Prezydenci Polski i Słowacji wspólnie odwiedzą trzy europejskie kraje. Będą rozmawiać o wejściu Ukrainy do UE

Prezydenci Polski i Słowacji: Andrzej Duda i Zuzana Czaputova w środę i czwartek razem odwiedzą Portugalię i Włochy. Politycy będą przekonywać te kraje do możliwie najszybszego przyznania Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE. Później udadzą się do Rumunii, gdzie odbędzie się szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki.

youtu.be/8Tn5jRvCTh8 / prezydent.pl

O zamiarze lobbowania wśród przywódców państw zachodniej Europy za jak najszybszym przyznaniem Ukrainie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej prezydenci Polski i Słowacji poinformowali na początku maja na spotkaniu w Bratysławie.

Wizyta w Portugalii i we Włoszech - zaznaczył szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch - "jest częścią kampanii na rzecz Ukrainy, którą oboje prezydenci zapowiedzieli w czasie niedawnego spotkania w Bratysławie".

"Nasze państwa, wspierane przez Estonię, Litwę i Łotwę będą wspólnie przekonywać do przyznania Ukrainie statusu kandydata"

- dodał szef BPM.

Podkreślił, że "Polska i Słowacja należą do grupy najbardziej zaangażowanych przyjaciół Ukrainy w ramach Unii".

W środę wieczorem Duda i Czaputova wspólnie udadzą się do Portugalii, gdzie spotkają się z prezydentem tego kraju Marcelo Rebelo de Sousą. W czwartek rano spotkają się z premierem Portugalii Antonio Costą.

Kolejnym przystankiem podróży prezydentów Polski i Czech będą Włochy. W czwartek w Rzymie Duda i Czaputova spotkają się z prezydentem tego kraju Sergio Mattarellą.

Z piątek Duda i Czaputova udadzą się z Włoch do Rumunii na szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki, zrzeszającej kraje położone na wschodniej granicy NATO: Bułgarię, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację i Węgry. W szczycie B9 weźmie udział także sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

Prezydent Duda wielokrotnie zapowiadał, że celem szczytu w Bukareszcie jest przygotowanie wspólnego stanowiska państw tego regionu na szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego, który odbędzie się pod koniec czerwca w Madrycie.

Wskazywał przy tym na konieczność zmiany charakteru obecności NATO w regionie.

"Dzisiaj jest to Enhanced Forward Presence (wysunięta obecność - PAP), a powinno być Enhanced Forward Defence (wysunięta obrona - red.); ta obecność powinna być znacznie wzmocniona - względem liczby żołnierzy Sojuszu obecnych na naszych terenach, jak również i infrastruktury sojuszu. Powinna być zapewniona obrona antydostępowa, zarówno w zakresie obrony przeciwrakietowej, jak i przeciwlotniczej"

- mówił Duda pod koniec kwietnia.

Bukaresztańska Dziewiątka (B9) zawiązana została z inicjatywy Polski i Rumunii; należą do niej kraje położone na wschodniej granicy NATO - Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Ukraina

mm
Wczytuję ocenę...
Komentarze (44)
Reytan 08.06.2022 13:59
Dobry konkretny lobbing w Europie,naprawde jestem dumny. Polska wyrabia sie w trudnym rzemiosle politycznym,ze az trudno uwierzyc. BRAWO !
Anonim 08.06.2022 13:09
Jestem dumny z Prezydenta Andrzeja Dudy. To najlepszy Prezydent od dziesięcioleci. Prezydent Polski Andrzej Duda doktor nauk prawnych, blisko społeczeństwa, blisko nas, spontaniczny, pragnący pięknej i dumnej Polski, myślący o Polsce i Polakach
Anonim 08.06.2022 13:44
Bolka Wałęsiaka też tak wielbiłeś ?
piter_ 08.06.2022 11:58
  • Komentarze: 207
W pierwszej chwili przeczytałem "o wyjściu", ale niestety szybko zadziałała autokorekta sprowadzająca mnie na ziemię.
Pytanie za 10 pkt...?? 08.06.2022 11:20
A ma ten Nasz Prezydent... jeszcze czas na Sprawy Polskie... ??/!
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo