Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Kim naprawdę jest kanclerz Niemiec? Krótka historia, jak Olaf Scholz będąc żarliwym marksistą zwalczał „agresywne NATO”

Co o kanclerzu Niemiec mówi jego przeszłość i czego możemy się po nim spodziewać w przyszłości? W najnowszym filmie eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich biorą pod lupę postać Olafa Scholza i przypominają sporo nieznanych wielu osobom faktów z przeszłości. Dlaczego Scholz politykę, która z perspektywy zwłaszcza wschodniej flanki NATO jest kontrowersyjna? Co mówi Olaf Scholz o wojnie na Ukrainie? Najnowszy materiał OSW rzuca nieco więcej światła na zakulisowe działania niemieckiego kanclerza.

fot. Aleksiej Witwicki | GAZETA POLSKA

Polityczna biografia Olafa Scholza, jego przeszłość i droga do urzędu kanclerskiego skrywa wiele mało znanych faktów. Ekspertka Ośrodka Studiów Wschodnich dr Anna Kwiatkowska przypomina, że obecny kanclerz Niemiec w młodości działał w socjalistycznych młodzieżówkach partyjnych i był żarliwym marksistą. Warto podkreślić, że swoją polityczną karierę Olaf Scholz rozpoczął w wieku 17 lat, gdy wstąpił do młodzieżówki SPD.

Bardzo ciekawa jest ta młodość Olafa Scholza ponieważ on był bowiem żarliwym marksistą, co nie każdy wie… Był bardzo mocno zaangażowany w pracę z młodzieżówką FDJ – młodzieżówką enerdowską – młodzieżówką ludzi skupionych wokół socjalistycznej Partii Jedności Niemiec. Bardzo blisko z nimi współpracował. Pisał też bardzo dużo do różnych takich pisemek młodzieżówki socjaldemokratycznej już RFN-owskiej, gdzie wygłaszał bardzo podobne poglądy jak koledzy z FDJ. Walczył o pokój, odprężenie, walczył z industrialno-militarnym kompleksem – to cytaty wszystko – zbrojeniowym USA, zwalczał agresywne NATO – to też cytat. 
- mówi dr Anna Kwiatkowska – ekspertka Ośrodka Studiów Wschodnich.

Chociaż obecny kanclerz Niemiec u początków swojej politycznej kariery nie wyróżniał się niczym szczególnym, był niezwykle skuteczny w żerowaniu na chwilowym choćby braku czujności swoich rywali. 

Jego nie odstraszają upadki, które mu się zdarzały. To taka polityczna wańka-wstańka. To dotyczy zarówno jego kariery w partii, jak i potem na innych urzędach. On bardzo długo był takim niezauważalnym członkiem partii. To nie jest osoba, nie była osoba, która pociągała za sobą tłumy, była charyzmatyczna, umiała przekonywać do swoich racji. To raczej był chłopak, który potrafił -0 jak już wszyscy byli bardzo zmęczeni lub bardzo rozbawieni na tych zjazdach młodzieżówki – przedstawić uchwałę 30-stronicową, która przechodziła, no bo któżby miał wtedy czas i ochotę na przeczytanie wszystkiego i oprotestowanie. A on był w tym skuteczny.
- wyjaśnia ekspertka OSW.

Kim jest kanclerz Niemiec? Zobacz najnowszy film Ośrodka Studiów Wschodnich

 

 Źródło: Niezalezna.pl, OSW

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo