W Bułgarii rozpoczęły się przedterminowe wybory parlamentarne

W Bułgarii rozpoczęły się w niedzielę przedterminowe wybory parlamentarne. Zostały rozpisane po upadku gabinetu premiera Kiriła Petkowa, który utrzymał się zaledwie przez pół roku. To już czwarta od kwietnia 2021 roku próba powołania rządu.

pixabay.com

W wyborach uczestniczą 23 partie i 6 koalicji. Różnice w programach głównych ugrupowań, mających szanse na wejście do liczącego 240 miejsc parlamentu, są niewielkie. Wyjątek stanowi prorosyjska formacja Wazrażdane (Odrodzenie). Na listach wyborczych znalazło się około 6,6 tys. kandydatów, którzy będą wybierani w 11,6 tys. lokali, w tym 744 za granicą (najwięcej w Turcji - 166).

Według sondaży do przyszłego parlamentu wejdzie 6-8 ugrupowań, którym trudno będzie porozumieć się w sprawie utworzenia rządu. Główną siłą prawdopodobnie okaże się partia GERB byłego premiera Bojko Borisowa (2009-2021), lecz uzyskane przez nią głosy nie wystarczą do samodzielnego rządzenia. Spodziewana jest frekwencja w przedziale 48-50 proc.

Pierwsze wyniki z sondaży exit polls powinny pojawić się około godz. 20 czasu miejscowego (godz. 19 w Polsce). Publikowanie wstępnych rezultatów w ciągu dnia w radiu i telewizji jest zabronione. Zakaz ten nie dotyczy mediów internetowych.

 Źródło: PAP, Niezalezna.pl

 

wb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo