Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

„Chodziło o to, by dać większe szanse wyborcze Platformie”. Buda o opóźnianiu wypłaty środków z KPO

"Polacy zostali oszukani. Te pieniądze powinny być półtora roku temu, zgodnie z ustawą prezydencką, którą przyjęliśmy w 2022 roku" - powiedział w Telewizji Republika Waldemar Buda (PiS). Były minister rozwoju i technologii ocenił w ten sposób wypłatę środków z KPO przez Unię Europejską, dopiero po zmianie władzy w Polsce. "Dokładnie wiedzieliśmy, że tak będzie. Ursula Von der Layen dogadała się z Donaldem Tuskiem" - przyznał Buda.

Donald Tusk i Ursula von der Leyen
Lukasz Kobus / European Union, 2023 / EC - Audiovisual Service, Attribution, - Wikimedia Commons

"Ustawa była podpisana, pan prezydent spotkał się z Ursulą Von der Layen, były robocze dyskusje. Miało być wszystko w porządku, a potem się pokazało, że nie doszło do jakiegoś porozumienia" - tłumaczył Buda.

Dodał przy tym, że od czasu zmiany władzy nie zmieniło się nic w sprawie praworządności w Polsce. "A piętnastego, po dwóch dniach, wysłano wniosek, z którego wynika, że jedenaście razy powołano się na ustawę prezydencką" - podkreślił.

W jego ocenie jeśli coś się od wtedy zmieniło, to na gorsze, przez uchwały, którymi działał rząd Donalda Tuska, np. przejmując telewizję publiczną. 

Zdaje się, że to Leszek Miller powiedział, że kamieniem milowym nie była reforma wymiaru sprawiedliwości, tylko wymiana rządu. I rzeczywiście tak się stało. Ja sądzę, że te pieniądze byłyby wypłacone bez względu kto by te wybory wygrał. Chodziło o to, by to przeciągnąć, dać większe szanse Platformie, a już po wyborach nie było podstaw do niewypłacania środków, w związku z tym dzisiaj te decyzje

– stwierdził Waldemar Buda.

"Niestety Komisja Europejska dała się wciągnąć w taką grę polityczną" - ocenił.


Oglądaj Telewizję Republika na żywo:

 Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika

 

#Waldemar Buda #KPO #środki z KPO

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo