Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Walczący o pamięć bohaterów 1. Brygady Spadochronowej uhonorowani

Medale „Pro Patria” trafiły do osób szczególni zasłużonych w działaniu na rzecz upamiętniania czynu bojowego żołnierzy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej. W Driel wręczył je przebywający z dwudniową wizytą w Holandii szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR) Jan Józef Kasprzyk. To wyraz docenienia przyjaznych i pozytywnych gestów - mówił podczas uroczystości.

Twitter/@JanKasprzyk

Wizyta Kasprzyka rozpoczęła się w sobotę od odwiedzin na cmentarzu wojennym w Arnhem-Oosterbeek, na którym spoczywa 1764 alianckich żołnierzy, w tym 73 polskich spadochroniarzy z 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

Podczas wizyty w Driel, miejscu zrzutu polskich spadochroniarzy we wrześniu 1944 roku, szef UdSKiOR złożył kwiaty pod pomnikiem Surge Polonia na Placu Polskim, a także zapalił znicz przed pomnikiem ojca polskich spadochroniarzy generała Stanisława Sosabowskiego.

Późnym popołudniem w kościele Maria Geboorte odbyła się uroczystość wręczenia medali „Pro Patria”, osobom oraz organizacjom zasłużonym w pielęgnowaniu pamięci o żołnierzach 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

„Zebraliśmy się tu w gronie zacnych osób oraz instytucji, które dbają o pamięć o historii własnej oraz cudzej. Pamiętają o ludziach, którzy tu kiedyś zawitali. Jedni poszli dalej, inni pozostali tu na zawsze. Ich obecność czuje się nieustannie”

Wyróżnienie otrzymał Willem van den Berg, a także Chrześcijańska Szkoła Podstawowa Meeuwenberg w Driel, Klub Piłkarski RKSV Rzymskokatolickie Towarzystwo Sportowe Driel, orkiestra Fanfare Concordia Rzymskokatolickie Towarzystwo Muzyczne, rada parafialna przy kościele rzymskokatolickim p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Driel, Stowarzyszenie Pierwszej Pomocy EHBO Związek Hedrin, Stowarzyszenie Pierwszej Pomocy EHBO Związek Heteren, Szkoła Podstawowa Kameleon w Driel oraz Wspólnota Protestancka w Driel.

„Przyznane i wręczone dziś medale są z naszej strony wyrazem docenienia przyjaznych i empatycznych gestów. Jestem przekonany, że jeszcze nieraz będziemy mieli okazję spotkać się w tym gronie, by upamiętnić bohaterów, którzy walczyli +za wolność naszą i waszą+”

W niedzielę Kasprzyk uda się do Bredy, gdzie weźmie udział we mszy świętej w Kościele Polskim oraz odwiedzi Polski Honorowy Cmentarz Wojskowy, największą polską nekropolię wojskową na ziemi holenderskiej, gdzie spoczywa 162 polskich żołnierzy.

Oprócz złożenia kwiatów na grobie ojca polskich pancerniaków, generała Stanisława Maczka, Kasprzyk uhonoruje medalami „Pro Patria” i „Pro Bono Poloniae” osoby szczególnie zasłużone na rzecz upamiętniania czynu bojowego żołnierzy 1. Dywizji Pancernej.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#1 Brygady Spadochronowa #Jan Józef Kasprzyk

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo