Niespokojna noc na wschodzie: zmasowany atak na Kijów, Ukraina trafia cele na terytorium Rosji

Co najmniej dwie osoby zginęły a dwie zostały ranne w wyniku zmasowanego ataku rakietowego Rosji, do którego doszło dziś nad ranem w Kijowie. W mieście gaszone są pożary, wywołane przez odłamki pocisków zniszczonych przez obronę powietrzną. Tymczasem w nocy siły ukraińskie zaatakowały dronami cele w miastach na terenie Rosji, w Pskowie, Briańsku i Tuli (pod Moskwą) oraz niedaleko Kaługi.

Jeden z trafionych budynków w Kijowie
Twitter @theinformantofc

Kijów: są ofiary śmiertelne

Dźwięki kilku eksplozji słyszane były w centrum Kijowa tuż po godz. 5 (4 czasu polskiego). Na niebie widać było ogniste kule z płonących fragmentów zestrzeliwanych rakiet.

Mer Kijowa Witalij Kliczko przekazał, że strażacy gaszą ogień w dzielnicy Darnycia, gdzie odłamki spadły na dach pomieszczenia handlowego. W dzielnicy Szewczenkowskiej w centrum miasta pożar wybuchł m.in. w budynku administracyjnym.

Służby pożarniczo-ratunkowe kontynuują działania w miejscach, gdzie spadły odłamki. M.in. w dzielnicy Darnycia. Oraz w czterech miejscach w stołecznej dzielnicy Szewczenkowskiej. W wyniku ataku rakietowego wroga w Kijowie zginęły dotychczas dwie osoby. Dwie inne zostały ranne i hospitalizowane

– napisał Kliczko.

Ukraina ostrzelała Psków i Briańsk

W nocy Psków na północnym zachodzie Rosji został zaatakowany dronami. Są doniesienia o co najmniej czterech uszkodzonych samolotach wojskowych – poinformowało BBC. Zaatakowano też Briańsk w pobliżu granicy z Ukrainą, gdzie uszkodzono fabrykę mikroelementów elektronicznych. Drony uderzyły też w pobliżu Tuły i Kaługi niedaleko Moskwy. Okupowaną przez siły rosyjskie stolicę Krymu Sewastopol atakowały drony z morza.

Nad Pskowem, obwodem moskiewskim i innymi obwodami zamknięto przestrzeń powietrzną.

W okolicy lotniska w Pskowie (600 km od granicy z Ukrainą), które jest wykorzystywane jednocześnie przez lotnictwo cywilne i wojskowe, doszło do serii eksplozji i wybuchł pożar. Na licznych nagraniach widać i słychać wystrzały obrony przeciwlotniczej. W mieście nie ogłoszono jednak alarmu.

BBC pisze, powołując się na rosyjskie media, że na lotnisku uszkodzono co najmniej cztery samoloty transportowe Ił-76. Według miejscowych źródeł dwa samoloty stanęły w płomieniach.

Miejscowe kanały na Telegramie opublikowały nagrania z dźwiękami wybuchów i strzelaniny oraz pożaru. Lokalny portal Pskowska Gubernia napisał, że mogła się zapalić baza paliwowa, która znajduje się w okolicy.

Konkretne cele ataków

BBC pisze, że według niektórych informacji są to tereny stacjonowania 2. brygady sił specjalnych Głównego Zarządu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), która uczestniczyła w napaści na Ukrainę. Pskowskie władze nie potwierdziły na razie tej informacji.

Gubernator obwodu briańskiego podał, że nad Briańskiem zestrzelono trzy drony i nikt nie został poszkodowany. Jeden z zestrzelonych dronów spadł na fabrykę Kremnij EL, która figuruje w spisie największych rosyjskich przedsiębiorstw mikroelektronicznych

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP, Twitter.com

 

#Rosja #Ukraina #Psków #Briańsk #Kijów #atak dronów

Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Komentarze (20)
Anonim 02.09.2023 09:27
Kliczko, twoje miasto bombardują a ty "w gościach" u dupiarza. Czekasz na pomoc Polskiego Rządu a bratasz się z wrogiem Polski. Dupiarz to ubecki wróg Polski.
Anonim 30.08.2023 21:15
Kiedy ruskie się pomylą i zestrzelą własny samolot zamiast drona
Anonim 30.08.2023 16:47
A mer Kijowa Kliczko pewnie jeszcze baluje na szwabskim wrogim Polsce i Polakom kampusie organizowanym przez dupiarza w Olsztynie
jaja -cek 30.08.2023 13:49
oglądałem ten filmik ze 4x ... i chyba wpadnę w alkoholizm .... piję do dna, i za flotę czarnomorską też do dna samego
Anonim 30.08.2023 12:18
putler juz prawie kaputt to ostatnie podrygi "kolosa" na glinianych nogach
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo