Kuriozalne ultimatum z Brukseli. Chodzi im o posadę dla... Gersdorf

/ Fot. Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Rezygnacja ze skargi nadzwyczajnej oraz pozostawienie w Sądzie Najwyższym I prezes Małgorzaty Gersdorf i sędziów, którzy ukończyli 65 lat - to warunki minimum, które Komisja Europejska miałaby postawić Polsce. Postawili kuriozalne żądania, a do tego sugerują, że ich spełnienie pozwoli na... zawieszenie procedury związanej z artykułem 7 Traktatu UE. Zawieszenie.

Informację o tym podał dziś portal rmf24.pl, powołując się na nieoficjalne informacje swojej korespondentki z Brukseli - Katarzyny Szymańskiej-Borginon.

Robimy postępy. Istnieje wyraźna chęć po obu stronach, żeby to kontynuować. Musimy kontynuować ten dialog, żeby osiągnąć bardziej konkretne postępy. Zachęcamy polskie władze, żeby kontynuowały (ten kierunek) z nami

- mówił we wtorek na konferencji prasowej po spotkaniu unijnych ministrów w Luksemburgu wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

Według relacji dyplomatów - za zamkniętymi drzwiami oświadczył on, że przyjęte przez polski parlament ustawy sądowe nie rozwiązują problemów, na jakie wskazała KE. Mówił, że potrzebne jest "solidne rozwiązanie".

CZYTAJ WIĘCEJ: Timmermans po staremu: znów wygłasza pogróżki. Ostateczne decyzje w maju

W miniony poniedziałek Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustaw o ustroju sądów powszechnych, SN i KRS. Zmiany zakładają m.in. dwustopniową procedurę konsultacji przy odwołaniu prezesa sądu. Senatorowie poparli także nowelizację przepisów dotyczącą Trybunału Konstytucyjnego, która przewiduje ogłoszenie trzech niepublikowanych "rozstrzygnięć", gdy prezesem TK pozostawał Andrzej Rzepliński, który był w ostrym sporze z rządem Prawa i Sprawiedliwości.

Dziś portal rmf24.pl opisał warunki KE w sprawie przepisów reformujących polski wymiar sprawiedliwości. To zniesienie skargi nadzwyczajnej przed Sądem Najwyższym, wprowadzonej do nowelizacji przepisów przez prezydenta Andrzeja Dudę, pozostawienie na stanowisku I prezes SN Małgorzaty Gersdorf (która nie miałaby mimo to wpływu na funkcjonowanie nowej Izby Dyscyplinarnej), a także pozostawienie sędziów, którzy ukończyli 65 rok życia bez zatwierdzenia głowy państwa.

Do ewentualnych zmian w prawie miałoby dojść jeszcze w połowie maja, gdy obradować będą Sejm i Senat. Zatwierdzenie poprawek sprawiłoby, że Komisja Europejska odstąpi od procedowania artykułu 7 traktatów unijnych, który mówi o wprowadzeniu sankcji wobec kraju członkowskiego.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: rmf24.pl, niezalezna.pl, PAP,

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Polacy na Litwie wybrali

/ Fotomag/Gazeta Polska

  

Michał Mackiewicz został w sobotę ponownie wybrany na przewodniczącego Związku Polaków na Litwie (ZPL), największej polskiej organizacji w tym kraju. Mackiewicz, który przewodniczy Związkowi od 2002 r.

Podczas odbywającego się w Wilnie 15. zjazdu ZPL kandydaturę 64-letniego Mackiewicza, posła na Sejm, poparło 342 delegatów. Nikt nie głosował przeciwko, ośmiu wstrzymało się od głosu. Był jedynym kandydatem na stanowisko prezesa.

15. zjazd ZPL w przyjętych dokumentach wyraził m.in. wdzięczność dla „władz Rzeczypospolitej Polskiej za wszelkie wsparcie rodaków – rdzennych mieszkańców Republiki Litewskiej”. Delegaci wyrazili też prośbę „o nieustanne skłanianie partnerów litewskich do respektowania przyjętych (przez Litwę – PAP) zobowiązań międzynarodowych w zakresie prawa mniejszości narodowych”.

Zjazd uznał, że podstawowym priorytetem działalności ZPL na następną trzyletnią kadencję będzie „ugruntowanie i pogłębianie tożsamości narodowej Polaków na Litwie”. Głównym celem jest utrzymanie oświaty polskiej na Litwie, pielęgnowanie języka i kultury polskiej. ZPL nadal będzie zabiegał o prawo publicznego używania języka polskiego w miejscowościach w większości zamieszkanych przez Polaków, domagał się zakończenia zwrotu ziemi na Wileńszczyźnie i znowelizowania ordynacji wyborczej, na mocy której zostałby zniesiony obowiązkowy 5-procentowy próg wyborczy dla partii mniejszości narodowych.

Zjazd ZPL przyjął też rezolucję o strategicznym partnerstwie z polską partią polityczną Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin, w której zaznacza się, że programy obu organizacji są „niemal w całości zbliżone”.

Związek Polaków na Litwie jest najliczniejszą organizacją polską na Litwie, liczącą około 10 tys. członków.

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl