Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Skandaliczne słowa niemieckiego polityka: Jesteśmy jedyną siłą, która może zastąpić PiS w Polsce

- Zbudujemy zaporę ogniową dla Prawa i Sprawiedliwości. Jesteśmy jedyną siłą, która może zastąpić PiS w Polsce, prowadząc kraj z powrotem do Europy - takie słowa padły z ust niemieckiego polityka z ramienia CSU, lidera Europejskiej Partii Ludowej, Manfreda Webera. Polscy politycy komentują już skandaliczną wypowiedź eurokraty.

Manfred Weber (z prawej)
fot. European People's Party - EPP Summit, 21 October 2021, Brussels, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=111620916

Manfred Weber to znany niemiecki polityk, który kierował frakcją europarlamentarną Europejskiej Partii Ludowej, a od 2022 r. - zastąpił Donalda Tuska na fotelu szefa EPL. W przeszłości typowany przez EPL na szefa Komisji Europejskiej, jednak ostatecznie stanowisko to objęła Ursula von der Leyen.

W miniony weekend w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung", Weber wypowiedział takie słowa:

Sformułowałem trzy warunki każdej współpracy. Za Europą, za Ukrainą, za rządami prawa, w ten sposób zbudujemy zaporę ogniową dla Prawa i Sprawiedliwości. Jesteśmy jedyną siłą, która może zastąpić PiS w Polsce, prowadząc kraj z powrotem do Europy.

W swoim programie #Jedziemy przywołał je Michał Rachoń. Poproszona o komentarz europoseł Anna Zalewska stwierdziła, że już kilka lat temu "KE zaangażowała się w kampanię wyborczą w Polsce, jakby zupełnie odchodząc nie tylko od traktatów, ale etyki i zasad obowiązujących w UE". 

Zwróciła uwagę, że KE chce dyskutować na każdy temat dotyczący Polski i było wiele rezolucji i "Manfred Weber zawsze siedzi w ławach [europarlamentu], choć siedzą tylko Polacy, kiedy toczą się niby-debaty o Polsce".

- To jest zmasowany atak, przed nami trudne kampanijne miesiące - oceniła Zalewska.

Do tej wypowiedzi Webera odniósł się również na Twitterze Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.

- Panie Weber, to Polacy decydują o tym, kto rządzi w naszej Ojczyźnie. Berlin nie ma tu nic do gadania

- napisał Sasin.

Manfred Weber wielokrotnie zabierał głos w temacie Polski w kontekście europejskim i atakował Polskę za domniemane łamanie praworządności, "o którą walczył wspólnie z Donaldem Tuskiem".

Na Weberze cieniem kładzie się afera związana z szefem jego kampanii internetowej, Mario Voigtem. Usłyszał on zarzuty korupcyjne, a w śledztwie policja weszła m.in. do siedziby EPL. 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#świat

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
md
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo