UWAGA! Izraelskie media kolportują fake newsa. Straszą dewastacją cmentarza... tylko te zdjęcia

Wpływowe izraelskie media od wczoraj rozpowszechniają informacje na temat rzekomej „dewastacji żydowskiego cmentarza w Świdnicy”. Poza agencją Jewish Telegraphic Agency informację w tonie sensacji kolportuje także „Jerusalem Post”, The Times of Israel”, a nawet zajmujący się monitorowaniem przypadków antysemityzmu na całym świecie portal antisemitism.org.il. Jest jednak pewien problem! Informacja to klasyczny przykład fake newsa, a zdjęcia, których użyto jako fotorelacji ze zdewastowanego cmentarza pochodzą... z kwietnia 2015 roku!

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com / Creative Commons CC0

Cały skandal nagłośnił Marcin Makowski, który zwrócił uwagę, że izraelskie media donoszą o groźnym przypadku dewastacji i bezczeszczenia żydowskich cmentarzy. Ma to być rzekomo reakcja na napiętą sytuację na linii Polska-Izrael. Koronnym przykładem, wraz z obszerną fotorelacją ma być cmentarz w Świdnicy.

Na łamach portalu antisemitism.org.il znajduje się fotorelacja mająca stanowić dowód na rzekomą dewastację cmentarza w Świdnicy. Tymczasem wystarczy zaledwie chwila, aby sprawdzić, że tak naprawdę zdjęcia nie pochodzą ze Świdnicy, a z Olkusza i nie zostały zrobione teraz, lecz w kwietniu 2015 roku.

Na zdjęciach wyraźnie widać zniszczone nagrobki, a także napisy na nich odwołujące się do postaci Jana Pawła II oraz satanistyczne symbole. Na nagrobkach sprayem namalowano m.in. pentagramy, a więc napisy i symbole ewidentnie wskazują na antykatolickie, a nie antysemickie pobudki sprawców.

[fot. print screen antisemitism.org.il]


Właśnie w kwietniu 2015 roku Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych alarmował, że w Olkuszu zbezczeszczono żydowski cmentarz.

[fot. print screen historia.org.pl]
 
Marcin Makowski informuje, że o całej sprawie zawiadomił już ambasadora RP w Izraelu Marka Magierowskiego. Choć część mediów zmieniła już zdjęcia, nie opublikowanego żadnego sprostowania, ani nawet nie zmieniono treści depesz i artykułów, nadal przekonując o dewastacji cmentarza w Świdnicy.

 

 Źródło: niezalezna.pl, antisemitism.org.il, wp.pl, Twitter

 

#Izrael #fake news

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo