Przypomnijmy Rosji o jej zbrodni. 17 września przyjdź na manifestację pod rosyjską ambasadą

niemieccy i sowieccy żołnierze podają sobie ręce po inwazji na Polskę / arch.

  

17 września minie kolejna rocznica napaści sowieckiej Rosji na Polskę. Z tej okazji warszawski klub „Gazety Polskiej” organizuje demonstrację pod ambasadą Rosji w Warszawie.

Demonstracja rozpocznie się o godz. 18.00 przed Ambasadą Federacji Rosyjskiej przy ul. Belwederskiej 49.

Ma na celu przypomnienie o sowieckiej agresji na Polskę, dokonanej 17 września 1939 r. i współpracy, jaką nawiązał Związek Sowiecki z nazistowskimi Niemcami. Warszawski klub „Gazety Polskiej” co roku organizuje pikietę przed ambasadą rosyjską.

Rosja do dziś robi wszystko, by o współpracy z III Rzeszą nie mówiono. Np. na początku września pod naciskiem Moskwy amerykańska agencja prasowa AP usunęła zdanie o sojuszu ZSRS i III Rzeszy. Chodzi o depeszę, której autor opisał tło historyczne, pisząc m.in., że „w 1941 roku Niemcy zaatakowały Związek Sowiecki – byłego sojusznika”. 10 dni po publikacji agencja wycofała się z tego stwierdzenia i wykreśliła je z tekstu. Jednocześnie wydała komunikat usprawiedliwiający to zachowanie. 

Atak Sowietów był wynikiem tajnego porozumienia pomiędzy ministrem spraw zagranicznych Niemiec Joachimem von Ribbentropem a Wiaczesławem Mołotowem, podpisanym 22 sierpnia 1939 r. Oficjalnie umowa między Sowietami a Niemcami była paktem o nieagresji pomiędzy III Rzeszą i ZSRS. Miała ona jednak tajny protokół dodatkowy stanowiący załącznik, który dotyczył rozbioru terytoriów suwerennych państw lub rozporządzenia ich niepodległością: Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii i Rumunii. Pakt Ribbentrop-Mołotow bywa określany jako IV rozbiór Polski.

Niemcy zaatakowały Polskę 1 września, ale ZSRS wyczekał 17 dni na reakcję państw Zachodu. Wobec bierności Francji i Wielkiej Brytanii 17 września o godz. 3 rano do Komisariatu Spraw Zagranicznych w Moskwie wezwany został ambasador RP Wacław Grzybowski. Władimir Potiomkin, zastępca Mołotowa, odczytał mu treść noty uzgodnionej wcześniej z Berlinem i podpisanej przez Mołotowa. Nasz ambasador nie przyjął noty, ale mimo to inwazja stała się faktem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier rezygnuje, król się waha. Niejasna sytuacja w Belgii

Król Belgii Filip I / By Lars Koopmans - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30289745

  

Belgijski król Filip I nie podjął decyzji, czy zaakceptować prośbę o rezygnację przedstawioną przez premiera kraju Charlesa Michela. Poinformował o tym dziś wieczorem pałac królewski. Media podają, że król prawdopodobnie jutro rozpocznie konsultacje z szefami partii.

Michel ogłosił dziś w belgijskim parlamencie swoją rezygnację. "Podejmuję decyzję o rezygnacji i natychmiast udaję się do króla" - oświadczył. Ogłosił rezygnację, ponieważ - jak argumentował - jego apel o utrzymanie rządu po tym, gdy rządzącą koalicję opuścił Nowy Sojusz Flamandzki, nie spotkał się z poparciem.

Za decyzją o rezygnacji stała groźba przegłosowania wniosku o wotum nieufności dla rządu. Michel powiedział parlamentarzystom, że złoży ją na ręce króla, bo socjaliści i Zieloni przedstawili wniosek o wotum nieufności dla jego mniejszościowego rządu.

Przyczyną kryzysu politycznego w Belgii jest ONZ-owski pakt migracyjny. 8 grudnia koalicję rządzącą w Belgii opuściła największa partia - Nowy Sojusz Flamandzki (N-VA), protestując przeciw przyjęciu tego paktu. Michel krótko po tym poinformował, że jego rząd będzie teraz funkcjonował jako gabinet mniejszościowy.

Bez N-VA koalicja w 150-osobowym parlamencie ma tylko 52 deputowanych. Wybory są zaplanowane na koniec maja 2019 r.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl