Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Więcej śmiercionośnej broni przy granicy z Polską. Rakiety mogą przenosić głowice jądrowe

152. brygada rakietowa w graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim została uzbrojona w systemy rakietowe Iskander-M, które mogą przenosić głowice jądrowe - podaje dziś agencja Interfax-Ukraina, powołując się na sztab Floty Bałtyckiej Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej. Iskandery mają zasięg 380-500 km, czyli mogą zostać wykorzystane do uderzenia w Warszawę oraz dalsze miasta w Polsce.

By Vitaly V. Kuzmin - http://www.vitalykuzmin.net/Military/ARMY-2016-Demonstration/, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52213498

Otrzymaliśmy komplet systemów Iskander-M dla brygady

- powiedział rozmówca agencji.

Przedstawiciel Floty Bałtyckiej Roman Martow sprecyzował, że „odbyło się to w ramach planowego przezbrojenia Floty Bałtyckiej”.

System rakietowy Iskander-M po raz pierwszy został zaprezentowany w Kaliningradzie 9 maja podczas parady wojskowej z okazji Dnia Zwycięstwa. W kolumnie Floty Bałtyckiej jechało kilka wozów z bronią rakietową.

Wcześniej w maju źródło w armii powiadomiło agencję, że systemy Iskander-M dostarczono do obwodu kaliningradzkiego na początku roku.

CZYTAJ TEŻ: Rosjanie ćwiczą uderzenie na Polskę! Przeciek z estońskiego rządu

Na początku lutego prasa rosyjska podała, że w obwodzie kaliningradzkim przygotowana została infrastruktura do rozmieszczenia systemów rakietowych Iskander-M. Wcześniej media przekazały, że w Iskandery wyposażana jest 152. brygada rakietowa i systemy wejdą do służby na początku 2018 roku.

Iskandery (w kodzie NATO - SS-26 Stone) to lądowe pociski balistyczne na mobilnej platformie samochodowej. W wersji dla armii rosyjskiej mają zasięg 380-500 km. Testowany jest również system Iskander-K, uzbrojony w pociski manewrujące o zasięgu ponad 500 km. Iskandery mogą przenosić ładunki nuklearne.

Zasięg pocisków Iskander rozmieszczonych na terenie Obwodu kaliningradzkiego

By Arz1969 - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30190888

 

Komentując doniesienia o systemach rakietowych Iskander w obwodzie kaliningradzkim, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oznajmił, że Rosja ma suwerenne prawo do rozmieszczania uzbrojenia na swoim terytorium.

 

 Źródło: PAP, niezalena.pl

 

#Kaliningrad #Iskandery #Rosja

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo