Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Dowiedz się więcej »

USA przyznaje: Rosja odrzuciła naszą ofertę ws. uwolnienia dwóch Amerykanów

Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych nową, poważną ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła - poinformował we wtorek wieczorem rzecznik Departamentu Stanu USA, Matthew Miller.

USA
Ray_Shrewsberry - pixabay.com

"W ostatnich tygodniach złożyliśmy nową i znaczącą ofertę, której celem było doprowadzenie do uwolnienia Paula i Evana. Propozycja ta została przez Rosję odrzucona. Nie musieliśmy jej składać, bo oni w ogóle nie powinni byli znaleźć się w areszcie. Powinni być natychmiast uwolnieni" - powiedział rzecznik.

Miller nie ujawnił, jaka była treść tej propozycji, jednak - jak zauważa agencja Reutera - jest to pierwszy przypadek, gdy Waszyngton ujawnił, że składał Moskwie taką ofertę.

Władze USA określają Whelana i Gershkovicha jako "przetrzymywanych niesłusznie", co - jak wyjaśnia Reuters - oznacza, iż Waszyngton uważa zarzuty wobec nich za sfingowane i umotywowane politycznie.

Władze rosyjskie aresztowały obu Amerykanów (Whelana w 2018 roku, a Gershkovicha - w 2023 r.) oskarżając ich o szpiegostwo. Obaj odrzucają te zarzuty. Whelan został w 2020 roku skazany na 16 lat więzienia i odbywa wyrok w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Rosyjskie media niezależne podały pod koniec listopada, że jeden ze współwięźniów zaatakował Whelana tylko dlatego, że jest on Amerykaninem.

Gershkovich pracował w Rosji jako korespondent dziennika "Wall Street Journal" i jego zatrzymanie jest pierwszym od czasów zimnej wojny przypadkiem, gdy Moskwa oskarżyła amerykańskiego dziennikarza o szpiegostwo.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#USA #Rosja #szpiegostwo

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
mt
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo