Sędzia Johann: za ten skandal odpowiada premier

  

Sprzedaż przez Ruch siedziby Instytutu Pamięci Narodowej zbulwersowała nie tylko polityków, ale również środowisko prawnicze. – To jest skandal, za który odpowiada nie tylko Ministerstwo Skarbu Państwa, ale również premier – mówi Niezależnej pl. Wiesław Johann, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.

- Informacja o sprzedaży przez Ruch budynku, w którym siedzibę ma Instytut Pamięci Narodowej, jest wielkim skandalem. Ta decyzja skutkuje sparaliżowaniem działania Instytutu – mówi portalowi Niezależna.pl sędzia Wiesław Johann. - Instytut Pamięci Narodowej jest jedną z najważniejszych instytucji w państwie. Ma zabezpieczać materiały historyczne dotyczące najnowszej historii Polski. Jego zadaniem jest również ściganie zbrodniarzy, nie tylko wojennych, ale również powojennych – to jest instytucja, która ma ogromne zasługi. To przecież z inicjatywy IPN prowadzone są prace ekshumacyjne na Łączce na Cmentarzu Powązkowskim mające pomóc w identyfikacji zamordowanych przez komunistyczny reżim.

Sędzia Johann podkreśla, że była szansa, aby temu zapobiec, ale nie wszystkim najwyraźniej na tym zależało.
- W 2000 roku zawarto porozumienia między Instytutem Pamięci Narodowej a Skarbem Państwa, z którego SP nie wywiązał się. IPN wielokrotnie monitował, ale w ministerstwie nikt nie reagował. Poza tym kuriozalna jest sytuacja, gdy Skarb Państwa przekazuje spółce z udziałem Skarbu Państwa nieruchomość, a później chce ją odkupić. Tą sytuacją bez wątpienia powinna zainteresować się Najwyższa Izba Kontroli – wyjaśnia. – Mówi się, że w Polsce prawo własności jest święte. Nowy właściciel nieruchomości może więc kazać pracownikom IPN opuścić budynek. W ten sposób sparaliżowano pracę Instytutu. Postawa w tej sprawie Skarbu Państwa jest skandaliczna.

Kto jest temu winien?
- Za ten skandal odpowiada nie tylko Ministerstwo Skarbu Państwa. Odpowiedzialność ponosi również premier. Za to, że w państwie demokratycznym uniemożliwiono działalności tak ważnej instytucji. Przecież IPN to także prokuratorzy ścigający zbrodniarzy wojennych i komunistycznych. Realizacja tych spraw jest niezmiernie ważna – tłumaczy sędzia Wiesław Johann.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze


Wczytuję komentarze...

Rekordowy przemyt papierosów!

/ podlaskie.kas.gov.pl

  

Próbę przemytu 656 tysięcy paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy ujawnili w Budzisku (Podlaskie) funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego - poinformowano w komunikacie prasowym.

"Jest to jedno z największych ujawnień (przemytu papierosów) w województwie podlaskim na przestrzeni kilku ostatnich lat (...) Gdyby zatrzymane wyroby tytoniowe zostały wprowadzone do sprzedaży w Polsce, straty Skarbu Państwa z tytułu utraconych podatków wyniosłyby ponad 14 mln zł"

- poinformował Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.

Kontrabanda była ukryta w tirze, którym kierował 50-letni Litwin. Pojazd na litewskich numerach rejestracyjnych był zatrzymany do kontroli w pobliżu granicy polsko-litewskiej. "W trakcie sprawdzania zawartości naczepy ciężarówki, w którym uczestniczył służbowy owczarek belgijski Gotam, okazało się, że zamiast deklarowanych mebli w ciężarówce znajdują się nielegalne papierosy" - dodał Hancewicz.

Papierosy i ciężarówkę zarekwirowano, przeciwko kierowcy została wszczęta sprawa karna skarbowa. Mężczyzna został aresztowany na trzy miesiące. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl