Dymisja w Departamencie Stanu USA

/ AgnosticPreachersKid; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

  

"Ze stanowiska podsekretarza stanu ds. politycznych odchodzi Thomas Shannon, trzecia najważniejsza osoba w Departamencie Stanu USA i jeden z najbardziej doświadczonych i wpływowych zawodowych dyplomatów" – poinformowała agencja Associated Press.

Thomas Shannon poinformował, że przejdzie na emeryturę jak tylko jego następca zostanie wybrany i przygotowany do objęcia stanowiska.

Agencja AP przypomina, że Shannon jest najwyższym rangą dyplomatą, jaki pozostał w Departamencie Stanu USA po objęciu władzy przez administrację prezydenta Donalda Trumpa.

Wyjaśnił on, że odchodzi z przyczyn osobistych, pracował za rządów sześciu prezydentów. Jego kariera dyplomatyczna trwała blisko 35 lat.

Z inicjatywy sekretarza stanu Rexa Tillersona Shannon prowadził rozmowy ze stroną rosyjską reprezentowaną przez wiceministra spraw zagranicznych Siergieja Riabkowa w ramach tzw. kanału dialogu Riabkow-Shannon.

We wrześniu Shannon prowadził w Moskwie rozmowy dotyczące między innymi traktatu INF z 1987 roku o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych średniego i krótszego zasięgu. Układ ten, podpisany przez prezydentów USA i ZSRR, Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa, zabrania obu stronom testowania, produkcji i posiadania odpalanych z wyrzutni naziemnych rakietowych pocisków balistycznych bądź manewrujących o zasięgu od 500 km do 5,5 tys. km.

Po ogłoszeniu decyzji Sahnnona o odejściu Tillerson powiedział:

Zawsze będzie miejsce dla Toma Shannona w Departamencie Stanu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Białystok: radni rozpoczęli nową kadencję

/ Karol Rutkowski; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en

  

Na pierwszej sesji nowej kadencji zebrała się Rada Miasta Białystok. Samodzielną większość ma w niej Koalicja Obywatelska. Przewodniczącym rady wybrany został debiutant w samorządzie miasta, radca prawny Łukasz Prokorym z PO.

Uroczysta sesja odbyła się nie w stałym miejscu obrad rady, którym jest sala konferencyjna Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, a w Pałacu Branickich w Białymstoku. Wśród gości byli parlamentarzyści, hierarchowie katoliccy i prawosławni, rektorzy uczelni.

Rekomendowany przez Koalicję Obywatelską Łukasz Prokorym był jedynym kandydatem na przewodniczącego Rady Miasta Białystok VIII kadencji. W głosowaniu tajnym wybrany został jednogłośnie. Wcześniej radni odebrali zaświadczenia o wyborze i złożyli ślubowanie.

Nowy przewodniczący rady deklarował, że jest "otwarty i gotowy do współpracy ze wszystkimi". "Bez względu na przynależność polityczną i klubową. Wiem, że każdy z nas w swojej pracy kieruje się dobrem Białegostoku i jego mieszkańców" - mówił Prokorym. Wyraził przekonanie, że kadencja 2018-2023 będzie okresem "dobrej i owocnej współpracy" rady z prezydentem miasta Tadeuszem Truskolaskim.

Truskolaski odebrał na sesji zaświadczenie o wyborze i złożył ślubowanie, symbolicznie odebrał też klucze do bram miasta. To jego czwarta kadencja na stanowisku prezydenta Białegostoku. Startował z poparciem Koalicji Obywatelskiej.

W wystąpieniu po złożeniu ślubowania wspominał początki swojej pracy w samorządzie. Jak mówił, Białystok był wtedy miastem "z potencjałem, ale z potencjałem drzemiącym, w którym brakowało wielu rzeczy potrzebnych naszym mieszkańcom".

Wśród najtrudniejszych decyzji w trakcie trzech poprzednich kadencji wymienił przebudowę Rynku Kościuszki (kilka tysięcy osób podpisało się wówczas pod sprzeciwem) i decyzję o sprzedaży miejskiej spółki ciepłowniczej (w mieście odbyło się w tej sprawie referendum zorganizowane przez przeciwników sprzedaży MPEC; okazało się formalnie nieważne, ale zdecydowana większość jego uczestników była przeciwna tej transakcji).

Tadeusz Truskolaski mówił też, że najtrudniejsza dla niego była miniona kadencja. W radzie większość miał wówczas klub Prawa i Sprawiedliwości. Przypominał, że w tym czasie cztery razy nie otrzymał od rady absolutorium.

Mówił, że przystępuje do nowej kadencji z nadziejami na bardzo dobrą współpracę ze wszystkimi radnymi. .

Po październikowych wyborach samorządowych w 28-osobowej Radzie Miasta Białystok doszło do zmiany układu sił. Większość stracił PiS, który ma teraz 12 radnych. Pozostałe mandaty zdobyli kandydaci z list Koalicji Obywatelskiej, którą w mieście tworzą: Platforma Obywatelska, Nowoczesna, radni klubu Tadeusza Truskolaskiego (taki istniał w minionej kadencji) oraz Forum Mniejszości Podlasia, czyli przedstawiciele społeczności prawosławnej.

Mandat radnego Koalicji Obywatelskiej uzyskał m.in. Tadeusz Truskolaski, ale - zgodnie z prawem wyborczym - po wyborze na prezydenta miasta jego mandat radnego został wygaszony. Radnym w jego miejsce został piłkarz Jagiellonii Białystok Rafał Grzyb. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl