Inwestowanie USA w Inicjatywę Trójmorza jest dowodem naszego silnego zaangażowania w region i jego rozwój gospodarczy - oświadczyła w piątek na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.
Amerykańska agencja rządowa (DFC, International Development Finance Corporation) zatwierdziła w czwartek 300 milionów dolarów wsparcia dla Funduszu Trójmorza. Środki mają pomóc krajom Europy Środkowej i Wschodniej wzmocnić ich bezpieczeństwo energetyczne.
Środki na Fundusz Trójmorza mają "przyspieszyć inwestycje w sektorach takich jak energia, transport i infrastruktura cyfrowa w Europie Wschodniej".
Inwestowanie USA w Inicjatywę Trójmorza #3SI jest dowodem naszego silnego zaangażowania w region i jego rozwój gospodarczy. https://t.co/SwGS0VTewc
— Georgette Mosbacher (@USAmbPoland) December 11, 2020
O zamiarze przekazania przez Stany Zjednoczone do 1 mld USD na inwestycje energetyczne w ramach Inicjatywy Trójmorza poinformował sekretarz stanu USA Mike Pompeo w lutym br. podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.
Trójmorze jest inicjatywą polityczno-gospodarczą powołaną w 2015 r. z inicjatywy prezydentów Polski i Chorwacji. Obecnie członkami grupy jest 12 państw UE położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. W forum, na zasadzie partnerstwa, brały też udział w ostatnim czasie także Niemcy, Komisja Europejska oraz USA.
Celem inicjatywy jest promowanie dialogu oraz współpracy gospodarczej na rzecz rozwoju infrastruktury w regionie w sferze produkcji energii, transportu oraz usług cyfrowych. W październiku w stolicy Estonii odbył się szczyt Trójmorza z udziałem siedmiu prezydentów państw regionu, którzy uczestniczyli w spotkaniu wirtualnie i trzech, którzy byli na miejscu, w Tallinie.
Fundusz Trójmorza, zainicjowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego i rumuński EximBank, stanowi ekonomiczny instrument Inicjatywy Trójmorza. Przedstawiciele Funduszu deklarują chęć zebrania około 3-5 mld euro. Inwestycje z tych środków w infrastrukturę mają zniwelować różnice w rozwoju między krajami regionu a zachodnią częścią Starego Kontynentu oraz rozwinąć połączenia na osiach Północ-Południe.