Kuriozalne ultimatum z Brukseli. Chodzi im o posadę dla... Gersdorf

/ Fot. Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Rezygnacja ze skargi nadzwyczajnej oraz pozostawienie w Sądzie Najwyższym I prezes Małgorzaty Gersdorf i sędziów, którzy ukończyli 65 lat - to warunki minimum, które Komisja Europejska miałaby postawić Polsce. Postawili kuriozalne żądania, a do tego sugerują, że ich spełnienie pozwoli na... zawieszenie procedury związanej z artykułem 7 Traktatu UE. Zawieszenie.

Informację o tym podał dziś portal rmf24.pl, powołując się na nieoficjalne informacje swojej korespondentki z Brukseli - Katarzyny Szymańskiej-Borginon.

Robimy postępy. Istnieje wyraźna chęć po obu stronach, żeby to kontynuować. Musimy kontynuować ten dialog, żeby osiągnąć bardziej konkretne postępy. Zachęcamy polskie władze, żeby kontynuowały (ten kierunek) z nami

- mówił we wtorek na konferencji prasowej po spotkaniu unijnych ministrów w Luksemburgu wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

Według relacji dyplomatów - za zamkniętymi drzwiami oświadczył on, że przyjęte przez polski parlament ustawy sądowe nie rozwiązują problemów, na jakie wskazała KE. Mówił, że potrzebne jest "solidne rozwiązanie".

CZYTAJ WIĘCEJ: Timmermans po staremu: znów wygłasza pogróżki. Ostateczne decyzje w maju

W miniony poniedziałek Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustaw o ustroju sądów powszechnych, SN i KRS. Zmiany zakładają m.in. dwustopniową procedurę konsultacji przy odwołaniu prezesa sądu. Senatorowie poparli także nowelizację przepisów dotyczącą Trybunału Konstytucyjnego, która przewiduje ogłoszenie trzech niepublikowanych "rozstrzygnięć", gdy prezesem TK pozostawał Andrzej Rzepliński, który był w ostrym sporze z rządem Prawa i Sprawiedliwości.

Dziś portal rmf24.pl opisał warunki KE w sprawie przepisów reformujących polski wymiar sprawiedliwości. To zniesienie skargi nadzwyczajnej przed Sądem Najwyższym, wprowadzonej do nowelizacji przepisów przez prezydenta Andrzeja Dudę, pozostawienie na stanowisku I prezes SN Małgorzaty Gersdorf (która nie miałaby mimo to wpływu na funkcjonowanie nowej Izby Dyscyplinarnej), a także pozostawienie sędziów, którzy ukończyli 65 rok życia bez zatwierdzenia głowy państwa.

Do ewentualnych zmian w prawie miałoby dojść jeszcze w połowie maja, gdy obradować będą Sejm i Senat. Zatwierdzenie poprawek sprawiłoby, że Komisja Europejska odstąpi od procedowania artykułu 7 traktatów unijnych, który mówi o wprowadzeniu sankcji wobec kraju członkowskiego.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: rmf24.pl, niezalezna.pl, PAP,

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Oto „pomysł” Platformy Obywatelskiej na Polskę! Śmiać się czy płakać?

/ Fot Fotomag/Gazeta Polska

  

Czy jedynym pomysłem Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej dla Polski jest wygrana z Prawem i Sprawiedliwością? Wszystko na to wskazuje! Kolejny polityk siada do wywiadu z dziennikarzami i mówi wprost: "szukamy osób, które chcą odsunąć PiS od władzy". Tylko, że Polacy już pokazali, iż nie dają nabierać się na takie tanie chwyty. Najnowsze sondaże też o tym mówią.

Były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak w rozmowie z serwisiem wiadomo.co postanowił ujawnić, o co tak naprawdę chodzi "totalnej opozycji". Polityk Platformy Obywatelskiej chciałby, by wszyscy "totalni" połączyli siły w wyborach parlamentarnych w 2019 roku. Zapraszany jest nawet... Robert Biedroń, który ostatnio nie szczędził krytyki Platformie Obywatelskiej. To pokazuje, jak bardzo zdesperowani są kluczowi gracze w talii PO.

W wyborach parlamentarnych powinniśmy wystawić jedną listę wyborczą. Na razie nie mam jasności co do tej inicjatywy, bo wypowiedzi Roberta Biedronia nie są precyzyjne. Liczę na to, że w poczuciu odpowiedzialności za Polskę Robert Biedroń, ale także inne osoby znajdą się pod jednym dachem z tymi, którzy chcą odsunąć PiS od władzy. To nie będzie proste zadanie, jego realizacji nie powinniśmy jeszcze osłabiać podziałami, kłótniami czy uszczypliwościami.

Sondaże nie są jednak tak optymistyczne dla Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Według najnowszej prognozy, na największe poparcie w Polsce liczyć może Prawo i Sprawiedliwość (38 proc.), drugie miejsce zajmuje Platforma Obywatelska (25 proc.). Do Sejmu nie weszłaby Nowoczesna z 4-procentowym poparciem!

CZYTAJ WIĘCEJ: Nowy sondaż potwierdza tylko ten trend. Wygrywa PiS, w Sejmie zabraknie części „totalnych”

Warto też podkreślić, że Siemoniak, podobnie jak wielu innych polityków PO, jako główne założenie programowe opozycji podaje odsunięcie PiS od władzy. "Totalni"  - podobnie jak w 2015 roku - wciąż nie mają pomysłu na równorzędną walkę na argumenty i program wyborczy. Jak to się skończy, nietrudno przewidzieć...

 

Źródło: wiadomo.co, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl