Zełenski: Rosjanie zniszczyli niemal 200 budynków cerkwi

W Dniu Ukraińskiej Państwowości oraz Dniu Chrztu Rusi Kijowskiej-Ukrainy rozmawiałem z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I i poinformowałem go, że rosyjskie wojska zniszczyły w naszym kraju blisko 200 cerkwi - napisał w czwartek na Twitterze ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com @Alexashka

"Podziękowałem (patriarsze) za modlitwy za Ukrainę oraz życzenia (naszego) zwycięstwa i pokoju. Przekazałem prawdę o strasznych zbrodniach najeźdźców" - dodał.

Wcześniej w czwartek Zełenski podkreślił w przemówieniu opublikowanym w mediach społecznościowych, że choć historia państwa ukraińskiego liczy tysiąc lat, to dopiero w tym roku kraj po raz pierwszy oficjalnie świętuje dzień swej państwowości. Został on ustanowiony dekretem prezydenta z 24 sierpnia ubiegłego roku. Jest obchodzony 28 lipca, czyli w Dniu Chrztu Rusi Kijowskiej-Ukrainy.

W grudniu 2018 roku powstała Cerkiew Prawosławna Ukrainy, utworzona w wyniku połączenia Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego i Ukraińskiej Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej, z których żadna nie była uznawana za kanoniczną. W styczniu 2019 roku patriarcha Bartłomiej I podpisał tomos (akt kanoniczny), nadający nowej strukturze wyznaniowej status autokefalii, czyli niezależności wobec innych wspólnot religijnych.

27 maja br. sobór Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego ogłosił "pełną samodzielność i niezależność" od Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, a także potępił stanowisko jej zwierzchnika, moskiewskiego patriarchy Cyryla, w kwestii wojny na Ukrainie.

Cyryl otwarcie popiera inwazję Kremla na sąsiedni kraj. Pojawiły się m.in. nagrania, na których hierarcha ofiarowuje ikonę dowódcy rosyjskiej Gwardii Narodowej generałowi Wiktorowi Zołotowowi i błogosławi agresję.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Ukraina #Cerkiew

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo