Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Izba Reprezentantów przegłosowała pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości 60,8 mld dolarów • • •

John Kirby zapytany o słowa Andrzeja Dudy. „Zależy nam na bezpieczeństwie Ukrainy”

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby pytany o słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który powiedział, że toczą się rozmowy na temat gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy "na wzór izraelski", odmówił potwierdzenia tych słów, jednak przyznał, że USA i sojusznikom zależy na długoterminowym bezpieczeństwu Ukrainy.

Zdjęcie ilustracyjne
facebook.com/GeneralStaff.ua
"Podana przez twórcę najemniczej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna liczba 20 tys. rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli w bitwie o Bachmut, mniej więcej zbiega się z naszymi szacunkami"

– poinformował rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

Odpowiedział w ten sposób na pytanie o podane przez szefa Grupy Wagnera w opublikowanym przez niego nagraniu rosyjskie straty w bitwie o Bachmut. Prigożyn stwierdził m.in. że w bitwie zginęło 20 tys. wagnerowców, z czego połowę stanowili więźniowie.

Podczas briefingu 1 maja Kirby informował, że według amerykańskich szacunków Rosja tylko od grudnia straciła ogółem 100 tys. żołnierzy, z czego 20 tys. zginęło.

W opublikowanym w środę nagraniu Prigożyn ostro krytykował też rosyjskie ministerstwo obrony i dowódców, twierdząc, że rosyjska inwazja nie osiągnęła swoich celów demilitaryzacji Ukrainy i ostrzegł, że Rosji grozi rewolucja.

Oceniając tę wypowiedź Kirby stwierdził, że nie chce wchodzić w motywacje, jakie kierują oligarchą nazywanym "kucharzem Putina", lecz zaznaczył, że od dawna publicznie gani on rosyjski resort obrony.

"Myślę, że może to być jego makabryczny sposób, by przypisać sobie zasługi i jednocześnie publicznie upokorzyć ministerstwo" - powiedział Kirby, zastrzegając, że są to jedynie jego spekulacje.

Gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy "na wzór izraelski"?

Pytany o niedawną wypowiedź prezydenta RP Andrzeja Dudy dla "Wall Street Journal" o tym, że toczą się rozmowy na temat gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy "na wzór izraelski", Kirby odmówił potwierdzenia tych słów, jednak przyznał, że USA i sojusznikom zależy na długoterminowym bezpieczeństwu Ukrainy, czego sygnałem jest rozpoczęcie szkolenia ukraińskich pilotów na F-16.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Ukraina #Bachmut #Grupa Wagnera #USA #John Kirby #Andrzej Duda

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mm
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo