Z OSTATNIEJ CHWILI
Senat przyjął bez poprawek nowelę ustawy, zgodnie z którą, gdy Wigilia przypada w niedzielę, to handel pracuje w dwie niedziele poprzedzające 24 grudnia • • •

Ukraina zaatakowała rosyjskie lotnisko na Krymie

W nocy ze środy na czwartek skutecznie zaatakowaliśmy rosyjskie lotnisko wojskowe Saki w zachodniej części okupowanego Krymu; operacja, podczas której wykorzystano drony i pociski przeciwokrętowe Neptun, została przeprowadzona wspólnie z naszą marynarką wojenną - powiadomiły źródła w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina.

Lotnisko Saki
Twitter.com/Ukrainian Front @front_ukrainian

W momencie ataku na lotnisku znajdowało się co najmniej 12 samolotów bojowych Su-24 i Su-30, a także system przeciwlotniczy Pancyr. W Sakach okupanci zorganizowali też bazę szkoleniową operatorów dronów produkcji irańskiej Mohajer, wykorzystywanych przez Rosjan do ostrzeliwania celów na Ukrainie i przygotowywania ataków rakietowych - wyjaśniła SBU. Oficer, wypowiadający się pod warunkiem zachowania anonimowości, oznajmił, że nawet źródła rosyjskie potwierdzają poważne straty osobowe i zniszczenia na lotnisku Saki. Jak przekazał, okupanci donoszą o co najmniej 30 zabitych żołnierzach.

Takich ataków będzie więcej wraz z każdym kolejnym dniem. Najeźdźcy nie mogą czuć się na Krymie bezpiecznie - zapowiedział rozmówca agencji Interfax-Ukraina.

14 września SBU i marynarka wojenna Ukrainy przeprowadziły atak na rosyjski system obrony powietrznej S-400 Triumf w pobliżu Eupatorii na Krymie. Przy pomocy pocisków przeciwokrętowych Neptun i dronów zniszczono instalacje wroga o wartości około 1,2 mld dolarów. Była to już druga taka operacja na półwyspie w ciągu ostatnich tygodni, ponieważ 23 sierpnia celem stał się rosyjski system S-400 w miejscowości Ołeniwka na zachodnim wybrzeżu Krymu.

W ubiegłym tygodniu ukraińskie siły ostrzelały stocznię w Sewastopolu. Jak informował wówczas ukraiński wywiad wojskowy (HUR), poważnie uszkodzone zostały dwie rosyjskie jednostki - duży okręt desantowy i okręt podwodny, które nie nadają się już do naprawy.

Poczynając od sierpnia 2022 roku na Krymie niemal co kilka dni odnotowywane są wybuchy. W przypadku ukraińskich ataków przy pomocy dronów rosyjska okupacyjna administracja zazwyczaj donosi, że eksplozje to jakoby efekt działań obrony przeciwlotniczej lub skutecznego niszczenia nadlatujących bezzałogowców.

Władze w Kijowie coraz częściej przyznają się do tych operacji. Na początku sierpnia sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow potwierdził, że przedstawiciele SBU brali udział w atakach na Most Krymski w październiku 2022 roku i w lipcu br.

Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku w wyniku interwencji zbrojnej i nielegalnego referendum. Ukraina i Zachód uznały te działania Kremla za pogwałcenie prawa międzynarodowego. 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#wojna na Ukrainie #Ukraina

md
Wczytuję ocenę...
Komentarze (18)
Anonim 23.09.2023 12:21
Żeby tylko Polski nie zaatakowała po tym jak jej prezydent powiedział, że jesteśmy moskiewskim sojusznikiem. A zresztą w Przewodowie już ukraińska rakieta Polaków zabiła.
aniela 22.09.2023 18:03
  • Komentarze: 9752
no ale polska nie chce kukurydzy i pszenicy z ukrainy............
Anonim 22.09.2023 09:40
Niemcy pomagaja Rosji tak jak za MERKEL ,GDZIE SPRZEDAŁY rOSJI W IŃSKU uKRAINE ,A TERAZ pREZYDENT ICH CHWALI uKRAINY ZA PRZEKAZANIE NA POCZATKU WOJNY 5 TYS,HEŁMOW i poprzez ue ,KTORA pOLSCE WSTRZYMAŁA KASE WZIĘTA DLA NIEJ z kredytow nawet bankowych,nie dała kasy na zaporę z Białorusąa , Rosjąchoc to przecież zewnętrzna granica UE.Nielegalni emigranci zwozeni sa z Afryki z krajow w ktorych Rosja ma przeszkolonych zadymiarzy spełniających role wywrotowe nawet w Algerii,Mali,Nigr
chłop 22.09.2023 09:20
UE stała sie juz za czasow 16 letnich rządw Merkel Federacja Niemiecka wszystkie stołki waznie obsadzono Niemcami lub takimi jak poprzedni ,ktry chodził w ciasnych butach,kompromitował siebie i UE,teraz Pani -Ladna kobieta ,ale rozbroiła Bundesfere tak jak Tusk armie Polską szukajac oszczędności na bezpieczeństwie i to po Czeczeni /300 tys zlikwidowanych osb/ i Gruzji okupacja Osetii i Abchazji w 2008 takie plany obrony zatwierdzono ?
Cypis3k 22.09.2023 00:38
https://vod.tvp.pl/informacje-i-publicystyka,205/reset-odcinki,565255/odcinek-12,S01E12,787589
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo