niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
28 lipca 2017

Zdobycie Bastylii – mit francuskiej rewolucji

Dodano: 12.07.2017 [13:11]
Zdobycie Bastylii – mit francuskiej rewolucji - niezalezna.pl
foto: By Jean-Pierre Houël - Bibliothèque nationale de France, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10640
14 lipca 1789 roku tłum paryski ruszył na więzienie królewskie mieszczące się w Bastylii. W owym czasie, ten symbol „ucisku”, więził w swych murach zaledwie kilku więźniów – czterech fałszerzy, hrabiego oskarżonego o kazirodztwo i dwóch szaleńców. Pilnowało ich 135 żołnierzy, 4 kluczników i królewski zarządca Bastylii, markiz Bernard René de Launay. Dysponowali zaledwie piętnastoma przestarzałymi działami, minimalnymi zapasami prochu i żywności. Nie było mowy o długotrwałym stawianiu oporu, zresztą żołnierze – w większości starcy i kaleki wojenne – zbytnio się do tego nie kwapili. 

Bastylię obległ tłum, a wojska przysłane przez króla, przeszły natychmiast na stronę rewolucjonistów. De Launay ogłosił kapitulację, wcześniej odbierając przyrzeczenie, że żołnierze z twierdzy zostaną puszczeni wolno. Ale kiedy tylko otworzono bramy, podburzeni przez prowodyrów ludzie rzucili się na załogę więzienia. Ścięto im głowy, które na pikach poniesiono pod Palais Royal. Z tryumfem uwolniono fałszerzy, hrabiego i dwóch wariatów. 

Rewolucja dopiero się zaczynała…

Dzień zdobycia Bastylii jest we Francji świętem narodowym.
Autor: Źródło:
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Jaki naród - takie święto.

Najgorszy syf średniowiecznej Europy - rewolucja francuska, totalna degrengolada, zdziczenie i niewiarygodne barbarzyństwo, to dla lewackiej francy "święto" i powód do dumy!!! Lewactwo już tak ma, że ciszy się z tryumfu Szatana! Czy Polska musi być w eurokołchozie razem z tym upadłym francuskim lewactwem? W imię jakich ideałów?

Taką dziczą,bezmyślną,niewykształconą i naiwną jak to zawsze było,musiał ktoś sterować.Arystokracja z oczywisty powodów odpada więc wiadomo dzisiaj kto.

A kto stanowił wtedy we Francji kastę prawniczą niższego szczebla, która zaczęła właśnie marsz przez instytucje i emancypację na wyższe stołki. Jakaż to narodowość, hę?

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl