USA zainwestują miliony dolarów w Trójmorze

Inwestowanie USA w Inicjatywę Trójmorza jest dowodem naszego silnego zaangażowania w region i jego rozwój gospodarczy - oświadczyła w piątek na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/Robfoto

Amerykańska agencja rządowa (DFC, International Development Finance Corporation) zatwierdziła w czwartek 300 milionów dolarów wsparcia dla Funduszu Trójmorza. Środki mają pomóc krajom Europy Środkowej i Wschodniej wzmocnić ich bezpieczeństwo energetyczne.

Środki na Fundusz Trójmorza mają "przyspieszyć inwestycje w sektorach takich jak energia, transport i infrastruktura cyfrowa w Europie Wschodniej".

O zamiarze przekazania przez Stany Zjednoczone do 1 mld USD na inwestycje energetyczne w ramach Inicjatywy Trójmorza poinformował sekretarz stanu USA Mike Pompeo w lutym br. podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Władze USA wyjaśniły później, że 300 milionów USD na Fundusz Trójmorza będzie stanowić pierwszą transzę wsparcia. Następnie, do każdych trzech dolarów zainwestowanych przez kraje Trójmorza Stany Zjednoczone dorzucą jednego dolara aż do maksymalnej kwoty 1 miliarda USD.

Trójmorze jest inicjatywą polityczno-gospodarczą powołaną w 2015 r. z inicjatywy prezydentów Polski i Chorwacji. Obecnie członkami grupy jest 12 państw UE położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. W forum, na zasadzie partnerstwa, brały też udział w ostatnim czasie także Niemcy, Komisja Europejska oraz USA.

Celem inicjatywy jest promowanie dialogu oraz współpracy gospodarczej na rzecz rozwoju infrastruktury w regionie w sferze produkcji energii, transportu oraz usług cyfrowych. W październiku w stolicy Estonii odbył się szczyt Trójmorza z udziałem siedmiu prezydentów państw regionu, którzy uczestniczyli w spotkaniu wirtualnie i trzech, którzy byli na miejscu, w Tallinie.

Fundusz Trójmorza, zainicjowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego i rumuński EximBank, stanowi ekonomiczny instrument Inicjatywy Trójmorza. Przedstawiciele Funduszu deklarują chęć zebrania około 3-5 mld euro. Inwestycje z tych środków w infrastrukturę mają zniwelować różnice w rozwoju między krajami regionu a zachodnią częścią Starego Kontynentu oraz rozwinąć połączenia na osiach Północ-Południe.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#trójmorze #USA #Georgette Mosbacher

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo