Kanclerz Merkel wreszcie to dostrzegła i... przyznała się do błędu: Polska daje swój wkład w przyjmowanie uchodźców

/ Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Po licznych próbach narzucenia Polsce swojej wizji w sprawie przyjmowania imigrantów i zakończonej totalną klęską polityce migracyjnej kanclerz Niemiec, Angela Merkel zmieniła zdanie i przyznała, że Polska ma istotny wkład w przyjmowanie uchodźców. To nie koniec zaskoczeń. W trakcie konferencji prasowej padły dość niespodziewane słowa na temat strefy euro i jej przyszłości.

Po spotkaniu z premierem Morawieckim, kanclerz Niemiec Angela Merkel niespodziewanie stwierdziła, że zmieniła zdanie w sprawie zaangażowania Polski w kwestię rozwiązania kryzysu migracyjnego.

- Podkreśliliśmy dzisiaj, że również Polska przyjmuje uchodźców; być może pod względem geograficznym są to inni uchodźcy, z innych regionów, ale Polska tutaj też wkłada swój wkład - mówiła Merkel na konferencji prasowej po rozmowach z premierem Mateuszem Morawieckim.


Jak dodała, Warszawa i Berlin zgadzają się co do potrzeby wzmocnienia Fronteksu oraz prowadzą „wspólne projekty poza UE, żeby zwalczać przyczyny migracji”.

- To, że chcemy nielegalnym przemytnikom ukrócić proceder, to jest chyba oczywiste i dlatego też musimy zadbać o dobre perspektywy w tych krajach, z których przybywają dzisiaj do nas uchodźcy - oświadczyła niemiecka kanclerz.

Przez dziennikarzy Merkel była pytana o przyszłość UE oraz o to, jakie widzi wyzwania dla najbliższej przyszłości w związku ze zbliżającym się końcem kadencji instytucji unijnych i czy można - jej zdaniem - mówić o wspólnej agendzie dla Europy. I wtedy padły dość intrygujące słowa na temat strefy euro.

- Przyszłość Europy leży mi na sercu, a mianowicie przyszłość Europy 27 państw członkowskich UE, a nie Europy strefy euro czy jakiejś innej grupy. I wydaje mi się, że wobec sytuacji globalnej wokół nas, to wszyscy rozumiemy, że nasz głos będzie tylko wtedy słyszalny, jeśli będziemy mieć mocny sojusz i jeżeli będziemy przedstawiali nasze sprawy na świecie wspólnie - powiedziała kanclerz Niemiec.

Jak podkreśliła, „to wymaga oczywiście pewnej delikatności wobec pewnych wrażliwości, też jest związana z tym gotowość, aby szukać i dążyć do kompromisu”.

- Unia Europejska nie jest jakimś sojuszem tylko sojuszem opierającym się na praworządności i demokracji. Dlatego mówię, że dołożę wszelkich starań, i to dotyczy całego rządu federalnego, byśmy w Europie mieli wspólną agendę - podkreśliła Merkel.

 

 

 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Oglądaj 7x24. Już w niedzielę!

/ Telewizja Republika

  

W niedzielę o 9:06 zapraszamy na program "7x24" Katarzyny Gójskiej. Do oglądania w Telewizji Republika i do słuchania w Polskim Radiu 24.

W studiu Polskiego Radia 24 spotkają się przedstawiciele wszystkich grup zasiadających w parlamencie. Będą rozmawiać na najważniejsze tematy mijającego tygodnia. Zmierzą się również z pytaniami i opiniami słuchaczy.

Niedziela, 9.06 - Telewizja Republika i Polskie Radio 24. Zapraszamy!

Źródło: niezalezna.pl,

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl