Salvini i Meloni walczą o fotel premiera

Liderka prawicowej partii Bracia Włosi (Fratelli d’Italia) Giorgia Meloni jest główną kandydatką na premiera Włoch po wyborach parlamentarnych, które odbędą się w niedzielę. Przywódczyni prowadzącego w sondażach ugrupowania podkreśla, że zwycięzca powinien zostać szefem rządu. Meloni byłaby pierwszą kobietą premierem we Włoszech. Jednak szefem rządu chce być też jej sojusznik Matteo Salvini z Ligi.

pixabay.com/juliacasado1

Wszystkie sondaże przedwyborcze wskazują na wyraźne zwycięstwo centroprawicowego bloku, w skład którego wchodzi też Forza Italia Silvio Berlusconiego. Prawie 86-letni były premier jest kandydatem do Senatu i wyraźnie stoi w cieniu politycznego duetu Meloni-Salvini.

Meloni budzi ogromne zainteresowanie także zagranicznych mediów. Postawiono jej wiele pytań, kim jest: czy „wojowniczką skrajnej prawicy” o postfaszystowskich korzeniach, czy konserwatystką broniącą rodziny, obrończynią Ukrainy, czy może „zagrożeniem” dla UE w kluczowym, kryzysowym momencie.

Zarówno ona, jak i Salvini to politycy bardzo wyraziści, gromadzący tłumy na swoich wiecach i budzący skrajne emocje. Różni ich wiele. W polityce zagranicznej przede wszystkim to, że – jak się zauważa w komentarzach - „na szczęście dla Brukseli” Meloni zajmuje wyraźne stanowisko przeciwko Rosji w związku z jej napaścią na Ukrainę.

Przywódcy Ligi wypomina się prokremlowskie sympatie, zdjęcie w koszulce z wizerunkiem Władimira Putina i niedawne wypowiedzi, w których zakwestionował skuteczność sankcji wobec Rosji twierdząc, że Moskwa na nich nie traci. On sam zapewnia jednak, że zmienił zdanie na temat Putina po rozpoczęciu przez niego wojny. Zaznacza zarazem, że to Unia Europejska powinna pomagać finansowo krajom, które najbardziej „cierpią” z powodu sankcji.

Oboje z liderów łączy zarówno ideologiczna bliskość, jak i rywalizacja.

Meloni urodziła się w 1977 roku w Rzymie. W wieku 29 lat została wybrana do Izby Deputowanych z listy prawicowego Sojuszu Narodowego i w latach 2006-2008 była wiceprzewodniczącą niższej izby parlamentu.

W 2008 roku w wieku 31 lat została ministrem do spraw młodzieży w czwartym rządzie Silvio Berlusconiego. Była najmłodszym ministrem w historii republiki. Funkcję tę pełniła do upadku gabinetu w 2011 roku.

Odeszła z bloku centroprawicy pod wodzą Berlusconiego i w 2012 roku założyła nową partię. Od 2014 roku nosi ona nazwę Fratelli d'Italia, nawiązującą do pierwszych słów włoskiego hymnu. Kierowane przez nią ugrupowanie uważane jest za spadkobiercę Sojuszu Narodowego, powstałego z przekształcenia neofaszystowskiego Włoskiego Ruchu Społecznego (MSI), założonego w 1946 roku.

W wieku 15 lat Meloni przystąpiła do młodzieżówki MSI. Zachowało się też nagranie, gdy jako 19-latka w wypowiedzi dla telewizji francuskiej nazwała faszystowskiego dyktatora Benito Mussoliniego „dobrym politykiem”.

Gdy wypominano jej przed laty tę przeszłość, oświadczyła: „Dosyć z tą historią faszyzmu i antyfaszyzmu. Urodziliśmy się blisko lat 80. i 90”. „Będziemy bronić wartości, na jakich opiera się konstytucja i które są bliskie tym, którzy walczyli z faszyzmem” - dodała.

Od 2020 roku Meloni jest przewodniczącą Partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. W Parlamencie Europejskim jej ugrupowanie jest w jednej frakcji z Prawem i Sprawiedliwością.

Od 2014 roku, gdy Meloni kieruje Braćmi Włochami, nieprzerwanie partia ta jest w opozycji do kolejnych rządów. Nie weszła także do ostatniego gabinetu Mario Draghiego, który w 2021 roku stanął na czele rządu zgody narodowej.

Meloni brała udział w inicjatywach w obronie rodziny, przeciwko nadaniu praw parom homoseksualnym. W 2016 roku bez powodzenia startowała w wyborach burmistrza Rzymu.

Z jej inicjatywy parlament uchwalił ustawę o obowiązku instalacji w samochodach urządzeń zapobiegających pozostawianiu dzieci w fotelikach. Weszła ona w życie po serii tragicznych zdarzeń, gdy kilkoro zapomnianych przez opiekunów dzieci zmarło w zamkniętych rozgrzanych autach.

W 2019 roku Meloni została wybrana na eurodeputowaną, ale zrezygnowała z mandatu i pozostała w Izbie Deputowanych w Rzymie. Gdy wybuchła pandemia Covid-19, wielokrotnie krytykowała ówczesny rząd Giuseppe Contego twierdząc, że nie nadaje się do tego, by stawić czoła kryzysowi.

Jest obrończynią wartości narodowych, konserwatywnych, chrześcijańskich. Utrzymywała zawsze dobre relacje z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Ostatnio wyraziła też nadzieję, że zwycięstwo jej formacji we Włoszech doprowadzi do podobno sukcesu ugrupowania Vox w Hiszpanii, z którym - jak dodała - łączą jej partię więzy „szacunku, przyjaźni i lojalności”.

Kilka lat temu Meloni wywołała kontrowersje doszukując się homoseksualnej relacji w animowanym filmie dla dzieci „Frozen 2”.

Premierem Włoch chce też zostać 49-letni Matteo Salvini i to mimo że jego partia w sondażach otrzymuje mniejsze o co najmniej 10 punktów procentowych poparcie niż Bracia Włosi. Swoje ambicje powtórzył na trzy dni przed wyborami.

Pytany w telewizji RAI o rząd Meloni odparł: „Ja myślę o rządzie Salviniego”.

Po raz pierwszy w telewizji wystąpił Salvini w 1988 roku w wieku 15 lat. Wziął udział w teleturnieju dla młodzieży nadawanym przez stację Silvio Berlusconiego; wygrał wtedy 900 tys. lirów.

Urodzony w Mediolanie Salvini wstąpił w 1990 roku do jawnie separatystycznej wówczas Ligi Północnej kierowanej przez Umberto Bossiego. Pracował w partyjnych mediach, między innymi w radiu Padania i dzienniku pod tą samą nazwą. Jako młody radny Ligi w stolicy Lombardii twierdził, że nie reprezentuje go włoska flaga.

W 2004 roku został eurodeputowanym, ale zrezygnował z mandatu w połowie kadencji. W 2008 roku został wybrany do Izby Deputowanych, a wkrótce znów trafił do Parlamentu Europejskiego.

Przejął przywództwo w Lidze. Wcześniej zrezygnował z niego Bossi, skompromitowany skandalem malwersacji w kasie partii, z których fundusze czerpali członkowie jego rodziny. Liga Północna zmieniła nazwę na Liga.

Po wyborach w 2018 roku i długotrwałym impasie oraz negocjacjach Liga zawarła porozumienie o utworzeniu rządu z Ruchem Pięciu Gwiazd.

Na jego czele stanął Giuseppe Conte. Salvini jako wicepremier i szef MSW zaostrzył politykę migracyjną. Zamknął włoskie porty dla statków organizacji pozarządowych ratujących migrantów na morzu. Za przetrzymywanie tych statków i niewpuszczanie ludzi na ląd otrzymał zarzuty i odpowiada obecnie przed sądem w kilku procesach toczących się na Sycylii. Grozi mu w tych sprawach do 15 lat więzienia. Salvini odpowiada, że bronił granic Włoch i interesów narodowych.

W sierpniu 2019 roku rozpadła się koalicja Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd. W następnym rządzie Contego nie było już ugrupowania Salviniego. Po upadku tego gabinetu zimą 2021 roku Liga przystąpiła do wielkiej koalicji sił centrolewicy i centroprawicy tworząc rząd zgody narodowej, na czele którego stanął Mario Draghi.

W obecnej kampanii, po upadku rządu Draghiego w lipcu tego roku, Salvini współpracuje i zarazem rywalizuje z Giorgią Meloni. Gdy dowiedział się, że liderka Braci Włochów ma już gotową listę ministrów w rządzie, jaki chce utworzyć, oświadczył: „Skład gabinetu skompletujemy razem, jesteśmy drużyną”.

Słowa te potwierdziły, że nie ma między nimi pełnej zgody co do rządu, który najpewniej utworzą razem z Forza Italia.

„Każdy ma swoje ambicje, swoje uzasadnione aspiracje. Poczekamy na to, jak wybiorą Włosi i potem drużynę stworzymy razem”

- oświadczył lider Ligi.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl,

 

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo