Produkcja gospodarcza Ukrainy spadnie o prawie połowę. Ten kraj "potrzebuje natychmiast znaczącego wsparcia"

W raporcie opublikowanym w niedzielę przez Bank Światowy stwierdzono, że w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę produkcja gospodarcza tego kraju spadnie w 2022 roku o 45,1 procent, a wyniki rosyjskiej gospodarki skurczą się o ponad 11 procent.

pixabay

Jako przyczyny tak drastycznego spadku bank wymienia w swoim raporcie zamknięcie firm, zmniejszenie eksportu i uniemożliwienie działalności gospodarczej na dużych obszarach kraju oraz zakłócenie procesu sadzenia i zbiorów w rolnictwie.

Bank Światowy oszacował również, że PKB Rosji w 2022 roku spadnie o 11,2 procent z powodu sankcji finansowych nałożonych przez Stany Zjednoczone i ich zachodnich sojuszników na rosyjskie banki, przedsiębiorstwa państwowe i inne instytucje.

Raport informuje, że ponad połowa przedsiębiorstw na Ukrainie jest zamknięta, podczas gdy inne, które nadal funkcjonują, działają znacznie poniżej normalnej wydajności.

Zamknięcie szlaków żeglugowych z Ukrainy przez Morze Czarne odcięło około 90 procent eksportu zboża z tego kraju i połowę jego całkowitego eksportu.

W raporcie wymieniane są ogromne zniszczenia w infrastrukturze oraz odpływ siły roboczej jako czynniki negatywnie wpływające na przyszłe wyniki gospodarki Ukrainy.

Szacunki dotyczące zniszczeń infrastruktury, które na początku marca przekroczyły 100 miliardów dolarów - około dwie trzecie PKB Ukrainy w 2019 roku - są już nieaktualne, "ponieważ wojna trwa i powoduje dalsze zniszczenia" - wynika z informacji udostępnionych przez instytucje.

"Rosyjska inwazja jest ogromnym ciosem dla gospodarki Ukrainy i wyrządziła ogromne szkody w infrastrukturze" - oświadczyła Anna Bjerde, wiceprezes Banku Światowego na Europę i Azję Środkową.

"Ukraina potrzebuje natychmiast znaczącego wsparcia finansowego" - dodała wiceprezes banku.

Bank Światowy przekazał dotychczas Ukrainie około 923 milionów dolarów w formie kredytów i grantów, a obecnie przygotowuje kolejny pakiet wsparcia w wysokości ponad 2 miliardów dolarów.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Ukraina

Wczytuję ocenę...
Komentarze (3)
Anonim 11.04.2022 09:33
Ukraina zajęta przez Rosję stanowiłaby lenno przekazane niemieckiemu wasalowi Moskwy za projekt Nord Stream i posłuszeństwo gazowo-polityczne, a wtedy Ukraina zagospodarowana rolniczo przez Niemcy, w dobie kryzysu żywnościowego tuż za rogiem, stanowiłaby potężny biznes Niemiec, który nie byłby bez wpływu na transakcje gazowe, prowadzone rurociągami Nord Stream. A że Ukraina się nie daje i wypiera kacapię ze swoich terenów, to plan zaborców nieco się skomplikował...
Madzia 11.04.2022 08:19
Mafia europejska jeszcze dobije Ukrainę tak jak dobija Polskę...Niemcy już przebierają nogami..a na ulicach niemieckich marsze poparcia ruskich legalne, solidarność ludobójców...
Tomek Janiszewski 11.04.2022 07:46
  • Komentarze: 5980
Rosja wymaga wsparcia, aby po zakończeniu wojny na Ukrainie była w stanie udzielić jej kredytu na odbudowę tego co sama zniszczyła - tak niechybnie postanowi Mumia Europedalska.
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo