Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Skandaliczna wystawa w PE. Europoseł PiS żądała wyjaśnień. Jest odpowiedź. „Kompromitująca”

Skandaliczna i godząca w uczucia religijne wystawa została zaprezentowana w Parlamencie Europejskim. Pokaz zorganizowany przez lewicową europosłankę Malin Bjork, nie miała pełnej zgody kierownictwa tej instytucji - wynika z listu kwestora europosła Christophe Hansena do eurodeputowanej Izabeli Kloc (PiS). Urzędnik tłumaczy jednak, że Unia stoi na straży wolności wypowiedzi artystycznej… Autorka wystawy została wezwana do usunięcia prac, które nie zostały zaakceptowane, jednak zignorowała ten fakt.

Parlament Europejski
pexels/CC0

Zdaniem Kloc kierownictwo PE "ponosi odpowiedzialność za dopuszczenie do ekspozycji prac i obrazy uczuć religijnych bardzo wielu osób".

Wystawa prezentowała m.in. zdjęcie postaci przypominającej Jezusa Chrystusa, otoczonej ludźmi w strojach kojarzonych z sadomasochizmem, którzy mają przypominać apostołów czy fotografię z nagą postacią mężczyzny w pozycji przypominającej Jezusa przybitego do krzyża, do którego przytula się inny nagi mężczyzna.

W PE treść każdej wystaw przed ich inauguracją akceptują kwestorzy. Są odpowiedzialni za sprawy administracyjne i finansowe bezpośrednio dotyczące posłów do PE i ich warunków pracy. Dlatego Kloc wysłała do nich list z prośbą o wyjaśnienia w sprawie kontrowersyjnej wystawy.

Hansen w odpowiedzi na jej list przyznał, że część zdjęć, które wystawiała Bjork na korytarzach PE w Brukseli, nie otrzymała zgody kierownictwa.

Wolność wypowiedzi artystycznej…

"W odniesieniu do dzieł wymienionych w pani liście wskazano, że artystka (Elisabeth) Ohlson, która cieszy się międzynarodową renomą i której prace są wystawiane w różnych wybitnych muzeach, chciała przypomnieć ludziom, że Jezus Chrystus pracował i pomagał wyrzutkom w społeczeństwie. W świetle tego kontekstualizacji można uznać, że celem prac nie jest obrażanie czy dyskryminacja, ale raczej wywołanie debaty na temat pewnych kwestii społecznych. Chociaż w pełni zdaję sobie sprawę z tego, że istnieje wiele różnych wrażliwości związanych z niektórymi tematami poruszanymi na wystawie, naszym obowiązkiem jest również stać na straży wolności wypowiedzi artystycznej tam, gdzie to możliwe, zwłaszcza w Unii Europejskiej, która rozwija się i jest zakorzeniona w różnorodności kulturowej"

– napisał kwestor.

Sprawą nadal zbulwersowana jest europosłanka Kloc.

"Wyjaśnienia kwestora odpowiedzialnego za dopuszczenie do skandalicznej wystawy są kompromitujące zarówno dla niego, jak i dla pani poseł Malin Bjork, jako organizatorki tej prowokacji. Poseł Christophe Hansen tłumaczy, że wystawa miała na celu m.in. przypomnienie, że +Jezus Chrystus pracował z wyrzutkami w społeczeństwie i pomagał im+. Z kontekstu wynika jednoznacznie, że kwestor mówiąc o wyrzutkach ma na myśli osoby homoseksualne. Jest to stwierdzenie kuriozalne i niewątpliwie dla tych osób obraźliwe"

– powiedziała Kloc.

Nie usunięto niezaakceptowanych prac

Jak dodała, kwestor informuje jednocześnie, że dwie prace, które znalazły się na wystawie, nie zostały w ogóle przedłożone do akceptacji.

"Nakazał ich usunięcie, jednak organizatorka nie zastosowała się do tego polecenia. Zatem, z jednej strony mamy bezprawne włączenie do wystawy nieakceptowanych przez nikogo prac, a z drugiej bezczynność i bezradność kwestora, który ograniczył się do wszczęcia postępowania dyscyplinującego wobec organizatorki wystawy" - podkreśliła eurodeputowana Kloc.

"Nie od dziś wiadomo, że taktyka skrajnej lewicy polega na wywoływaniu skandali, prowokacji i przekraczaniu kolejnych norm społecznych. To już coraz mniej dziwi. Natomiast Pan Poseł Hansen jako kwestor, a Europejska Partia Ludowa jako ugrupowanie, które zgłosiło jego kandydaturę do pełnienia tej funkcji, ponoszą odpowiedzialność za dopuszczenie do ekspozycji prac i obrazy uczuć religijnych bardzo wielu osób. Niestety pan Poseł Hansen nie uznał za stosowne w jakikolwiek sposób przyznać się do błędu i przeprosić za swoją decyzję"

– podsumowała Kloc.

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

#polityka #świat

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mg
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo