Ukraina już szykuje się do odbudowy po wojnie. Straty przekroczyły 600 mld dolarów

Ukraina rozpoczęła już przygotowania do odbudowy miast, osiedli i infrastruktury zniszczonych przez rosyjskich okupantów - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski na Zjeździe Władz Lokalnych i Regionalnych. Dodał, że Rosja decydując się na inwazję Ukrainy miała nadzieję na wewnętrzny podział kraju, którego Ukraińcy nie będą w stanie przezwyciężyć dążąc do zwycięstwa. Ale dwa miesiące ukraińskiego oporu wykazały, że Kreml mylił się.

Zdjęcie ilustacyjne
pixabay.com

Zełenski podkreślił, że według wstępnych szacunków straty Ukrainy w rezultacie wojny z Rosją przekroczyły dotychczas 600 mld dolarów.

- Ponad 32 mln metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej, ponad 1500 placówek oświaty i ponad 350 placówek medycznych zostało zniszczonych lub uszkodzonych. Olbrzymie straty poniosła gospodarka - setki przedsiębiorstw zostało zniszczonych. Ok. 2500 km dróg i prawie 300 mostów zostało uszkodzonych lub zniszczonych

 - wyliczał Zełenski.

Zwrócił uwagę, że nie chodzi tylko o statystykę. "To jest Mariupol, to jest Wołnowacha, to jest Ochtyrka, Czernichów, Borodianka i dziesiątki, dziesiątki innych naszych miast, osiedli i wsi" - podkreślił Zełenski.

Zełenski poinformował, że walki zmusiły 11,5 mln Ukraińców do opuszczenia ich domów a 5 mln udało się za granicę. Jednak 95 proc. migrantów chce powrócić do swych domów.

- Dlatego istnieje pilna potrzeba opracowania planów odbudowy, wygodnej, europejskiej Ukrainy

- podkreślił.

Ukraiński prezydent poinformował, że wczoraj otrzymał zapewnienia przyłączenia się do odbudowy od przywódców wielu krajów, w tym Wielkiej Brytanii, Danii, Japonii i Włoch.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Ukraina

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo