Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Dowiedz się więcej »

Biden pytany o ułatwienie wejścia Ukrainy do NATO odpowiada: "Nie". "Muszą spełnić standardy"

- Muszą spełnić te same standardy. Pokazali wszelkie zdolności związane z koordynacją militarną, ale jest też kwestia czy system jest bezpieczny, czy nie jest skorumpowany, czy spełnia standardy, jakie obowiązują inne kraje NATO - powiedział w rozmowie z dziennikarzem Polskiego Radia prezydent USA, Joe Biden.

Joe Biden
Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w USA, zapytał Joe Bidena przed wylotem do Filadelfii, czy ułatwi wejście Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Prezydent USA odpowiedział przecząco.

- Muszą spełnić te same standardy. Pokazali wszelkie zdolności związane z koordynacją militarną, ale jest też kwestia czy system jest bezpieczny, czy nie jest skorumpowany, czy spełnia standardy, jakie obowiązują inne kraje NATO. Myślę, że są do tego zdolni i to osiągną, ale nie jest automatyczne

– stwierdził amerykański prezydent.

W piątek "Washington Post" oraz Politico informowały, że Biden wstępnie poparł propozycję sekretarza generalnego NATO, Jensa Stoltenberga, żeby w przypadku Ukrainy zrezygnować z wymogu przejścia przez mechanizm Membership Action Plan (MAP). Miałoby to oznaczać "szybszą ścieżkę" akcesji Ukrainy do NATO. Nie wskazano jednak konkretniejszego harmonogramu.

Wyeliminowanie MAP-u jako wymogu akcesji - jak zrobiono w przypadku Szwecji i Finlandii - przyspieszy ewentualny proces akcesji, choć Ukraina nadal będzie musiała dokonać szeregu reform.

Podczas piątkowej konferencji prasowej, Stoltenberg powiedział, że oficjalne zaproszenie Ukrainy do NATO nie będzie tematem nadchodzącego szczytu w Wilnie 11-12 lipca.

- Nie będziemy dyskutować nad zaproszeniem Ukrainy do NATO, ale nad tym, jak przybliżać Ukrainę do Sojuszu

- zadeklarował sekretarz generalny NATO.

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
md
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo