We Lwowie rozpoczęła się Polska Wiosna Teatralna

/ fot. mat.pras.

  

We Lwowie rozpoczęła się w czwartek VIII Polska Wiosna Teatralna, która w tym roku łączy się z jubileuszem 60-lecia działającego w tym mieście Polskiego Teatru Ludowego. Festiwal potrwa sześć dni.

Nasz festiwal kontynuuje tradycję spotkań polskich teatrów działających poza granicami kraju. Jego idea narodziła się w Wilnie, gdzie takie festiwale odbywają się jesienią. My organizujemy je wiosną

– mówi Zbigniew Chrzanowski, szef Polskiego Teatru Ludowego. 

Polska Wiosna Teatralna odbywa się przy wsparciu konsulatu RP we Lwowie. Jego przedstawiciel, konsul Rafał Kocot podkreślił, że w tym roku impreza ma znaczenie szczególne. 

Nosi ona specyficzny charakter, gdyż towarzyszy jej 60. rocznica Polskiego Teatru Ludowego. Jest to jedna z najdłużej działających polskich placówek kulturalnych we Lwowie

 – powiedział w rozmowie z PAP. 

Polska Wiosna Teatralna we Lwowie cieszy się zainteresowaniem nie tylko mieszkającej tu społeczności polskiej, lecz i publiczności ukraińskiej. „Mogę powiedzieć, że bilety na tę imprezę są rozchwytywane. Zainteresowanie przekracza możliwości sal teatralnych, w których odgrywane są spektakle” – podkreślił Kocot. 

Cechą charakterystyczną tegorocznego festiwalu są spektakle teatru jednego aktora. W ramach VIII Polskie Wiosny Teatralnej widzowie obejrzą: „Żertwę” w wykonaniu Mateusza Nowaka, „10 przykazań dla Kaliny”, w którym gra Monika Bolly, „Tu mówi Szwejk” i „Czupurek” Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie, a także „Anda! Cóż to za hece!?” z Ewą Makomaską i Zbigniewem Rymarzem. 

Polski Teatr Ludowy we Lwowie powstał w 1958 roku z inicjatywy nauczyciela i miłośnika polskiej literatury i teatru Piotra Hausvatera. Skupia wokół siebie nie tylko Polaków, ale również Ukraińców i Rosjan zamieszkałych we Lwowie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Misiek" jest konwojowany do Polski

/ policja

  

Paweł M. ps. "Misiek" jest już zatrzymany przez polskich policjantów i konwojowany do Polski - poinformowała na Twitterze Komenda Główna Policji. Paweł M. był poszukiwany listem gończym i zatrzymany pod koniec września we Włoszech.

Paweł M. ps. "Misiek" już zatrzymany przez polskich policjantów i konwojowany do Polski. Na miejscu przekażemy go do dyspozycji (Prokuratury Krajowej. Dziękujemy policjantom włoskim za wzorową współpracę międzynarodową. Ustalenie miejsca ukrywania się i sprowadzenie to sukces"

- czytamy na Twitterze KGP.

Paweł M. ma być przetransportowany z Mediolanu do Warszawy.

M. uważany jest za groźnego przestępcę - lidera gangu niebezpiecznych pseudokibiców z Krakowa. Zatrzymano go we Włoszech dzięki współpracy ze stroną polską. To od niej włoskie służby dowiedziały się, że jest on poszukiwany listem gończym i uważany za niebezpiecznego przestępcę. Po zatrzymaniu M. oczekiwał w areszcie na ekstradycję do Polski na mocy Europejskiego Nakazu Aresztowania. Po kilkunastu dniach wyszedł na wolność i w ramach dozoru miał obowiązek regularnie zgłaszać się na policję.

Polak został przewieziony do Mediolanu, a stamtąd tego samego dnia ma zostać przekazany do Polski. W Polsce M. ma odpowiedzieć za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, handel narkotykami i usiłowanie zabójstwa. Śledztwo prowadzą prokuratorzy z Katowic i Krakowa wraz z policjantami Centralnego Biura Śledczego Policji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl