16 rocznica największego zamachu w dziejach świata

/ twitter.com/printscreen

  

16 lat temu terroryści Al Kaidy porwali w USA cztery samoloty, z których dwa uderzyły w budynki WTC w Nowym Jorku, a jeden uderzył w gmach Pentagonu w Waszyngtonie.

11 września 2001 r. doszło do największego zamachu w dziejach świata. Terroryści Al-Kaidy porwali w USA cztery samoloty pasażerskie. Dwa z nich uderzyły w budynki WTC w Nowym Jorku, trzeci w gmach Pentagonu w Waszyngtonie.

Czwarty samolot, który miał uderzyć w waszyngtoński Kapitol, rozbił się w Pensylwanii, po tym jak pasażerowie podjęli walkę z porywaczami.

W ataku zginęło prawie trzy tysiące osób. Wśród ofiar było sześcioro Polaków: Maria Jakubiak, Dorota Kopiczko, Jan Maciejewski, Łukasz Milewski, Anna Pietkiewicz, Norbert Szurkowski.

W pierwszą rocznicę zamachu odsłonięto w Parku Skaryszewskim w Warszawie płytę poświęconą ich pamięci.

Źródło: PAP, niezalezna.pl, pl.wikipedia.org

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Apel o samodzielną ocenę kandydatów startujących w wyborach do samorządów. Rada zachęca do refleksji

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/analogicus

  

Do refleksji nad treścią kampanii wyborczych i do podjęcia wysiłku samodzielnej oceny kandydatów startujących w nadchodzących wyborach samorządowych zachęca w opublikowanym dziś oświadczeniu Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim.

Jak podkreślono, warto porównywać wystąpienia kandydatów z ich dotychczasowymi dokonaniami i życiorysem. Rada stwierdziła, że zbliżające się wybory samorządowe "powinny wyłonić osoby publiczne w sposób nie tylko odzwierciedlający rzeczywistą wolę większości obywateli, ale także uwzględniający najwartościowsze cechy kandydatów".

Autorzy oświadczenia podkreślili, że specyfiką wyborów samorządowych jest m.in. fakt, że w ich trakcie obywatele mają realne możliwości poznania rzeczywistych walorów lub wad kandydatów oraz łatwo mogą sprawdzić spójność ich wypowiedzi z czynami i dotychczasowym życiem.

"Należy zachęcać wyborców do refleksji nad treścią kampanii wyborczych i do podjęcia wysiłku samodzielnej oceny kandydatów. W szczególności wskazane jest porównanie wystąpień kandydata (najczęściej bardzo wzniosłych) z jego dotychczasowymi dokonaniami, a nawet z jego życiorysem, który - dotycząc osoby publicznej - nie powinien być tajemnicą. Chodzi nie o potępienie ewentualnych ludzkich słabości, lecz sprawdzenie, czy nie ma prób wprowadzenia wyborców w błąd”

– głosi tekst oświadczenia.

Jak dodali autorzy dokumentu, taka przeprowadzona przez wyborców weryfikacja pozwala "ujawnić poziom etyczny kandydata, jego charakter, a zwłaszcza ocenić, czy ma on skłonności do zachowań obłudnych i rozmijania się z prawdą".

"Moralność i prawość charakteru powinny być jednymi z podstawowych cech charakteryzujących osoby ubiegające się o funkcje publiczne. Innym kryterium, któremu powinien odpowiadać kandydat jest jego przygotowanie merytoryczne i umiejętność rozwiązywania problemów lokalnych. O przygotowaniu takim może świadczyć między innymi odpowiednie wykształcenie kandydata, a nade wszystko jego dotychczasowe dokonania”

– stwierdzono w oświadczeniu.

Zdaniem członków rady, warto zwracać na to uwagę, aby zmniejszyć ryzyko wyboru osób przypadkowych i pozbawionych kwalifikacji umożliwiających właściwe wykonywanie obowiązków publicznych.

Rada zaapelowała o jak najliczniejszy udział w nadchodzących wyborach samorządowych. Podkreśliła, że uchylanie się wyborców od udziału w głosowaniu powoduje, że zwycięzcami wyborów mogą zostać osoby, które sukces wyborczy uzyskały przy poparciu zaledwie kilku lub kilkunastu procent ogółu mieszkańców.

"Wypacza to sens demokracji, a ponadto może się okazać szczególnie niebezpieczne, jeżeli osoby te – wbrew pozorom – kierują się interesem osobistym lub partykularnymi celami politycznymi”

- stwierdzono w oświadczeniu.

W dokumencie zaznaczono, że choć oświadczenie skierowane jest do wszystkich obywateli, w sposób szczególny odnosi się do katolików, którzy "moralnie są zobowiązani do dbania o dobro wspólne". "Wyrazem tego zobowiązania powinien być nie tylko ich udział w wyborach i głosowanie w zgodzie z własnym sumieniem, ale także – w miarę możliwości – kandydowanie i ubieganie się o zwycięstwo wyborcze” – napisali autorzy oświadczenia.

Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim została ustanowiona w 2002 r., aby podkreślić rolę i odpowiedzialność katolików świeckich za życie Kościoła lokalnego oraz umożliwienia im kształtowania życia społecznego. Członkowie Rady reprezentują różne środowiska życia naukowego, kulturalnego i społecznego

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl