To Rosjanie wysadzili tamę w Nowej Kachowce. Ukraina ujawnia dowód. Przechwycono rozmowy żołdaków Putina

Z przechwyconych przez Ukraińców rozmów rosyjskich żołnierzy wynika, że zapora na Dnieprze w Nowej Kachowce została wysadzona przez grupę dywersyjną sił wroga - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Dodano, że konsekwencje tych działań okazały się poważniejsze, niż zakładali sami Rosjanie.

Zapora na Dnieprze została wysadzona przez Rosjan
By Armyinform - https://armyinform.com.ua/2023/06/06/reportazh-z-misczya-podiyi-herson-naslidky-pidryvu-ges/, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=132747941
"To nie oni (Ukraińcy - red.) przywalili (w Nowej Kachowce). To była nasza grupa dywersyjna, która - powiedzmy - chciała postraszyć ludzi wysadzeniem tej tamy. Nie poszło zgodnie z planem, lecz na większą skalę, niż przewidywano"

– relacjonował rosyjski żołnierz w nagraniu przechwyconym przez SBU.

Wojskowi wroga opisywali też skutki powodzi, takie jak m.in. zalanie terenów kontrolowanych przez Rosję i poważne zniszczenia. Kreml próbuje ukryć prawdę o tej katastrofie - dodano w komunikacie ukraińskiej służby.

"Wysadzając tamę hydroelektrowni, Federacja Rosyjska ostatecznie dowiodła, że stanowi zagrożenie dla całego cywilizowanego świata. W końcu tylko prawdziwe państwo-terrorysta może świadomie doprowadzić do katastrofy ekologicznej na taką skalę. (Rosja) na pewno za to odpowie – zarówno na polu bitwy, jak też przed międzynarodowymi sądami"

– zadeklarował szef SBU generał Wasyl Maluk.


Rosjanie wysadzili zaporę na Dnieprze w Nowej Kachowce, która tworzy rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski - powiadomiły we wtorek władze Ukrainy. Zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia została całkowicie zniszczona. Woda zalała dziesiątki okolicznych osad.

Trwa ewakuacja ludności cywilnej z zachodniej, kontrolowanej przez władze w Kijowie części obwodu chersońskiego. Według informacji ukraińskich władz z godzin porannych w piątek na terenach dotkniętych kataklizmem uratowano dotychczas ponad 2,3 tys. osób i około 550 zwierząt. Woda zniszczyła tam ponad 3,6 tys. budynków mieszkalnych w 32 miejscowościach.

Zatopione tereny na lewym (wschodnim) brzegu Dniepru znajdują się pod kontrolą rosyjskich najeźdźców. Okupanci nie udzielają pomocy Ukraińcom na zajętych obszarach i nie ewakuują ludności z zatopionych wsi i miasteczek. W ocenie sztabu generalnego ukraińskiej armii dochodzi tam wręcz do aktów przemocy wobec poszkodowanych cywilów.

W środę pojawiły się doniesienia o pierwszych ofiarach śmiertelnych powodzi w okupowanych Oleszkach. Dzień później lojalny wobec Kijowa mer miasta Jewhen Ryszczuk powiadomił, że zginęło tam już dziewięć osób. "Tych ofiar będzie znacznie więcej" - przyznał samorządowiec.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Ukraina #Tama #Nowa Kachowka

mm
Wczytuję ocenę...
Komentarze (68)
Anonim 09.06.2023 20:24
Tak, zrobili sobie na złość i odmrozili sobie uszy. To jeszcze wierzę w te wasze bzdury
Anonim 09.06.2023 20:47
rosja to stan umysłu nawalonego żula
Anonim 10.06.2023 06:46
Anonim 09.06.2023 20:47Jeśli nie dałeś się nabrać na łatwo przejrzystą propagandę, jesteś antyszczepionkowcem, putinistą, nazistą, homofobem, fanatykiem religijnym i skrajną prawicą. Jakie przekleństwa zapomniałem?
Anonim 09.06.2023 20:08
no a kto zielone ludziki ?
notocyk 09.06.2023 19:02
  • Komentarze: 3668
Dziadostwo bolszewickie bo kto to by był zdolny do śmierci niewinnych cywili, kobiet i dzieci? Czytaj Andrzej i przekaz temu bolszewikowi z pod Krakowa.
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo