niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
21 stycznia 2017

Powstało polskie WikiLeaks

Dodano: 21.08.2012 [08:05]
Mają publikować informacje dotyczące tajemnic życia publicznego. Na początek ujawnili zeznania gangstera „Masy” oraz „wywiad” z oficerem polskich służb, który miał w Polsce torturować terrorystów złapanych przez CIA. Ruszył portal PolandLeaks.

Jesteśmy portalem internetowym walczącym o społeczeństwo obywatelskie i wysokie standardy życia publicznego. Na naszej stronie będziemy zamieszczać informacje o tym, co władza chce przed nami ukryć. Realizując misję wolnych mediów jako instytucji powołanych do kontroli władzy w państwie demokratycznym, będziemy informować o wszelkich nieprawidłowościach w funkcjonowaniu władzy zarówno centralnej, jak i lokalnej. W naszej działalności nie kierujemy się żadnymi sympatiami politycznymi. Jesteśmy lojalni jedynie wobec naszych czytelników, którym przedstawiać będziemy jedynie prawdę” – czytamy na stronie nowego portalu wzorowanego na WikiLeaks. Pojawiły się na niej pierwsze dokumenty, m.in. akta sprawy Krzysztofa Olewnika, afery FOZZ czy zeznania sądowe Jarosława Sokołowskiego „Masy”, świadka koronnego w sprawie mafii pruszkowskiej. I rzecz najbardziej kontrowersyjna – wywiad z emerytowanym oficerem Agencji Wywiadu, który opowiada o tym, jak w Polsce torturował więźniów podejrzanych o terroryzm. – Żaden oficer wywiadu o zdrowych zmysłach nie udzieliłby takiego wywiadu. Wygląda to na konfabulację – mówi "Gazecie Polskiej Codziennie” Bogdan Święczkowski, prokurator w stanie spoczynku, były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zdecydowanie bardziej ostrożny jest w ocenie ujawnienia zeznań „Masy”. – W sprawie świadka koronnego „Masy” postępowanie sądowe się zakończyło, na pierwszy rzut oka wydaje się, że większość dokumentów powinna być jawna – mówi Święczkowski. Zastrzega jednak, że portalu jeszcze nie widział.

– WikiLeaks to skrajnie lewicowy portal i mam nadzieję, że nie rozwinie się w Polsce – mówi „Codziennej” Konstanty Miodowicz, poseł PO, przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Ostrożniej na ten temat wypowiada się inny przedstawiciel komisji, poseł Stanisław Wziątek z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. – Jeżeli informacje w tego typu portalu byłyby prawdziwe, to oczywiście jego działalność miałaby sens. Jeżeli jednak oparte będą na nieprawdziwych newsach, wpłynąć to może na negatywny stosunek obywateli do państwa – ostrzega.

Z kolei zdaniem polityków PiS, wywiad z rzekomym oficerem Agencji Wywiadu na temat domniemanych tortur może poważnie zaszkodzić naszym relacjom z USA. – Na razie nikt nie potwierdził, by w Polsce więzienia CIA w ogóle istniały. Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura. Podawanie tego typu wywiadów, jak zrobiło to PolandLeaks, jest niepokojące. Szkodzi zarówno wizerunkowi Polski, jak i naszym stosunkom z USA – dodaje Marek Opioła, poseł PiS, wiceszef komisji ds. służb specjalnych. Jego zdaniem powstawanie portali patrzących władzy na ręce jest potrzebne. Ale działalność tego typu mediów nie może opierać się na publikowaniu fałszywych informacji, ujawnianiu materiałów z prowadzonych śledztw czy informacji mogących zaszkodzić interesowi państwa.

Autor: 
Przemysław Harczuk
Źródło: 
Gazeta Polska Codziennie
Powstało polskie WikiLeaks - niezalezna.pl
foto: polandleaks.org
Opinie użytkowników
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Uwagi i reklamacje kierowane do nas należy kierować na adres: straznik(at)niezalezna.pl Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych. Komunikaty ukazujące się na blogu Morusa są rozwinięciem niniejszego regulaminu.
Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl