Koniec zastraszania Polski odebraniem funduszy. Ta wypowiedź – i to sprzed roku! – zamyka temat

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Szef KE Jean-Claude Juncker, komisarz ds. budżetu Guenther Oettinger, nowy przewodniczący eurogrupy Mario Centeno, a także ministrowie m.in. z Francji, Niemiec i Włoch spotkają się w najbliższy poniedziałek w Brukseli, by dyskutować o nowym wieloletnim budżecie UE. Tymczasem jeszcze przed niespełna rokiem, pod koniec lutego 2017 r., Guenther Oettinger dosyć jednoznacznie wypowiadał się w kwestii prób zastraszania Polski obcięciem funduszy strukturalnych. Wobec narastającego lamentu unijnych technokratów w tej sprawie, przypominamy te słowa.

Komisja Europejska przedstawi propozycję w sprawie nowego wieloletniego budżetu dopiero w maju tego roku, ale jeszcze w styczniu na pierwszym spotkaniu kolegium komisarzy odbędzie się dyskusja na ten temat.  Debata na temat kształtu nowego wieloletniego budżetu UE toczy się już od jakiegoś czasu. Nie są rozstrzygnięte jednak kluczowe sprawy, jak perspektywa czasowa (5 czy 7 lat), zmiana w dochodach własnych, ewentualne powiązanie dostępu do funduszy z przestrzeganiem wartości unijnych. W zasadzie przesądzona jest kwestia, że w nowym wieloletnim planie znajdzie się więcej środków na migrację i integrację uchodźców.
 
Z przedstawionych w połowie ubiegłego roku koncepcji KE wynika, że raczej nie obędzie się bez cięć (choćby ze względu na wyjście z UE ważnego płatnika netto do wspólnej kasy, czyli Wielkiej Brytanii).

- W momencie wyjścia Wielkiej Brytanii będzie nam brakowało 10-12 mld euro - podkreślał w ubiegłym roku Guenther Oettinger, unijny komisarz ds. budżetu

Tymczasem jeszcze w lutym 2017 pytany o szukanie oszczędności, na przykład w postaci postulowanego przez unijnych technokratów odcięciu Polski i Węgier od funduszy strukturalnych, Oettinger kategorycznie stwierdzał, że taki scenariusz nie wchodzi w grę, ponieważ na dłuższą metę odcięcie Polski od funduszy unijnych uderzyłoby także w inne kraje, w tym nawet w Niemcy.

„Dlaczego nie zaoszczędzić jeszcze więcej - na przykład miliardy funduszy strukturalnych UE, które trafiają do Polski i na Węgry, skoro te dwa kraje odmawiają przyjmowania uchodźców?”  - takie pytanie usłyszał unijny komisarz ds. budżetu usłyszał od dziennikarzy z branżowego niemieckiego pisma „Handelsblatt”.

Odpowiedź Oettingera musiała zaskoczyć nie tylko redakcję pisma, lecz także unijnych technokratów, którzy od pewnego czasu straszyli Polskę utratą funduszy strukturalnych.

- Polityka budżetowa nie powinna być wykorzystywana do narzucania kar politycznych. Fundusze strukturalne służą zwiększeniu konkurencyjności słabych regionów. A duża część każdego euro, które UE przekazuje Polsce, wraca do Niemiec. Polacy wykorzystują te pieniądze, by składać zamówienia u przedstawicieli niemieckiego przemysłu budowlanego, kupować niemieckie maszyny i niemieckie ciężarówki. Tak więc płatnicy netto, tacy jak Niemcy, powinni być zainteresowani funduszami strukturalnymi. Z ekonomicznego punktu widzenia Niemcy nie są płatnikiem netto, ale odbiorcą netto – stwierdził unijny komisarz ds. budżetu.

Dziś, gdy dyskusje nad unijnym budżetem nabierają tempa, a unijni technokraci niczym bumerang wracają z pomysłem szantażowania Polski odcięciem od funduszy strukturalnych, wypowiedź Oettingera szybko rozchodzi się w internecie. Użytkownicy Twittera zwracają uwagę, że takie postawienie całej sprawy przez unijnego komisarza, w praktyce zamyka kwestię ewentualnych kar finansowych dla Polski.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP, global.handelsblatt.com

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ponad 1,5 mld zł na służby specjalne

/ cba.gov.pl

  

1 mld 533,8 mln zł zaplanowano w projekcie budżetu na 2019 r. na działanie pięciu służb specjalnych - cywilnych: Agencji Wywiadu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz wojskowych: Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Zgodnie z projektem budżetu na 2019 r., którym zajmie się Sejm na najbliższym rozpoczynającym się w środę posiedzeniu, na wydatki wszystkich trzech cywilnych służb zarezerwowano na 2019 r. prawie 1 mld 85 mln zł.

Wydatki Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w 2019 r. mają wynieść 617 mln 025 tys. zł, z czego 565 mln 76 tys. zł na wydatki bieżące, 34 mln zł na wydatki majątkowe, 16,5 mln zł na świadczenia na rzecz osób fizycznych. ABW jako jedyna ze służb ma w budżecie 1,4 mln zł zarezerwowane na projekty współfinansowane przez Unię Europejską.

Na wynagrodzenia w ABW zarezerwowano w 2019 r. 421,6 mln zł, z czego prawie 390 mln zł na podstawowe wynagrodzenia miesięczne, a prawie 32 mln zł na dodatkowe wynagrodzenie roczne. Z całej puli prawie 403 mln zł trafi na wynagrodzenia dla funkcjonariuszy, a 18,6 mln zł na wynagrodzenia osób objętych niemnożnikowym systemem wynagradzania.

Centralne Biuro Antykorupcyjne może wydać w 2019 r. blisko 204 mln zł, z czego 189 mln 153 tys. zł na wydatki bieżące, 12 mln 655 tys. zł na wydatki majątkowe i prawie 2,2 mln zł mln na świadczenia na rzecz osób fizycznych.

Na wynagrodzenia w CBA zarezerwowano w 2019 r. 143,1 mln zł, z czego prawie 133 mln zł na podstawowe wynagrodzenia miesięczne i przeszło 10 mln zł na dodatkowe wynagrodzenie roczne. Z całej puli prawie 130 mln zł trafi na wynagrodzenia dla funkcjonariuszy, a 12,8 mln zł na wynagrodzenia osób objętych niemnożnikowym systemem wynagradzania.

Agencja Wywiadu na swoje działania w 2019 r. ma zaplanowane w projekcie przyszłorocznego budżetu 263 mln 772 tys. zł, z czego 232 mln 899 tys. zł na wydatki bieżące, 27 mln zł na wydatki majątkowe, a 4 mln zł na świadczenia na rzecz osób fizycznych.

Na wynagrodzenia w AW zarezerwowano w 2019 r. ponad 120 mln zł, z czego ponad 113 mln zł na podstawowe wynagrodzenia miesięczne i przeszło 6,7 mln zł na dodatkowe wynagrodzenie roczne. Z całej puli prawie 105,5 mln zł trafi na wynagrodzenia dla funkcjonariuszy, a 14,6 mln zł na wynagrodzenia osób objętych niemnożnikowym systemem wynagradzania.

W służbach wojskowych kwoty, które SKW i SWW mogą w sumie wydać z budżetu sięgają prawie 448,8 mln zł.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl