Koniec gierek posła PO. Albo wpuści agentów CBA, albo mieszkanie otworzy ślusarz

/ cba.gov.pl

  

Jak ustalił nieoficjalnie portal niezalezna.pl, poseł PO Stanisław Gawłowski nie chciał wydać kluczy do mieszkania w Koszalinie, uniemożliwiając tym samym prowadzenie czynności funkcjonariuszom CBA. Gdy pojawiła się możliwość siłowego wejścia do mieszkania, polityk zadeklarował, że do godziny 13:30 pojawi się na miejscu i otworzy mieszkanie.

Z naszych nieoficjalnych ustaleń wynika, że poseł Gawłowski nie chciał przekazać kluczy i wpuścić funkcjonariuszy CBA do mieszkania w Koszalinie. Dowiedzieliśmy się również, że w związku z zaistniałą sytuacją prokuratura zaplanowała wejście do mieszkania z pomocą ślusarza.

W tej sytuacji poseł Gawłowski najwyraźniej zmienił zdanie. Z nieoficjalnych ustaleń portalu niezalezna.pl wynika, że polityk PO zaczął współpracować i zadeklarował prokuraturze, że do godziny 13:30 stawi się w Koszalinie i otworzy drzwi do mieszkania dobrowolnie.

Jeśli poseł Gawłowski w wyznaczonym czasie nie udostępni kluczy i nie umożliwi funkcjonariuszom CBA wejścia do mieszkania i przeprowadzenia czynności, drzwi do mieszkania otworzy ślusarz.


AKTUALIZACJA:

Z najnowszych informacji wynika, że funkcjonariusze CBA weszli już do domu posła Stanisława Gawłowskiego w Koszalinie. Poseł Platformy Obywatelskiej wraz z małżonką uczestniczą w czynnościach śledczych.


Jak już informowaliśmy na łamach portalu niezalezna.pl, prokuratorzy, przy udziale funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, weszli już do innego mieszkania posła PO Stanisława Gawłowskiego. Ma to związek z podejrzeniem przyjęcia łapówek o wartości co najmniej 200 tysięcy złotych w czasie, kiedy pełnił funkcję wiceministra środowiska w rządach PO-PSL. Okazuje się jednak, że kłopoty z wymiarem sprawiedliwości ma również inny polityk Platformy Obywatelskiej. Chodzi o jego oświadczenie majątkowe.
 
Jak podaje Prokuratura Krajowa, w sprawie Gawłowskiego: „przeszukanie, zlecone przez Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie, jest efektem trwającego od czerwca 2013 roku śledztwa w sprawie tzw. afery melioracyjnej. Dotyczy ono nieprawidłowości przy realizacji co najmniej 105 inwestycji o wartości kilkuset milionów złotych, prowadzonych przez Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie”.
 
Według prokuratury, Stanisław Gawłowski nie został na razie zatrzymany ani nie zostały mu przedstawione zarzuty z uwagi na chroniący go immunitet poselski. Nie obejmuje on jednak mieszkania posła. Z uwagi na dobro śledztwa konieczne jest szybkie zabezpieczenie dowodów, a uprzednie wystąpienie z wnioskiem o uchylenie immunitetu posła mogłoby prowadzić do ich ukrycia i mataczenia w sprawie.
 
 
 Milczenie przerwał sam Gawłowski, który dość pokrętnie tłumaczył całą sprawę:
 

 - Nigdy nie odmawiałem współpracy z prokuraturą i CBA. Decyzję ws. immunitetu podejmę po zapoznaniu się z wnioskiem Prokuratora Generalnego skierowanym do marszałka Sejmu – oświadczył poseł PO, Stanisław Gawłowski.

Stanisław Gawłowski, szef struktur PO w regionie Zachodniopomorskim, został rano zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Śledczy chcą mu przedstawić pięć zarzutów korupcyjnych - chodzi zarówno o pieniądze, jak i np. drogie zegarki.  
 
CZYTAJ WIĘCEJ: Gawłowski przemówił! A jego tłumaczenia? Poseł PO puścił wodze fantazji  
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Minister Szczerski i doradca Trumpa będą rozmawiać o bezpieczeństwie

Krzysztof Szczerski w USA / twitter.com/PLinNewYork

  

Współpraca Polski z USA w dziedzinie bezpieczeństwa ma być kluczowym tematem dzisiejszych rozmów szefa Gabinetu Prezydenta RP Krzysztofa Szczerskiego z doradcą prezydenta USA Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego, ambasadorem Johnem Boltonem.

Jednym z tematów spotkania będzie też kluczowe zagadnienie stałego rozmieszczenia sił amerykańskich w Polsce, podnoszone przez polskie władze przy spotkaniach z przedstawicielami amerykańskiej administracji.

Po spotkaniu z Boltonem polski polityk będzie uczestniczył w sesji think tanku Rada Atlantycka (Atlantic Council), poświęconej stuletniej historii współpracy Polski z USA i kierunkom tej współpracy w kolejnych latach.

Sesję w think tanku, nazywanym w Waszyngtonie „pozarządową organizacją byłych pracowników rządowych”, poprowadzi amerykański dyplomata Daniel Fried, w przeszłości m.in. ambasador USA w Polsce. Wydarzenie to będzie się odbywało pod tytułem „Sto lat razem - wytyczając kurs na przyszłość” („100 Years Together and Charting the Course Ahead”).

W środę, w drugim i ostatnim dniu wizyty Szczerskiego w Waszyngtonie, polityk spotka się w Departamencie Stanu z Wessem Mitchellem, asystentem sekretarza stanu ds. Europy i Eurazji, odpowiedzialnego za politykę USA wobec 50 państw tego regionu, w tym Rosji, a także NATO, Unii Europejskiej i Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Następnie Szczerski będzie rozmawiał przy drzwiach zamkniętych z ekspertami waszyngtońskiego Ośrodka Europejskich Analiz Politycznych (CEPA). Założony w 2005 roku ośrodek politologiczny, z biurem regionalnym w Warszawie, jest wśród ponad 50 ośrodków politologicznych działających w Waszyngtonie jedyną instytucją badawczo-doradczą, która w swojej działalności skupia się głównie na byłych państwach komunistycznych Europy Środkowo-Wschodniej.

Prezes CEPA Peter Doran wraz z emerytowanym płk. Royem Wojcikiem - w przeszłości attache wojskowym w ambasadzie USA w Warszawie, a obecnie dyrektorem warszawskiego biura CEPA - w analizie „Niedokończone dzieło” („Unfinished Business”) opublikowanej w listopadzie na stronie CEPA jednoznacznie opowiedzieli się za stałym rozmieszczeniem wojsk USA w Polsce.

W ich ocenie „nadszedł najwyższy czas, aby dostosować strukturę rozmieszczenia amerykańskich sił NATO na wschodnich granicach Sojuszu do nowej sytuacji w tym regionie świata i (...) rozpocząć ten proces od Polski”. Obecna struktura rozmieszczenia (ang. posture) sił amerykańskich w Europie jest - zdaniem ekspertów - „zamrożona w czasie” i stanowi przejaw myślenia z innej, optymistycznej epoki po zakończeniu zimnej wojny w latach 90.

Wówczas z powodu zmiany w zachowaniu Rosji - przypominają Doran i Wojcik w analizie - nowe państwa członkowskie NATO zostały włączone do struktur politycznych Sojuszu, ale na podstawie podpisanego w Paryżu w 1997 roku „Aktu stanowiącego o podstawach wzajemnych stosunków, współpracy i bezpieczeństwa" nie zostały włączone do jego infrastruktury militarnej.

Rada Atlantycka powołała z kolei grupę roboczą do oceny struktury rozmieszczenia sił amerykańskich w północno-środkowej Europie, w tym stałego rozmieszczenia sił USA w Polsce. Grupa robocza - kierowana wspólnie przez byłego dowodzącego siłami NATO w Europie, emerytowanego gen. Philipa M. Breedlove'a oraz Alexandra Vershbowa, byłego ambasadora USA przy NATO, z udziałem niezależnych ekspertów - przedstawi pierwsze wnioski ze swoich dyskusji podczas spotkania Rady Atlantyckiej w najbliższy czwartek (13 grudnia).

Na zakończenie obecnej wizyty w Waszyngtonie Szczerski uda się w środę na Kapitol, gdzie będzie rozmawiał m.in. o zagadnieniach bezpieczeństwa energetycznego w Europie oraz o współpracy między krajami Inicjatywy Trójmorza.

Prezydencki minister przyjechał do Waszyngtonu z Nowego Jorku, gdzie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ mówił również o współpracy państw Inicjatywy Trójmorza. W siedzibie ONZ Szczerski omówił też plany Polski na drugi, ostatni rok polskiego tymczasowego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa.

Dwudniowy pobyt Szczerskiego w Waszyngtonie jest już drugą wizytą szefa Gabinetu Prezydenta RP w stolicy USA w ciągu zaledwie sześciu dni. Poprzednio gościł w amerykańskiej stolicy w ubiegłą środę, towarzysząc prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie w uroczystościach pogrzebowych po śmierci 41. prezydenta USA George’a H.W. Busha. Były amerykański przywódca zmarł 30 listopada w swoim domu w Houston w stanie Teksas w wieku 94 lat.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl