Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Rosjanie wycofali się z Czarnobyla. Zabrzmiał hymn Ukrainy, na maszt podniesiono flagę

Na terenie elektrowni w Czarnobylu odbyła się uroczystość podniesienia na maszt ukraińskiej flagi. Stało się tak po całkowitym wycofaniu wojsk rosyjskich z tego terenu. W symbolicznym wydarzeniu wziął udział także personel elektrowni, który był przetrzymywany przez Rosjan.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Rosyjskie wojska zajęły elektrownię jądrową w Czarnobylu pierwszego dnia agresji na Ukrainę - 24 lutego. Od tego czasu przez kilkanaście dni personel elektrowni pracował w niezmienionym składzie: pracownicy byli wzięci za zakładników. Udało się wymienić personel dopiero po połowie marca. W pobliżu elektrowni wybuchało wiele pożarów, a akcje gaśnicze były utrudniane przez Rosjan. 

Reuters dotarł do dwóch pracowników elektrowni w Czarnobylu, którzy mieli znajdować się na terenie obiektu w dniu zajęcia go przez rosyjskie wojska (24 lutego). W ocenie rozmówców agencji żołnierze, przemieszczając się przez Czerwony Las ciężkimi pojazdami wojskowymi, doprowadzili do podniesienia się z gleby radioaktywnego pyłu. 25 marca zostało to odnotowane przez Państwową Inspekcję Energetyki Atomowej Ukrainy. 

Ale w ubiegły czwartek Rosjanie w końcu opuścili teren Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej i pobliskie miasto Sławutycz. Zabrali ze sobą strażników z ukraińskiej Gwardii Narodowej, przetrzymywanych przez nich w charakterze zakładników od początku wtargnięcia na ten teren.

Dziś w Czarnobylu znów podniesiona została niebiesko-żółta flaga, czyli barwy narodowe Ukrainy.

- 2 kwietnia 2022 roku o godz. 11.00 w zakładzie przemysłowym NPP Czarnobyl została wywieszona flaga narodowa Ukrainy i zabrzmiał hymn narodowy Ukrainy. Personel operacyjny elektrowni jądrowej, który zapewnił bezpieczeństwo jądrowe i promieniowanie obiektów NPP SSE Czarnobyl w ciężkich czasach okupacji i który zapewnia to teraz, brał udział w uroczystości podniesienia flagi

- poinformował zarząd elektrowni w mediach społecznościowych.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Czarnobyl #Ukraina

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wideo