Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Afera korupcyjna w europarlamencie zatacza coraz szersze kręgi. „Trzeba zbadać przypadki lobbingu ze strony Rosji”

Wszystko wskazuje na to, że afera korupcyjna w europarlamencie z udziałem Evy Kaili to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Poza zbadaniem wątku katarskiego konieczne może okazać się sprawdzenie rosyjskich wpływów w PE. „Afera korupcyjna pokazuje słabość instytucji unijnych, a także trawiące je problemy, o których głośno od lat. Konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na przypadki lobbingu ze strony nie tylko Kataru, ale też Rosji” – wyjaśnia europosłanka Jadwiga Wiśniewska (PiS).

CC-BY-4.0: © European Union 2022– Source: EP. (creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

Parlament Europejski odwołał we wtorek Greczynkę Evę Kaili (Socjaliści i Demokraci) ze stanowiska wiceprzewodniczącej tej instytucji podczas sesji plenarnej w Strasburgu. Jest podejrzana o korupcję. Chodzi o lobbing na rzecz Kataru, za który miała otrzymać pieniądze.

Oprócz Kaili w sprawę korupcji w PE zamieszana jest jej rodzina i inni politycy. Zarzuty wobec Kaili i trzech innych osób to korupcja, udział w grupie przestępczej i pranie pieniędzy.

Związki z Moskwą

Eurodeputowana PiS Jadwiga Wiśniewska zwraca jednak uwagę, że lobbing ze strony Kataru to tylko element większej całości. Polska polityk podkreśla, że jak najszybciej należy zająć się zbadaniem rosyjskich wpływów w europarlamencie i związków z Rosją poszczególnych europosłów oraz unijnych urzędników.

Skandal korupcyjny w Parlamencie Europejskim ujawnił hipokryzję i podwójne standardy, których nie można tolerować. Ta afera pokazuje słabość instytucji unijnych, a także trawiące je problemy, o których głośno od lat. Konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na przypadki lobbingu i korupcji na wysokich szczeblach instytucji unijnych.
- uważa Wiśniewska.

Jak dodała, konieczne jest zatem powołanie komisji składającej się z przedstawicieli państw członkowskich, która sprawdzi jak instytucje unijne funkcjonują.

Konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na przypadki lobbingu i korupcji na wysokich szczeblach nie tylko ze strony Kataru, ale również Rosji. W takich przypadkach jak realizacja gazociągu Nord Stream, polityki klimatycznej konieczne jest zwiększenie kontroli państw członkowskich nad instytucjami unijnymi.
- tłumaczy eurodeputowana PiS.

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

 

#związki z Moskwą #Rosja #Putin #Bruksela #rosyjskie wpływy

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Wczytuję ocenę...
Wideo