USA: Pisarz Salman Rushdie dźgnięty w szyję na scenie

Brytyjski pisarz Salman Rushdie został dźgnięty w szyję podczas wystąpienia w stanie Nowy Jork w USA - przekazała policja stanowa. 75-letni pisarz został przetransportowany helikopterem do szpitala.

Twitter.com/Amichai Sten [screenshot]

Na razie nie jest jasne, jaką formę miał atak na Rushdiego. Reporter agencji AP, który był na miejscu, przekazał, że pisarz został dźgnięty lub uderzony i wskutek ataku upadł na podłogę. Napastnika ujęto.

Ranna w ataku została jeszcze jedna osoba.

Dziennikarz Piers Morgan wskazał, że Rushdie został zaatakowany z użyciem noża.

Książka Rushdiego "Szatańskie wersety" została zakazana w Iranie w 1988 roku, ponieważ wielu muzułmanów uważa ją za bluźnierczą. Z tego samego powodu pisarzowi wielokrotnie grożono śmiercią. 

- Salman Rushdie żyje i w szpitalu jest mu udzielana wszelka potrzebna pomoc - przekazała gubernator stanu Nowy Jork Kathy Hochul na konferencji prasowej. 

Hochul dodała, że policja, która zatrzymała zamaskowanego napastnika, jest w trakcie zbierania danych na jego temat - przekazał serwis BBC. Zaatakowany został także moderator wydarzenia, który, według informacji władz, doznał lekkiego urazu głowy. Gubernator potępiła przemoc, podkreślając wagę "mówienia i pisania prawdy".

Lekarka Rita Landman, która była na miejscu zdarzenia i udzieliła Rushdiemu pierwszej pomocy, powiedziała dziennikowi "New York Times", że pisarz został dźgnięty kilka razy. Został on przetransportowany helikopterem do szpitala.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

md,as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo