Technologia szansą na rozwój i integrację osób niepełnosprawnych

/ coderstrust.pl, mat. pras.

  

Zlikwidowanie bariery komunikacyjnej oraz wzrost liczby inicjatyw spajających możliwości osób z niepełnosprawnościami z oczekiwaniami pracodawców w połączeniu ze wsparciem nowych technologii i innowacji, znacząco mogłyby się przyczynić do zwiększenia wskaźnika osób niepełnosprawnych aktywnych zawodowo.

Najwięksi polscy pracodawcy zgodnie podkreślają, iż kompetencje zawodowe są obecnie najważniejsze w procesie rekrutacji, bez względu na ograniczenia zdrowotne pracowników. To jedna z głównych konkluzji konferencji Digital Promise w praktyce – technologia szansą na rozwój i integrację osób z niepełnosprawnościami zorganizowanej przez Fundację Instytut Innowacyjna Gospodarka i CodersTrust Polska, inaugurującej kampanię społeczną Innowacje na rzecz integracji . Akcja ta ma zrzeszać instytucje, pracodawców, fundacje oraz media. Jej celem jest wykazywanie, iż dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych w zakresie nauki i rozwoju zawodowego możliwa jest aktywizacja oraz integracja osób z niepełnosprawnościami. Otwierający wydarzenie Konrad Rychlewski, niedowidzący programista Google Polska, podkreślił wagę technologii, które zasadniczo zmieniają jakość życia. Podkreślił także, że wykorzystanie nowatorskich rozwiązań w działalności zawodowej ułatwia aktywność osób do tej pory wykluczonych z rynku pracy.
 
Na rosnące znaczenie nowych technologii w kontekście zmian na rynku pracy wskazała dr hab. Katarzyna Śledziewska z DELab UW. Dynamika z jaką zderza się on z rewolucją cyfrową skutkuje nie tylko nowymi możliwościami, ale też brakiem perspektyw dla zawodów wypieranych przez sztuczną inteligencję. Dostosowanie się do tempa zmian, nie przywiązywanie się do jednego pracodawcy, stałe podnoszenie swoich kwalifikacji stanowią największe wyzwanie dla wszystkich pracowników.

- Zwłaszcza, że 48 proc. zatrudnionych zdaje się nie przyjmować do wiadomości otaczających ich zmian, wierząc, że za 10 lat będzie wykonywała tę samą pracę na tym samym stanowisku – zauważa dr Śledziewska.

Największy dynamizm notują przedsiębiorstwa z sektora ICT, których liczba w Polsce rośnie w średnim rocznym tempie 10,1 proc.

 - Dochody w tej branży odnotowują wzrost powyżej 8,6 proc. w skali roku. Co stanowi najwyższy wzrost w Europie – mówi dr Agnieszka Sznyk z Instytutu Innowacyjna Gospodarka.

Fundacja ta zbadała potrzeby kompetencyjne, możliwość zastosowania pracy zdalnej oraz zatrudniania osób z niepełnosprawnościami. Raport wskazuje, że głównym czynnikiem utrudniającym zatrudnianie jest ograniczona wiedza i brak doświadczenia w zakresie współpracy z osobami z niepełnosprawnością. Jednocześnie do 75 proc. firm z sektora ICT w ogóle nie zgłaszają się kandydaci z tej grupy społecznej.
 
Powodem niskiej aktywności zawodowej jest też niewystarczający poziom kompetencji, wynikający z trudności w podejmowaniu nauki.

- Urzędy pracy w małych miastach z rezerwą podchodzą do możliwości zdalnej nauki czy kursów zawodowych wyłącznie przed Internet ze wsparciem mentora-nauczyciela. A tymczasem innowacyjność tej formy szkolenia jest nierzadko jedyną szansą by osoby z ograniczeniami ruchowymi, bez wsparcia asystentów, mieszkający w małych miastach i wsiach, mogły nabyć umiejętności, które ułatwią lub umożliwią zdobycie pracy – mówi Beata Jarosz prezes CodersTrust Polska.

CodersTrust Polska wyszła z inicjatywą stworzenia kursu, adaptacji platformy edukacyjnej oraz przeszkolenia mentorów-nauczycieli. Zaprojektowana we współpracy z Fundacją Integracja innowacja umożliwia osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi i z obniżoną sprawnością zmysłu wzrokowego uzyskać umiejętności tworzenia witryn internetowych oraz podstaw programowania.

- Szerokie zainteresowanie kursem testowym WordPress & Frontend dla osób z niepełnosprawnościami pozwala nam z pełnym przekonaniem twierdzić, że w tej grupie społecznej jest bardzo duży potencjał i jeszcze większe chęci do aktywizacji – podkreśla Joanna Pruszyńska-Witkowska, wiceprezes CodersTrust Polska.

Kurs zostanie udostępniony bezpłatnie fundacjom i stowarzyszeniom zajmującym się wspieraniem zawodowego rozwoju osób z niepełnosprawnościami. W gestii instytucji będzie natomiast zapewnienie mentora-nauczyciela, którego obecność, wyłącznie online, jest kluczowym wsparciem merytorycznym i motywacyjnym kursanta. Już od czerwca 2018 r. osoby z niepełnosprawnością mogą zgłaszać się do UP w celu sfinansowania tego typu innowacyjnego szkolenia. A jak zaznacza mentorka, programistka i pisarka Sylwia Błach: - Świat wirtualny może być świetnym wstępem, do świata realnego.
 
Sprzyjająca koniunktura z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi technologicznych daje realną szansę na zbudowanie rzeczywistości równych szans i poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnościami. Pozostaje jednak brak elementarnej wrażliwości na potrzeby innych, który jest większą przeszkodą w aktywizacji niż niedostosowana infrastruktura architektoniczna. Krzysztof Kosiński, wiceprezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, zwrócił również uwagę na brak wiedzy o stopniach i rodzajach niepełnosprawności, co przyczynia się do zatrudniania tych osób na stanowiskach poniżej swoich kompetencji.

- Na szczęście to się zaczyna zmieniać. Rynek pracownika dyktuje nowe standardy dla pracodawców, a zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami nie jest już tylko zabiegiem wspierającym społeczną odpowiedzialność biznesu. Wszystko polega na tym, by w którymś momencie zmienić świadomość, że nie chodzi o pomaganie, a o współdziałanie – zauważa Aneta Podyma -Milczarek, prezes Pramerica aktywna w projekcie Prezesi Wolontariusze.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, coderstrust.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Faworytem Truskolaski, ale...

/ Platforma Obywatelska RP; creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en

  

Mimo że starający się o reelekcję prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski jest faworytem w wyborach, nie wiadomo, czy nie będzie drugiej tury - uważa socjolog dr Maciej Białous. Jak dodał, zależy to od wyniku jego kontrkandydatów Jacka Żalka i Tadeusza Arłukowicza.

W Białymstoku o fotel prezydenta ubiega się pięciu kandydatów: urzędujący od trzech kadencji Tadeusz Truskolaski (popierany przez Koalicję Obywatelską, czyli porozumienie wyborcze PO i Nowoczesnej), podlaski poseł Jacek Żalek - kandydat Zjednoczonej Prawicy, liderka ruchu miejskiego "Inicjatywa dla Białegostoku" Katarzyna Sztop-Rutkowska, były wiceprezydent Białegostoku Tadeusz Arłukowicz z komitetu "Białystok na TAK" oraz Stanisław Bartnik, kandydat KWW "Spoza Sitwy".

Według lokalnych sondaży wyborczych, największą szansę na zwycięstwo ma Truskolaski. Na drugim miejscu w rankingach jest Żalek i to ewentualnie on znajdzie się w drugiej turze.

"To jest chyba największa niewiadoma w tych wyborach prezydenckich, czy druga tura będzie czy jej nie będzie"

- powiedział Białous. W jego ocenie zależy to od wyniku Żalka i Arłukowicza, którzy - według sondaży - są kolejno na drugim i trzecim miejscu. "Ich wyniki są w stanie sprawić, że Truskolaski będzie miał mniej niż 50 proc. głosów w pierwszej turze" - dodał.

Według eksperta ciekawy też będzie wynik Arłukowicza, bo - jak mówił - stara się on prześcignąć Żalka i wejść do drugiej tury. Jak zauważył, sondaże dają mu trzecie miejsce, ale niektóre z nich pokazują niewielką różnicę między nim a Żalkiem i jakąś szansę mu dają. Jednak - w jego ocenie - to Jacek Żalek wejdzie do drugiej tury.

Białous zaznaczył, że sondaże są słabe dla Żalka. Podkreślił jednocześnie, że sondaże mogą być niedoszacowane, bo Jacek Żalek ma bardzo mocny elektorat negatywny. "Być może niektórzy badani trochę wstydzą się, że zagłosują na niego" - powiedział socjolog. Ocenił, że "pułapem" Żalka będzie 25 proc. To - jak mówił - może mu dać wejście do drugiej tury. Ale "to maksimum, które może osiągnąć" - uważa ekspert.

"W drugiej turze Żalek w zasadzie nie ma żadnych szans w starciu z Tadeuszem Truskolaskim" - podkreślił Białous.

Jak dodał, różne plebiscyty i sondaże pokazują, że duża część białostoczan jest zadowolona z życia w mieście, ze zmian, jakie miały miejsce w ostatnich latach. "Te zmiany na plus są utożsamiane z rządami Tadeusza Truskolaskiego" - dodał Białous. W jego ocenie, w drugiej turze Truskolaski "najprawdopodobniej zbierze głosy tych wszystkich, którzy nie chcą, żeby PiS doszedł do władzy w Białymstoku, czy szczególnie nie chcą, żeby Jacek Żalek doszedł do władzy w Białymstoku".

Oceniając kampanię, Białous powiedział, że była ona "stosunkowo spokojna". "Kandydaci nie do końca byli zainteresowani wchodzeniem w interakcje ze sobą" - dodał ekspert.

Według niego Truskolaski przyjął "defensywną pozycję" i "żonglował" statystykami oraz tym, co zrobił przez ostatnie 12 lat. Natomiast stosunkowo mniej - w ocenie Białousa - mówił o swojej wizji. Natomiast Żalek zbudował swój program na tym, że ma poparcie rządu i w jaki sposób rząd będzie wspierać Białystok - podkreślił.

Jego zdaniem najciekawszymi kandydatami w tych wyborach są Sztop-Rutkowska i Arłukowicz, którzy - jak mówił - m.in. w czasie debat (organizowanych m.in. przez lokalną prasę i radio) najlepiej komunikowali swój program, który był "najbardziej spójny i rozległy". Białous ocenił, że tych dwóch kandydatów najmocniej mówiło głosem społeczników i ruchów miejskich. "To też jest ważne, że tego rodzaju postulaty weszły do głównego nurtu kampanii, bo wcześniej tego nie było" - zauważył.

Według socjologa, przyniosło to pewne ożywienie, nową perspektywę bardziej obywatelską, społeczną, partycypacyjną. "Ruchy miejskie przyniosły nową jakość, na pewno warto jest to obserwować, ale też trudno jest założyć, że jakikolwiek ruch miejski zdobędzie większość czy władzę. Natomiast należy liczyć się z tym, że będą oni obecni w radach miast" - podkreślił Białous.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl