Facebook odchodzi do lamusa? Afera wstrząsnęła portalem, już 1/5 Amerykanów usunęło aplikację!

/ By AndersFrick [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons

  

Aż 17 proc. Amerykanów usunęło z telefonu aplikację Facebook, 11 proc. z komputerów i innych urządzeń, a 9 proc. całkowicie zlikwidowało konto. To pokłosie głośnego skandalu z firmą doradczą Cambridge Analytica.

Prawie co dziesiąty ankietowany Amerykanin twierdzi, że usunął swoje konto na Facebooku w związku z obawami dotyczącymi prywatności. 

Takie dane przedstawił główny analityk amerykańskiej firmy analityczno-doradczej Creative Strategies Carolina Milanesi, która wraz z grupą badawczą Techpinions postanowiła zbadać tysiąc Amerykanów i zapytać ich o odczucia dotyczące Facebooka.

Wyniki badań są dla największego portalu społecznościowego zatrważające i mogą spędzać sen z powiek Marka Zuckenberga. Wynika z nich bowiem jasno, że Amerykanie coraz mocniej wyrażają swoje niezadowolenie z funkcjonowania platformy oraz obawy odnośnie bezpieczeństwa własnych danych osobowych i... odchodzą.

Właśnie niepokoje dotyczące prywatności są głównym powodem, dla którego, jak wynika z ankiety, aż 9 proc. Amerykanów twierdzi, że usunęło swoje konto na Facebooku.

Jednak utrata użytkowników nie jest jedynym problemem Zuckenberga. Z tej samej ankiety dowiadujemy się bowiem, iż 35 proc. Amerykanów przyznaje, że korzysta z Facebooka rzadziej niż dawniej, a 17 proc. respondentów stwierdziło, że usunęło aplikację ze swojego telefonu w związku z obawami dotyczącymi prywatności.

Chociaż sam szef Facebooka podczas kwietniowego zeznania przed Senatem USA stwierdził, iż po aferze z wyciekiem danych nie odnotowano dużej liczby osób, które usunęły swoje konto na Facebooku, opuszczanie grona użytkowników staje się modne, aśhashtag # DeleteFacebook wciąż zyskuje na popularności.

Jest to pokłosie afery z firmą Cambridge Analytica w roli głównej, która prawdopodobnie naruszyła prawo, pozyskując i wykorzystując w celach komercyjnych dane dotyczące nawet 50 mln osób zarejestrowanych na Facebooku (ok. 1/3 wszystkich użytkowników w Ameryce Północnej), które były następnie wykorzystywane w celu przewidywania ich decyzji wyborczych i wpływania na nie w kampanii prezydenckiej w 2016 r.

 

 

 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

Cynizm będzie słono kosztować. Rodzina Millerów pozwała Ringier Axel Springer

/ Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Przeprosin na pierwszej stronie „Faktu” oraz w sumie 1,5 miliona złotych zadośćuczynienia od wydawnictwa Ringier Axel Springer za wyrządzoną krzywdę żąda były premier Leszek Miller wraz rodziną – swoją żoną Aleksandrą i wnuczką Moniką.

Pozew o ochronę dóbr osobistych przeciwko wydawnictwu Ringier Axel Springer w związku z artykułem opublikowanym w dzienniku „Fakt” na temat śmierci syna Millera został złożony w czwartek w Sądzie Okręgowy w Warszawie – poinformował PAP mecenas Artur Wdowczyk, który z Karolem Świątkowskim reprezentują rodzinę Millerów.

Przeprosiny mają mieć format A4 czyli zajmować całą pierwszą stronę gazety. Dziennik „Fakt” ma przeprosić każdą osobę oddzielnie – Leszka, Aleksandrę i Monikę Millerów. Przeprosiny dla każdego z nich mają być publikowane na „jedynce” przez dwa dni. Oznacza to, że gazeta musiałaby drukować je w 6 kolejnych wydaniach. Poza tym każda z pozywających osób żąda od wydawnictwa po 500 tysięcy złotych, czyli w sumie 1,5 miliona złotych odszkodowania.

CZYTAJ WIĘCEJ: Mocny list Leszka Millera do wydawcy "Faktu". Chodzi o skandaliczną okładkę dziennika

1 września tego roku w „Fakcie” ukazał się artykuł zatytułowany „Ojciec wybrał politykę, a syn sznur”. Napisano w nim, że „depresja, problem z alkoholem i rozpad małżeństwa zabiło jedynego syna Leszka Millera”. Publikacja spotkała się z falą krytyki w mediach i zaowocowała rezygnacją redaktora naczelnego dziennika Fakt, Roberta Felusia, przyjętą przez zarząd Ringier Axel Springer Polska.

Leszek Miller jr. zmarł 27 sierpnia. Prokurator Łukasz Łapczyński z Prokuratury Okręgowej w Warszawie poinformował wówczas, że wstępne ustalenia wskazują na to, że syn byłego premiera popełnił samobójstwo. Artykuł ukazał się w „Fakcie” 1 września w dniu pogrzebu.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl