Uchwały antysmogowe uderzą w najbiedniejszych - pisze nowy dodatek "GPC" na Śląsku

Arkadiusz Lawrywianiec/Gazeta Polska

  

Związek Solidarność, eksperci i rady gmin krytykują przepisy antysmogowe jako zbyt kosztowne dla ludzi i pełne luk. Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa tłumaczy, że rząd nie wziął na siebie odpowiedzialności za jakość powietrza i scedował ten problem na władze regionalne. Dlatego samorządy same musiały przygotować uchwały jako swego rodzaju działanie zastępcze - czytamy w najnowszym dodatku "Gazety Polskiej Codziennie", który od dzisiaj będzie trafiał do mieszkańców Górnego Śląska.

- Uchwały antysmogowe uderzą przede wszystkim w najbiedniejszych. Zastosowanie innych, droższych paliw czy wymiana urządzeń grzewczych na nowocześniejsze to potężne koszty. Większości gospodarstw nie stać na ich samodzielne poniesienie. Potrzebne jest systemowe wsparcie w postaci dopłat i rekompensat, co postulowaliśmy od dawna chociażby w ubiegłorocznej opinii Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach do założeń uchwały antysmogowej. Niestety, nasze sugestie nie zostały wzięte pod uwagę – mówi Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

Zdaniem sprzedawców węgla nagła zmiana przepisów o ogrzewaniu to dla wielu rodzin dramat.

– W trakcie ostrych zim w latach ­2005–2010 ponad jedna piąta ludności Polski, ok. 8,6 mln osób, nie była w stanie podołać kosztom ogrzewania mieszkań w stopniu, który zapewniałby komfort cieplny – twierdzi Łukasz Horbacz, prezes IGSPW.

Radni Pszczyny zaproponowali odłożenie w czasie niektórych zapisów uchwały antysmogowej. Boją się, że mieszkańcy nie będą mogli spalić zakupionych wcześniej tanich flotów i mułów.

– Niestety, marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, kierując apel do spółek węglowych w sprawie wycofania ze sprzedaży mułów i flotokoncentratów, nie mówi całej prawdy i dezinformuje mieszkańców regionu – przekonuje senator PiS-u Wojciech Piecha.

– Uchwały antysmogowe zakazują stosowania nie tylko mułów i flotokoncentratów, ale stopniowo także wysokiej jakości miałów węglowych i tzw. węgli grubych. To dla Polskiej Grupy Górniczej oraz mieszkańców może mieć fatalne skutki – twierdzi. Jak wylicza, wprowadzenie ograniczeń zmniejszy przychody PGG aż o 637 mln zł. Następstwem będzie też drastyczny wzrost zapotrzebowania na sortymenty średnie, co w efekcie spowoduje wzrost importu, głównie z Rosji.

Marszałek województwa śląskiego przyznał, że to, co samorządy zaproponowały, to jest działanie zastępcze.

– Samorządy podjęły działania zmierzające do tego, żeby zniszczony przemysłem Śląsk nie był kojarzony z czymś brudnym, aby dało się w regionie żyć – stwierdził. Zaapelował jednocześnie do rządu, który, jego zdaniem, jednym podpisem może rozwiązać wiele problemów.

 


Od dzisiaj mieszkańcy całego Śląska mogą się cieszyć dodatkowymi stronami „Codziennej”, bo rusza dodatek dla mieszkańców Górnego Śląska.

– Kolejny i pewnie nieostatni – mówi Grzegorz Tomaszewski, prezes spółki Forum, wydawcy „Codziennej”.

To już piąty – po „Mazowieckim”, „Łódzkim”, „Pomorskim” i „Dolnośląskim” – lokalny dodatek „Codziennej”.

– Rozwijamy się dla Państwa, w kolejnym regionie tworzymy dodatek, który da społeczności lokalnej przestrzeń do przedstawiania swoich problemów, którymi zajmą się nasi dziennikarze – mówi prezes spółki Forum, wydawca „Codziennej” Grzegorz Tomaszewski.

Mieszkańcy regionu będą mogli przeczytać w „Dodatku Śląskim” o sprawach im najbliższych, pominiętych lub przemilczanych przez media głównego nurtu.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Siedzą, piją, lulki palą... na trzeźwo nie dają rady? Zobacz, jak relaksują się „obrońcy wolnych sądów”

/ twitter.com/screenshot

  

Wydaje się, że aktywiści totalnej opozycji nie są już w stanie niczym zaskoczyć. Podczas protestów, które organizują rzekomo w obronie konstytucji, dali wielokrotnie dowody pogardy dla obowiązującego prawa i dobrych obyczajów. "Nakręcani" przez posłów PO i Nowoczesnej, posuwają się coraz dalej. Akty wandalizmu, czy bezpośrednie ataki na policjantów stały się już "normą", a nawet powodem do dumy. Tym razem zadymiarze zostali przyłapani na spożywaniu alkoholu, po "dobrze wykonanej pracy".

CZYTAJ WIĘCEJ: 

To się w głowie nie mieści! Pomazali budynek Sejmu, a Scheuring - Wielgus... się tym chwali

„Totalsi” rzucili się forsować barierki! Dwóch policjantów rannych. Są zatrzymani

Vloger Dariusz Matecki wszedł do namiotu protestujących przed sejmem "totalnych" i uwiecznił na krótkim filmie błogie chwile relaksu, zmęczonych aktywistów. Wśród obecnych, były znane w całej Polsce twarze "zawodowych awanturników", na czele z nawołującym do polskiego "majdanu" Bartoszem Kramkiem.

Pytani, czy picie alkoholu podczas protestu jest legalne - tłumaczyli się dosyć pokrętnie.

 

Źródło: niezalezna.pl, twitter.com

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl