Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

USA deklarują miliard dolarów dla Trójmorza. "To ruch w kierunku uniezależnienia się od dostaw z Rosji

Stany Zjednoczone zdecydowały się przekazać 1 miliard dolarów na inwestycje energetyczne Trójmorza. - To są ważne gesty, pokazujące że Stany Zjednoczone mają w polu widzenia tę część Europy i nam bardzo na tym zależy - powiedział przebywający w Monachium szef polskiej dyplomacji, Jacek Czaputowicz.

fot. Tymon Markowski/MSZ

Wsparcie przez USA inicjatywy Trójmorza kwotą 1 mld dol. to bardzo ważna deklaracja - powiedział dzisiaj w Monachium polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

- Jest to bardzo ważna deklaracja, świadcząca o poważnym traktowaniu przez Stany Zjednoczone inicjatywy Trójmorza

 - powiedział Czaputowicz na briefingu podczas 56. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Dodał, że USA chcą zademonstrować wsparcie, angażując się w rozwój infrastruktury w Europie Środkowej.

- Pieniądze będą mogły być przeznaczone na zwiększenie przepływu surowców energetycznych i poprawę stanu infrastruktury

- stwierdził minister. Czaputowicz dodał, że cieszy się, że Stany Zjednoczone będą partnerem w tych inwestycjach.

Minister poinformował, że w 2020 r. szczyt państw Inicjatywy Trójmorza odbędzie się w Estonii.

- Będziemy pracować z razem partnerami, jak najlepiej rozwijać infrastrukturę drogową i kolejową na kierunku północ - południe, ale także infrastrukturę energetyczną

 - dodał.

Czaputowicz powiedział, że chodzi m.in. o stworzenie możliwości przesyłu gazu, co jest ważne zarówno dla państw Trójmorza, jak i dla tych krajów, które nie są członkami inicjatywy, jak np. Ukraina.

- USA ze swojej strony chcą eksportować gaz, co stworzy im możliwość poważnego zaangażowania w ten projekt

 - dodał.

Minister stwierdził, że wsparcie USA należy interpretować jako ruch w kierunku uniezależnienia się od dostaw surowców energetycznych z Rosji. Minister dodał, że odbiera głos amerykański jako chęć zaangażowania się w sprawy regionu.

- To są ważne gesty, pokazujące że Stany Zjednoczone mają w polu widzenia tę część Europy i nam bardzo na tym zależy

 - powiedział.

- Zależy nam na utrzymaniu relacji transatlantyckich i na utrzymaniu żywotności i skuteczności NATO. To wszystko bardzo dobrze przyjmujemy

 - dodał.

Stany Zjednoczone zamierzają przekazać krajom Europy Środkowo-Wschodniej zaangażowanym w Inicjatywę Trójmorza do 1 mld dol. na inwestycje energetyczne - ogłosił sekretarz stanu USA Mike Pompeo w sobotę, w drugim dniu Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Szef amerykańskiej dyplomacji zapewniał, że środki te zostaną przekazane przez agencję rządową (DFC, International Development Finance Corporation) przy wsparciu Kongresu USA. - Naszym celem jest ożywienie prywatnych inwestycji" w sektorach energetycznych tych państw - argumentował Pompeo w wystąpieniu na dorocznej konferencji.

Inicjatywa Trójmorza została powołana w 2015 r. jako platforma współpracy państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Członkami inicjatywy są: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Jej strategicznym celem jest wzmacnianie spójności Unii Europejskiej poprzez zacieśnienie współpracy gospodarczej w obszarze infrastruktury, energetyki i cyfryzacji państw Europy Środkowej. 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#USA #trójmorze #jacek czaputowicz

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo