OBWE przestanie istnieć? Wszystko przez Rosję i Białoruś

OBWE może przestać istnieć - bije na alarm fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto. Rosja i Białoruś nie chcą zgodzić się na estońskie przewodnictwo.

Zdjęcie ilustracyjne
By StagiaireMGIMO - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=87497425

Estonia ma objąć rotacyjne przewodnictwo w OBWE w 2024 roku, ale Rosja i Białoruś nie chcą się na to zgodzić. Zgodnie z obowiązującymi przepisami przewodnictwo musi zostać zatwierdzone przez wszystkie państwa członkowskie (jest ich 57). Estonia nie chce zrezygnować ze swojej kandydatury.

"Jeśli nie będzie przewodnictwa w 2024 r. i nie będzie konsensusu w tej sprawie, przyszły rok będzie rokiem upadku OBWE jako organizacji" - powiedział Haavisto, cytowany przez portal Yle. W 2025 roku to Finlandia ma objąć przewodnictwo w tej organizacji. Jednak szef dyplomacji tego kraju obawia się, że sytuacja spowodowana groźbami Rosji i Białorusi jest na tyle poważna, że instytucja może się rozpaść.

OBWE powstała 1 stycznia 1995 w wyniku przekształcenia Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w organizację. Jej celem jest zapobieganie powstawaniu konfliktów w Europie. Oprócz państw europejskich jej członkami są także Stany Zjednoczone, Kanada, Kazachstan, Uzbekistan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan, Mongolia. Jest jedną z najmniej zbiurokratyzowanych instytucji międzynarodowych, jeżeli chodzi o liczbę zatrudnionych

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#OBWE

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo