Takie zmiany czekają Straż Marszałkowską

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Jakie uprawnienia zyskają funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej w związku z podpisaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy regulującej zasady ich służby? Zgodnie z wprowadzanymi regulacjami będą oni mogli legitymować, dokonywać kontroli osobistej, a także użyć środków przymusu bezpośredniego, ale to nie wszystko. Zmian będzie więcej.

Ustawa o Straży Marszałkowskiej przydziela strażnikom sporo zupełnie nowych zadań, w tym m.in. takich, polegających na prowadzeniu rozpoznania pirotechniczno-radiologicznego osób, pojazdów, terenów i obiektów Sejmu i Senatu, podejmowaniu działań zmierzających do neutralizacji zagrożeń i wykrywaniu urządzeń podsłuchowych na terenach, w obiektach i w urządzeniach będących w zarządzie Kancelarii Sejmu i zarządzie Kancelarii Senatu.

Ustawa zmienia także status zatrudnienia strażników marszałkowskich z pracowniczego na status służby na podstawie mianowania, tak jak funkcjonariusze innych służb mundurowych. Do chwili obecnej są oni pracownikami zatrudnionymi na podstawie przepisów prawa pracy.

Co szczególnie istotne, treść dokumentu przewiduje również wzrost zatrudnienia w Straży o 120 etatów dla funkcjonariuszy i o 10 etatów dla pracowników cywilnych. Obecnie Straż Marszałkowska liczy 160 pracowników.

Zgodnie z ustawą, do zadań Straży Marszałkowskiej należy także m.in. ochrona terenów, obiektów i urządzeń zarządzanych przez Kancelarię Sejmu i Kancelarię Senatu, w tym przy użyciu urządzeń służących do rejestracji obrazu i dźwięku oraz konwojowanie wartości pieniężnych, mienia i dokumentów.

Prezydent podpisał także ustawę wprowadzającą ustawę o Straży Marszałkowskiej. Zgodnie z nią, ustawa o SM wejdzie w życie z dniem 20 maja 2018 r. Z kolei po upływie dwóch lat od dnia jej ogłoszenia wejdą w życie regulacje dotyczące uprawnień emerytalnych funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Przywrócono kolejny posterunek policji. "Nigdy nie można oszczędzać na bezpieczeństwie"

W Dobrej reaktywowano posterunek policji / Twitter.com/@MSWiA_GOV_PL

  

Rolą rządzących jest roztropne i oszczędne gospodarowanie groszem publicznym, ale nigdy nie należy oszczędzać na bezpieczeństwie - powiedział szef MSWiA Joachim Brudziński podczas otwarcia posterunku policji w Dobrej koło Nowogardu (Zachodniopomorskie). Dodał, że należy zapewnić bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom Polski.

Szef MSWiA, zwracając się do mieszkańców Dobrej w powiecie łobeskim podczas uroczystości otwarcia posterunku, powiedział, że czymś dalece nieroztropnym i nieodpowiedzialnym było pozbawianie ich obecności policji.

- W ramach szukania oszczędności, szukania pieniędzy w budżecie, wpadli nasi poprzednicy na bardzo nieroztropny pomysł, aby szukać tych oszczędności kosztem waszego bezpieczeństwa

 – powiedział Joachim Brudziński.

- Rolą odpowiedzialnych polityków, rolą rządzących jest roztropne i oszczędne gospodarowanie groszem publicznym, ale nigdy nie należy oszczędzać na bezpieczeństwie

 – ocenił minister.

Przypomniał również, że jedną z pierwszych decyzji Prawa i Sprawiedliwości było wdrożenie "Programu modernizacji służb mundurowych", który – jak podkreślił – był konieczny tak, jak konieczne jest zapewnianie mieszkańcom bezpieczeństwa.

- Równie konieczne jest dbanie o to, aby ci, którzy to bezpieczeństwo mają zapewniać, czyli funkcjonariusze policji państwowej, straży pożarnej, straży granicznej byli funkcjonariuszami wyposażonymi w odpowiedni sprzęt, w odpowiednie zabezpieczenie i – co niezwykle istotne – (…) aby byli odpowiednio i adekwatnie do swojego poświęcenia, bo to nie jest praca, tylko służba – wynagradzani

 - powiedział.

Joachim Brudziński podkreślił, że powinności państwa wobec służb mundurowych nie są jeszcze dopełnione.

- Mam świadomość, że oczekiwania, które są formułowane od wielu miesięcy, również przez stronę społeczną, przez związki zawodowe, są w dużej mierze postulatami słusznymi. Dlatego dokładamy starań, dokłada tych starań pan premier Mateusz Morawiecki, pani minister finansów Teresa Czerwińska, żeby w ramach gospodarnego i odpowiedzialnego zarządzania finansami publicznymi tych środków szukać

 – mówił szef MSWiA.

Brudziński przypomniał, że jego dłoń "do mundurowych, do przedstawicieli związków zawodowych służb mundurowych jest wyciągnięta". Dodał, że liczy na podpisanie porozumienia.

Minister podkreślił, że rząd Mateusza Morawieckiego "będzie pamiętał i pamięta o Polsce pozametropolitalnej". Dodał, że obowiązkiem państwa i rządu jest zapewnić wszystkim mieszkańcom takie samo prawo, dostęp do bezpieczeństwa, służby zdrowia, edukacji czy poruszania się drogami o takim samym poziomie bezpieczeństwa.

Joachim Brudziński przekazał symboliczny klucz do komendy jej kierownikowi, asp. Marcinowi Dębowskiemu. Podczas uroczystości, szef MSWiA przekazał też klucze do trzynastu nowych radiowozów, z których mają korzystać funkcjonariusze ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, komend miejskich i powiatowych. Samochody zostały zakupione w ramach projektu Komendy Głównej Policji "Bezpieczniej na drogach – nowoczesny sprzęt dla polskiej Policji".

Siedziba policji w Dobrej została zlikwidowana w maju 2015 r. Na reaktywowanym dziś posterunku będzie pracować pięciu funkcjonariuszy. Jak powiedział komendant wojewódzki policji w Szczecinie nadinsp. Jacek Cegieła, to piąty w ostatnim czasie posterunek odtworzony w Zachodniopomorskiem. Zapowiedział, że kolejny zostanie wkrótce przywrócony w Ostrowicach w powiecie drawskim

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl