Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Jest nowy kandydat Republikanów na spikera Izby Reprezentantów

Tom Emmer został nowym kandydatem Republikanów na spikera Izby Reprezentantów. Polityk z Minnesoty jest już trzecim kandydatem partii i wciąż nie jest pewne, czy zbierze wystarczającą liczbę głosów.

Republikanie wybrali Toma Emmera na nowego kandydata partii na spikera Izby Reprezentantów
Autorstwa Architect of the Capitol - aoc.gov, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7531712

Według portalu Politico Emmer został wyłoniony jako kandydat partii po pięciu rundach głosowań, pokonując ośmiu innych pretendentów. Jednak w dodatkowym głosowaniu, w którym wszyscy członkowie klubu mieli zadeklarować, czy w głosowaniu na forum Izby zagłosują na swojego nominata, głos przeciwko miało zgłosić 26 z 220 republikańskich kongresmenów, podczas gdy aby zostać spikerem musi otrzymać w głosowaniu całej Izby poparcie 217 deputowanych.

Oznacza to ryzyko przedłużenia trwającego od prawie trzech tygodni politycznego impasu i paraliżu prac legislacyjnych Kongresu po tym, gdy z funkcji przewodniczącego Izby odwołano Kevina McCarthy'ego. Partia nominowała wcześniej dwóch innych kandydatów do zastąpienia McCarthy'ego - lidera większości Steve'a Scalise'a i przywódcę skrajnej frakcji partyjnej Jima Jordana - lecz żaden z nich nie zdołał przekonać do siebie odpowiedniej liczby partyjnych kolegów.

Emmer pełni obecnie rolę whipa, tzn. odpowiedzialnego za dyscyplinę partyjną w Izbie. Mimo że był jednym ze stronników Trumpa w partii, w przeddzień głosowania były prezydent podał dalej wpisy w mediach społecznościowych krytykujące polityka.

W przeciwieństwie do poprzedniego nominata partii, Jima Jordana, kongresmen z Minnesoty był dotąd konsekwentnym zwolennikiem pomocy Ukrainie. Jest to kwestia, w której nowy spiker będzie miał znaczący wpływ.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Izba Reprezentantów #Republikanie #USA

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Wczytuję ocenę...
Wideo