KE będzie reprezentować Polskę w WTO. Chodzi o spór z Ukrainą

Komisja Europejska będzie reprezentować Polskę, Węgry i Słowację w sprawie dotyczącej sporu z Ukrainą przed Światową Organizacją Handlu (WTO). Pisma z taką informacją miały zostać już wysłane do władz krajów.

Komisja Europejska wysłała do Polski, Węgier i Słowacji listy informujące władze w tych krajach, że będzie je reprezentować w sprawie przed WTO
pixabay.com

Polityka handlowa jest kompetencją wyłączną UE. To UE, a nie państwa członkowskie uchwala prawo w dziedzinie handlu i zawiera międzynarodowe umowy handlowe.

UE współpracuje również ze Światową Organizacją Handlu (WTO), aby pomóc w ustaleniu zasad światowego handlu i usunięciu przeszkód w handlu między członkami WTO.

W poniedziałek władze w Kijowie poinformowały o złożeniu skargi do Światowej Organizacji Handlu (WTO) na Polskę, Węgry i Słowację w związku z przedłużeniem przez te kraje embarga na ukraińskie produkty rolne. We wtorek rzecznik WTO potwierdził w odpowiedzi na pytanie agencji Reutera, że do Organizacji wpłynęła skarga Ukrainy dotycząca zakazu importu żywności z tego kraju.

"Przestrzegam władze ukraińskie - jeżeli będą eskalować konflikt, to będziemy dokładać kolejne produkty do zakazu wwozu na terytorium Polski"

– powiedział w środę w Polsat News premier Mateusz Morawiecki pytany o zapowiedź ukraińskiego embarga m.in. na niektóre polskie warzywa.


Zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji został wprowadzony przez Komisję Europejską na początku maja 2023 roku w wyniku porozumienia z tymi krajami w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Początkowo ograniczenia obowiązywały do 5 czerwca, a następnie zostały przedłużone do połowy września. Embargo zniesiono 15 września na podstawie postanowienia KE.

16 września w życie weszło rozporządzenie ws. bezterminowego zakazu przywozu do Polski ukraińskich produktów rolnych. Decyzje o jednostronnym przedłużeniu ograniczeń importowych podjęły również rządy Węgier, Słowacji i Rumunii.

Polska poinformowała w środę w Brukseli inne kraje członkowskie, że Ukraina nie spełniła deklaracji złożonych Komisji Europejskiej ws. eksportu zboża. Ukraina zobowiązała się 15 września do wprowadzenia od soboty efektywnych mechanizmów ograniczających napływ zboża i do przedstawienia w poniedziałek regulacji prawnej rozwiązującej problem, ale zdaniem Polski nie zrobiła ani jednego, ani drugiego.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Światowa Organizacja Handlu #WTO #Ukraina #ukraińskie zboże

Wczytuję ocenę...
Komentarze (85)
Anonim 23.09.2023 15:15
KE która chce nas P0_grążyć będzie nas także bronić?!!! to takie wałęsowanie będzie za a nawet przeciw ..
Madzia 22.09.2023 19:46
Unieważniam kompetencje walizkowej KE!!! BASTA! WON!!!
Anonim 22.09.2023 16:45
Typowa mowa obrońcy - nasz klient jest niewinny i dlatego wnioskujemy o łagodny wymiar kary !!!
Anonim 22.09.2023 16:21
..... to jakiś żart? .... w czasach stalinowskich na procesach polskich patriotów przydzielano im adwokatów z urzędu, którzy jeszcze ... dokładali nowe zarzuty pod adresem swoich klientów .... do mów prokuratorskich ....
Anonim 22.09.2023 15:46
Czy Polska złożyła formalny wniosek w KE w sprawie ustanowienia pełnomocnika procesowego?
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo