ChatGPT zastąpi radiologów w szpitalach? Algorytm zdał egzamin, ale… jest pewien problem

Najnowsza wersja ChatGPT, mimo zdania egzaminu z radiologii, nadal nie jest w pełni wiarygodna - informuje pismo „Radiology”. Badania przeprowadzone przez dr Rajesha Bhayanę i jego zespół ukazują potencjał i ograniczenia modeli językowych, takich jak ChatGPT, w kontekście radiologii.

Najnowsza wersja ChatGPT zdała egzaminu z radiologii, ale nadal nie można jej ufać.
Zdjęcie autorstwa Alberlan Barros z Pexels

Badania polegały na przetestowaniu ChatGPT opartego na GPT-3.5, najpopularniejszej wersji, na pytaniach egzaminacyjnych Canadian Royal College i American Board of Radiology. ChatGPT poprawnie odpowiedział na 69% pytań, co było blisko minimalnego wymaganego progu 70% Royal College w Kanadzie. Miał jednak trudności w pytaniach dotyczących bardziej zaawansowanego myślenia, kalkulacji, klasyfikacji i stosowania pojęć.

W kolejnym badaniu, w którym wykorzystano płatną usługę GPT-4, ChatGPT poprawnie odpowiedział na 81% tych samych pytań, przekraczając próg zaliczenia. GPT-4 działał znacznie lepiej w przypadku bardziej skomplikowanych czynności intelektualnych, zwłaszcza opisu wyników badań obrazowych i stosowania pojęć.

Wykorzystanie dużych modeli językowych, takich jak ChatGPT, rośnie i będzie rosło. Nasze badania dają wgląd w możliwości ChatuGPT w kontekście radiologii, podkreślając niesamowity potencjał dużych modeli językowych, wraz z obecnymi ograniczeniami, które czynią go niewiarygodnym.
powiedział główny autor, dr Rajesh Bhayana, radiolog z University Medical Imaging w Toronto (Kanada)

Mimo poprawy wydajności wersji GPT-4, ChatGPT nadal wykazywał niepewność, generując czasem niedokładne odpowiedzi. Ta tendencja do generowania wprowadzających w błąd wypowiedzi ogranicza jego użyteczność w edukacji medycznej i praktyce klinicznej.

Nasze badanie pokazuje imponującą poprawę wydajności ChatuGPT w radiologii w krótkim okresie, podkreślając rosnący potencjał dużych modeli językowych w tym kontekście. Początkowo byliśmy zaskoczeni dokładnymi i pewnymi odpowiedziami ChatuGPT na niektóre trudne pytania radiologiczne, ale potem równie zaskoczeni niektórymi bardzo nielogicznymi i niedokładnymi twierdzeniami

– powiedział dr Bhayana.

Wnioskiem z badań jest to, że ChatGPT może być użyteczny do inspiracji i pomocy w rozpoczęciu pisania medycznego oraz podsumowywania danych. Jednak w przypadku szybkiego pobierania informacji zawsze należy je zweryfikować, ponieważ ChatGPT może wydawać się pewny, nawet gdy nie ma racji.

Dla mnie jest to jego największe ograniczenie. Obecnie ChatGPT najlepiej nadaje się do pobudzania pomysłów, pomagania w rozpoczęciu procesu pisania medycznego i podsumowywania danych. Jeśli jest używany do szybkiego przywoływania informacji, zawsze musi być zweryfikowany.

– zaznaczył dr Bhajana.
 

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

 

#sztuczna inteligencja #ChatGPT #radiologia

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Komentarze (7)
Anonim 31.05.2023 10:17
Rozmowa z "inteligentnym" ChatGPT: (P): Chcę dowiedzieć się odnośnie godzin przyjęć laryngologa. (GPT): Prosze podać nr PESEL.; (P): Chcę tylko dowiedzieć się o godziny. Do tego PESEL niepotrzebny. (GPT): Proszę o numer polisy.; (P): Nie rozumiesz co się do ciebie mówi? (GPT): Proszę o nr ubezpieczenia. (P): Chcę rozmawiać z osobą rozumną, z człowiekiem. (GPT): Proszę potwierdzić że jesteś człowiekiem i zaznaczyć światła sygnalizacji świetlnej na obrazku.
Anonim 30.05.2023 11:26
…a kto będzie odpowiadał (i przed jakim sądem) za błędy automatu?
Anonim 30.05.2023 10:41
Niestety - problem z GPT nie polega na tym, że nie potrafi odpowiedzieć na jakieś pytanie, bo po prostu nie ma danych, tylko to że zawsze odpowiada choćby i głupoty. Wiarygodny by był, jakby komunikował brak wiedzy przy zadanym pytaniu.
Agitator 30.05.2023 09:24
Skoro miał 69% to znaczy, że jednak nie zdał egzaminu.
Anonim 30.05.2023 09:20
I TAK STANIE NA TYM ,ŻE MICROSOFT PO POZBYCIU SIĘ RADIOLOGÓW , USTALI TAK CENĘ ZA USŁUGĘ, ŻE BĘDZIE DROŻEJ OD "LUDZI" . A LUDZIE NIE BĘDĄ MIELI PRACY. STOP AI !!!!
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo