Zginęli pod zamkniętym schronem. Ukraina wszczyna kontrole

Po tym jak trzy osoby zginęły, nie mogąc dostać się do ukrycia z powodu zamkniętych drzwi, na Ukrainie rozpoczęto masową kontrolę schronów. Szef MSW Ihor Kłymenko poinformował, że sprawdzono już ponad 4800 takich obiektów, spośród których 52 były zamkniętych, blisko 900 nie nadawało się do użycia.

Zdjęcie ilustracyjne
facebook.com/MinistryofDefence.UA

Kłymenko powiadomił, że w inspekcjach uczestniczy ponad 5,3 tys. ratowników, policjantów i przedstawicieli lokalnych władz.

W stolicy powstaje specjalna komisja ds. kontroli schronów – zapowiedział z kolei minister strategicznych gałęzi przemysłu Ołeksandr Kamyszyn, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Komisja, składająca się z władz miejskich i przedstawicieli służb ratunkowych, policji i innych struktur, codziennie ma raportować o postępach swoich prac. Oprócz tego mer stolicy i minister Kamyszyn mają losowo sprawdzać schrony w różnych dzielnicach miasta. Do oddolnych inspekcji wezwano też obywateli, którzy w przypadku wykrycia naruszeń mogą powiadomić o nich władze.

W nocy ze środy na czwartek, nie mogąc dostać się do zamkniętego schronu w czasie rosyjskiego ataku rakietowego, zginęły w Kijowie trzy osoby – dwie kobiety oraz dziewięcioletnia dziewczynka. Mąż jednej z kobiet przekazał mediom, że drzwi do schronu były zamknięte.

Wszczęto postępowania karne. Władze poinformowały też o zatrzymaniu czterech osób – przedstawiciela władz dzielnicy i pracowników placówki medycznej, która odpowiadała za zamknięty schron.

Struktury odpowiedzialne za schrony w Kijowie wyjaśniały, że były one zamykane, by nie zamieszkiwali tam bezdomni. W teorii za każdy schron odpowiada konkretny podmiot, a kluczy pilnuje komendant, który w przypadku alarmu ma obowiązek otwarcia schronu. Jednak, jak okazało się w wyniku m.in. ustaleń ukraińskich mediów, często schrony nie są otwierane. Po tragicznym wypadku w Kijowie władze podjęły decyzje, że ukrycia w stolicy mają być stale otwarte.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Ukraina #schrony

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo