by nie wprowadzać zamieszania.
Ten jeden wątek myślę wystarczy na razie z nawiązką.

Poruszanie w tym kontekscie ludobójstwa niemieckiego jest więc całkowicie mylące i wprowadzające błąd.
A jeszcze bardziej,takie GŁUPIE komentarze.
Jak to ,"oczywiscie istniał w Polsce antysemityzm,jak i w innych krajach ".
Jest to kłamstwo.
To TYLKO jedna Polska ,gdy CAŁA Europa mordowała Żydów w czasie Wypraw Krzyżowych,Polska Ich przyjęła do siebie,i uratowała ich istnienie jako NARÓD.
Później przez wieki całe każdy Żyd ,który we wszystkich tych krajach,które obecnie zarzucają nam antysemityzm,by się pojawił napotykał na prawo,które Go skazywało automatycznie ,za samo pojawienie się tam fizyczne,na śmierć.
Np.Anglia ,czy Szwecja.
Te kraje,łatwo zauważyć ,nie uchodzą za antysemickie.
Porównywanie Polski do innych krajów to jest ,w najlepszym wypadku,ignorancja.

http://www.youtube.com/watch?v=vPT31hhIWhw

wszysko co przeczytacie napisane przez Zydow ! Pamietajcie ,ze to oni sa najwiekszymi terr......mi swiata !USA staje sie bardzo antysemickie. A z afroamerykanami tak latwo im nie pojdzie.......

Ciekawe, czy Stuhr zagrałby żydowskiego milicjanta, który we wrześniu 1939r. pomaga sowietom wyłapywać polskich patriotów i wywozić ich na Syberię, albo żydowskiego przedstawiciela miejscowego rabinatu, który wita chlebem i solą radzieckie wojska, albo żydowskiego partyzanta, który wespół z bolszewicką partyzantką napada i grabi polskie wsie na Kresach a następnie morduje lub pali żywcem wszystkich ich mieszkańców, a dzieci wyrywa z rąk matek i wrzuca w ogień, albo wysoko ustawionego w hierarchii UB Żyda, który skazuje na śmierć bohaterów polskiego podziemia? A tak właśnie się działo!!!! Prawda jest taka, że film ten zawiera fałszywe przesłanie, zakłamuje historię z prostym przekazem- źli , pijani i kołtuńscy Polacy i biedni prześladowani Żydzi. Na takiej podstawie formułuje się gówno warte wnioski. Ale widać , że ma on grono lizodupów, które łyknie wszystko bo ma zerowe pojęcie o historii swojego kraju i zacznie się samobiczować za wyimaginowane grzechy.

Zamiast rozliczać realną komunę, chcą rozliczać rzekomych antysemitów.

Toć przecież to nie Polacy zapłacili za produkcję tego gniota, tylko ci, którzy Polaków nienawidzą. Swoją drogą o holokauscie na żydach tak dużo się mówi bo zamordowano ich w czasie II wojny 6 mln. O tym, że stalin wymordował ponad 40 mln. obywateli rosji oraz 20 mln. obywateli państw ościennych milczy się, dlaczego Pasikowski nie nakręci filmu o zbrodniach stalinowskich, byłby na pewno ciekawszy.

Skoro Polacy są uważani za antysemitów którzy antysemityzm wysysają z mlekiem matki, to wszyscy którzy otrzymali odznaczenie izraelskie Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata niech zwracają go ambasadzie izraelskiej w Polsce. W przypadku gdy odznaczony już nie żyje niech to zrobi jego najbliższa rodzina.

Proste - bojkot pana o nazwisku Pasikowski i bojkot jego tworów rodzaju "Pokłosie"; nie ma ludzi, nie ma kasy ... :-) statystyki nie kłamią

Wydaje mi się, że ciągły kontakt z tuskiem&komoruskiem skutkuje uwiądem kretywności polskiej.

kremlowską. I to daje do myślenia.

"napiszę wam krótką historię rodem z filmu Pasikowskiego na temat pewnych ludzi z Wojkowic NA Górnym Śląsku. Przypomniała mi się po przeczytaniu dzisiaj artykułu na temat pewnego mieszkańca tejże miejscowości ,który znalazł dosyć znaczną kwotę pieniędzy i zwrócił jak na porządnego człowieka przystało. Historia dzieje się zaraz po II WŚ. Wojkowice przed wojną należały do Polski, graniczyły z wsią Dąbrówka Wielka, która należała do Niemiec, granica przebiegała na rzece Brynicy. Po wejściu Rosjan "wyzwolicieli" w 45r na wsi Dąbrówce zaczęły się dziwne kradzieże. Ludzie się bali, bo kradzieży dokonywały osoby w mundurach Radzieckich żołnierzy. Szybko sprawa wyszła na jaw, jak złodziei schwytano. Okazało się że są to mieszkańcy sąsiednich Wojkowic przebrani w rosyjskie mundury. Oczywiście złodziei w trybie natychmiastowym rozstrzelano. Czy przez ten incydent mam nienawidzić Wojkowiczan, przecież sam powyższy artykuł ukazuje że mieszkają tam porządni ludzie. Czy drobne incydenty mają zakrzywiać naszą historię jak to robi Pasikowski w swoim filmie!"

w ogole byly robione???
DLACZEGO nie potrafimy temu zapobiec?
DLACZEGO, tak jak w PRLu, ciagle mamy "aktorow" i "rezyserow", ktorzy nadal UPRAWIAJA WAJDALIZM!?
Miernoty znajduja prace, bo sa gotowi popelnic kazde swinstwo wobec Polski i Narodu, byle w czyms zagrac. TFU! OHYDA!
Nazwiska tych, ktorzy poszli na wspolprace z rezimem Tuska sa znane z PRLu - to "spadkobiercy" pieszczochow PRLu!
Nie, udzial w takim czyms nie przysporzy wam laurow!
Bedziecie sie tego wstydzic! A wasza kariera sie skonczy i to juz wkrotce!
Udzial w takim paszkwilu DYSKREDYTUJE, ostatecznie i nieodwolalnie!
Tusk zostanie obalony a wspolpracownicy sluzb surowo ukarani!

Zorganizujmy pikiety przed kinami!

DLACZEGO nie potrafimy wybrac do wladzy uczciwych Polakow, ktorzy zamiast szkalowac, beda popularyzowac nasza historie?
DLACZEGO dajemy soba pomiatac?
DLACZEGO nie bojkotujemy takich "filmow"?
DLACZEGO nie potrafimy zadbac o nasze panstwo?
DLACZEGO pozwalamy na to, by inni obrzucali nas blotem?
DLACZEGO, majac demokratyczne wybory, do wladzy dochodza ci sami bandyci co w PRLu i ich nastepcy o dokladnie takich samych pogladach jak WROGOWIE przywleczeni na sowieckich czolgach?
DLACZEGO nie potrafimy uporzadkowac naszych spraw tak, zeby Polska odzyskala swoja pozycje?
Tych pytan sa setki a nawet tysiace.

Wezmy sie wreszcie w garsc i odzyskajmy wladze, no bo ile mozna? ILE MOZNA!?
Stary czy mlody, biedny czy bogaty i kazdy, kto chce zyc we wlasnym panstwie - zbierzmy sie do kupy, nie siedzmy na d... bo z tego nic nie bedzie, nic sie samo nie zrobi! WSZYSTKIE RECE NA POKLAD!

Bardzo sie ucieszylem, kiedy zobaczylem, ze na Marszu byly wszystkie pokolenia i ze bylo az tylu mlodych! To dobry znak!
Serdeczne dzieki dla wszysktich tych, ktorzy 11. Listopada godne uczcili ten Wielki Dzien!

Ta ziemia jest nasza i nam sie nalezy! o te Ziemie walczyly miliony Polakow i niech nas Reka Boska broni przed zaprzepaszczeniem Ich Ofiary z zycia!
Bo za kadym nazwiskiem Poleglego w walce o Polske kryje sie LUDZKI LOS, Cierpienie, Najwyzsza Ofiara - w chwili smierci mysleli O POLSCE, o tym ze Ich smierc ma sens, ze zostana wynagrodzeni i pomszczeni.
Mysl o Wolnej Polsce pomagala przetrzymac bestialskie tortury i dlatego MUSIMY, musimy pamietac o ich poswieceniu. To byla ich Ofiara dla Wolnej Polski!
Nie bylibysmy godni stapania po Polskiej Ziemi, gdybysmy zapomnieli i zlekcewazyli poswiecenie wszyskich tych, ktorzy walczyli o silna, wolna i niepodlegla Polske.
NIECH NIKT SIE NIE WAZY O TYM ZAPOMNIEC!

Jak tak dalej pójdzie z takim przyzwoleniem społecznym doczekamy się filmu o tym jak to Polacy budują Oświęcim i zabijają masowo żydów a niemiecy rozpętują druga wojnę światowa żeby właśnie tych żydów ratować. Obudźcie się bo to dzieje się zbyt szybko i zgodnie z planem.

Nie pójdę na zakłamany film.
Film o Roju i o zamachu smoleńskim wesprę finansowo.

Tu sie nie ma co rozwodzic...A
do czerwonego lalusia sie dobrac,

jakolwiek rozumie, ze nawet Powstancza Warszawa - nabijala sie z okupanta, ale mimo ponad 20 lat - to juz jest chyba zbyt Dlugo trwa...By

pozwalac sobie ciagle dawac pluc w twarz...I

to przez obca nacje - wykarmiona na polskiej piersi.

Sztuki Filmowej..... czyzby dzialal wbrew sobie?

Marsz.Marsz.11 listopada "Na Polskę i Naród podnieśli znów rękę"

"Marsz.Marsz. 11 listopada" http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=UUXAVMlKkFI

Na Polskę i Naród podnieśli znów rękę,
Kolejne chcieli wyrwać serca.

Wystarczy! Teraz już tylko słowa potrzeba,
by "bratnia" przelała się krew.
To Naród marszczy swe czoło,
niczym Piłsudski ściąga swą brew.

Z Wawelskich Krypt powstaje duch,
powstaje w obronie polskich serc
bestialsko wpierw wyrwanych.
Powstaje duch! Potęzną pręży pierś!

Szczęk szabel słychać, pieśń.
"Jeszcze Polska.."- To I-wsza Kadrowa.
Łopoczą flagi niczym orle skrzydła.
Bójcie się!
Nienawiść wasza już nam zbrzydła!

Giń i przepadnij hydro przeklęta!
Naród wie, znów był podstęp i zdrada.
Miecz zetnie siedem łbów podstępnego gada.
Jeszcze raz załopoczą flagi, bedzie defilada!

Do boju ruszą hetmańscy rycerze
Odwagi! jeszcze raz Orzeł rozłorzy skrzydła!
Bo Naród z Ojczyzną zawarł przymierze,
zawarł przymierze na wierność wieczystą.

Nie zauważyli co powiedzieli?

Czyżby szef polskiego MSZ Radosław Sikorski przyznał iż w Smoleńsku doszło do zamachu? W rozmowie radiowej z Jackiem Żakowskim polityk PO powiedział że „władze rosyjskie po zamachu były autentycznie wstrząśnięte”? http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=m17X1uK5cTo

- Nie, moim zdaniem "rewelacji" o zamachu nie "wypuszczono" przypadkiem. Przed marszem 11 listopada byliśmy poddawani z premedytacją przeprowadzonej "stymulacji emocjonalnej". Krwawe zdjęcia ofiar ze Smoleńska, "afera" z trotylem i w piatek przed marszem ten wywiad z Sikorskim - 11 listopada 2012 w Warszawie miało dojść do "kontrolowanego powstana PiS", krwawo stłumionego przez władzę. Po stłumieniu powstania, przypuszczam, miało dojść do przedterminowych wyborów (12% przewagi PO). Nie doszło, bo "cel ataku" pojechał do Krakowa. Sprawę najlepiej wyjaśniają słowa Stefana Niesiołowskiego

Fragment artykułu na Onet.pl z 30 września 2012 r. , Cytat:

“- Ucieszyłbym się, gdyby PiS zrobił rewolucję i próbę zamachu stanu, bo to byłby ostateczny koniec Kaczyńskiego i PiS.Panowie, zróbcie rewolucję i szturm na Belweder! A debata ekonomiczna PiS była debatą nad zieloną książeczką płk. Kaddafiego. Niech PiS wywoła kolejne Powstanie Warszawskie - powiedział w pierwszej części rozmowy z Onetem Stefan Niesiołowski.”

Marsz.Marsz.11 listopada "Na Polskę i Naród podnieśli znów rękę" http://kacpro.salon24.pl/463889,marsz-marsz-11-listopada-na-polske-i-narod-podniesli-znow-reke ** Zanim klikniesz na link wejdź na www.salon24.pl i w prawym górnym rogu wyłącz filtr

Jak powszechnie wiadomo napad niemiecki z 1 września i radziecki z 17 września 1939 roku to realizacja paktu Hitler -Stalin z 23 sierpnia 1939. Początek masowych morderstw obywateli polskich to wrzesień 1939. Co zaś do obywateli polskich wyznania mojżeszowego ( tak przez wojną oficjalnie nazywano Żydów) to poddani byli szczególnie zbrodniczemu wyniszczeniu przez tzw. Einsatzgruppen Sipo i SD a, później, KL. Należy zauważyć że to gminy żydowskie i żydowska policja w gettach, podlegające pod gestapo, urządzały dzikie łapanki na Żydów i odstawiali ich do pociągów do gazu. A rola Polaków była tu zupełnie marginalna, nieliczne na tle zbrodniczej działalności w/w , przypadki działań antyżydowskich tylko to potwierdzają . Trzeba też zauważyć że AK na przykład tzw. szmalcowników czy szpicli stawiała pod mur i kula w łeb. Oczywiście w reżimowych merdiach tego nie ma. Ja zaś polecam : Marek Jan Chodakiewicz. Żydzi i Polacy 1918-1945. Oraz : Henryk Makower : Pamiętnik z getta warszawskiego. Oraz : Bryan Mark Giggs. Żydowscy żołnierze Hitlera. Giggs w swojej , opartej na źródłach także niemieckich, podaje liczbę ok. 500.000 Żydów służących wiernie Hitlerowi w tym w Waffen SS i gestapo. Ale o tym też milczy Szechter, Gross, Holland, Weiss ... Tak więc sugeruję aby redakcja ten punkt widzenia np. w GP poszerzyła. Jeśli trzeba służę wykazem literatury, choć zapewne i tak redakcja doskonale się w temacie orientuje.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl