Duży smog nad Mazowszem

/ pixnio.com/creativecommons.org/licenses/publicdomain/

  

Od dzisiejszego poranka na obszarze praktycznie całego Mazowsza utrzymują się przekroczenia norm jakości powietrza - poinformowała Krystyna Barańska z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie.

Barańska wyjaśniła, że przekroczenia norm od godz. 6 rano notowane są "praktycznie na wszystkich stacjach pomiarowych w województwie".

Podobnie było we wtorek. Zgodnie z nałożonymi na nas obowiązkami przez marszałka województwa, jeżeli na co najmniej dwóch stacjach średnie zanieczyszczenia z ostatnich ośmiu godzin przekraczają dla pyłu PM10 80 mikrogramów na m sześc., a dla pyłu PM2,5 60 mikrogramów, to musimy taką informację ogłosić

- powiedziała.

Obecnie największe zanieczyszczenia odnotowywano w Żyrardowie (jednogodzinne stężenia PM10 i PM2,5 przekraczają odpowiednio 141 i 109 mikrogramów), w centrum Warszawy (94 i 91 mikrogramów na m sześc.), w Piastowie (dla PM2,5 ponad 77 mikrogramów na m sześc.) i w Legionowie (ponad 66 mikrogramów na m sześc. dla PM2,5).

Barańska zaznaczyła jednocześnie, że nie są przekroczone "krajowe" normy zanieczyszczeń średniodobowych dla pyłu PM10 - czyli 200 mikrogramów na m sześc. (poziom informowania) i 300 mikrogramów na m sześc. (poziom alarmowy).

Zgodnie z prognozą umieszczoną na stronach WIOŚ w Warszawie, jutro duży smog jest spodziewany w Warszawie i miejscowościach graniczących ze stolicą, w Nowym Dworze Mazowieckim i w Radomiu.

Pył zawieszony w powietrzu jest szkodliwy dla zdrowia. W jego skład wchodzą m.in. siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne, jak dioksyny i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, np. benzo(a)piren.

Przy dużych zanieczyszczeniach powietrza dzieci i młodzież, osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby cierpiące na choroby układu oddechowego i krwionośnego - nie powinny przebywać długo na zewnątrz i ograniczyć wysiłek fizyczny na powietrzu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szef czeskiego MSZ atakuje Polskę i Węgry

Czeska Praga / By A.Savin (Wikimedia Commons · WikiPhotoSpace) [FAL], from Wikimedia Commons

  

Nowy szef MSZ Czech Tomasz Petrziczek sprzeciwia się "autorytarnym tendencjom w Polsce i na Węgrzech" oraz zamierza w sojuszu państw pod przywództwem Niemiec działać na rzecz liberalnego porządku światowego - pisze dziś "Sueddeutsche Zeitung".

Nie chcemy żadnych alternatyw dla liberalnej demokracji, czy to demokracji sterowanej czy też demokracji nieliberalnej

- powiedział szef czeskiej dyplomacji w opublikowanej w poniedziałek rozmowie z niemieckim dziennikiem.

Jak zapowiedział, od krytycznych ocen w tej sprawie nie będzie stronił także wśród państw Grupy Wyszehradzkiej (V4), w skład której oprócz Czech wchodzą Polska, Słowacja i Węgry.

Wśród partnerów i sojuszników dobrym zwyczajem jest nie tylko zapewnianie się wzajemnie o swoim wsparciu, ale też rozmawianie o tym, co oceniamy nie tylko pozytywnie

- podkreślił Petrziczek, wskazując w tym kontekście krytykę czeskich sędziów pod adresem zmian wprowadzonych przez rząd PiS w polskim wymiarze sprawiedliwości.

Petrziczek określił Czechy jako element "sojuszu multilateralistów", promowanego przez ministra spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasa. - Chcemy aktywnie pracować na rzecz liberalnego porządku światowego. Będziemy w tej sprawie sojusznikami Niemiec - powiedział.

Jak pisze "SZ", Petrziczek "wyraźnie odciął się od populistycznych i eurosceptycznych stanowisk", jakie zarzucane są prezydentowi Czech Miloszowi Zemanowi oraz premierowi tego kraju Andrejowi Babiszowi. Zaznaczył, że czuje się zobowiązany wobec wartości 1989 roku, wśród których wymienił demokrację, praworządność, wolność prasy i równość szans.

Petrziczek zdecydowanie odrzucił zniesienie unijnych sankcji wobec Rosji, czego domaga się Zeman, opowiadając się za pozostaniem przy "wspólnym europejskim stanowisku". W jego ocenie Moskwa nie spełniła warunków pozwalających na rezygnację z nałożonych na nią restrykcji w związku z jej polityką wobec Ukrainy. Poparł też wzmocnienie europejskiej polityki zagranicznej.

W kwestii migracji nowy szef czeskiej dyplomacji nie zasygnalizował odejścia od tymczasowej polityki Czech, które podobnie jak pozostałe kraje V4 nie zgadzają się na rozdzielanie uchodźców między państwa członkowskie. Czechy odrzucają system kwotowy, ale są za "dobrowolną, wymierną solidarnością". Jak wyjaśnił, może się ona przejawiać np. w ochronie granic zewnętrznych UE lub w pomocy na rzecz ośrodków dla uchodźców na Bliskim Wschodzie. Petrziczek dodał, że jest w stanie wyobrazić sobie przyjęcie przez jego kraj syryjskich dzieci z tych ośrodków.

"SZ" zauważa, że w piątek Petrziczek, który urząd ministra spraw zagranicznych objął w ubiegłym tygodniu, z pierwszą zagraniczną wizytą udaje się w piątek do Berlina, a nie, zwyczajem szefów czeskiej dyplomacji, na Słowację, co gazeta ocenia jako "demonstracyjny akt".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl